Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Trzebnica znalazła się w prestiżowym gronie piętnastu miast i gmin z całej Polski, które otrzymały powyższe wsparcie. Niewątpliwie Trzebnicę czeka nowy, ekscytujący etap rozwoju, stanowiący efekt wielu lat starań dotyczących przywrócenia statusu uzdrowiska. Dzięki dofinansowaniu w ramach rządowego programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, będzie można z etapu projektu i koncepcji wejść w fazę realizacji. Pieniądze zostaną przeznaczone na poszukiwanie wód termalnych na terenach rekreacyjnych w Trzebnicy przy ul. Czereśniowej. Całkiem niedawno odczopowany został również stary odwiert źródła termalnego z lat 70., znajdujący się w trzebnickim Lesie Bukowym. Po jego renowacji będzie możliwe wydobywanie wody termalnej o właściwościach leczniczych. Obecnie planowana jest eksploracja źródła termalnego, znajdującego się na ponad dwa razy większej głębokości - 3 kilometrów. Jak podkreślają eksperci – jest na to bardzo duża szansa. Pozytywny efekt ww. działań pozwoli wcielić w życie następny projekt działań, związany z powstaniem na obszarze 10 hektarów powstał całego kompleksu uzdrowiskowego. Motywem przewodnim planowanej infrastruktury uzdrowiskowej będzie troska o seniorów, którzy szczególnie po pandemii potrzebują rehabilitacji i leczenia.
Jednak plany wykraczają jeszcze dalej – już dziś można zdradzić, że powstał pomysł na małe SPA, z którego będą korzystać sportowcy. Jest to dalekowzroczny przykład powiązania dogodnych warunków z m.in. dopiero co wybudowaną Gminną Halą Widowiskowo-Sportową im. Dolnośląskich Olimpijczyków w Trzebnicy, a także kompleksem Gminnego Parku Wodnego Trzebnica-Zdrój.
Dzięki wodom termalnym i potwierdzonym ekspertyzami klimatem o właściwościach leczniczych, mamy szansę stać się zielonym płucem Dolnego Śląska i jedynym miastem uzdrowiskowym na północ od Wrocławia. Co więcej - bardzo dobrze skomunikowanym z resztą regionu dzięki trasie szybkiego ruchu S-5. Pierwsi kuracjusze mogliby przyjechać do Trzebnicy już w 2023 roku. Co więcej, to właśnie wokół drogi ekspresowej przy Trzebnicy wyznaczona została ponad 100-hektarowa strefa inwestycyjna.
Burmistrz Gminy Trzebnica planuje budowę kilku pensjonatów oraz punktów leczniczych. Podjął również decyzję o anulowaniu przetargu, który dotyczył sprzedaży byłego budynku przedszkola, nie tylko zachwycającego stylem architektonicznym, ale też doskonale ulokowanego przy tzw. Stawach Trzebnickich. Właśnie tam planowany jest pierwszy dom zdrojowy dla seniorów, z wykorzystaniem wód termalnych oraz tężni solankowych. Podobne plany dotyczą także innego zabytkowego budynku – tzw. „Willi Zamek”, ulokowanej w sercu Lasu Bukoweo. To właśnie te inwestycje są planowane w pierwszej kolejności z wykorzystaniem wspomnianego odwiertu z Lasu Bukowego.
Dzięki przywróceniu statusu uzdrowiska Trzebnica mogłaby czerpać konkretne profity. Nie tylko względem zwiększenia jej prestiżu jako miejscowości uzdrowiskowej, ale też realnej szansy na wykreowanie nowych miejsc pracy w sferze obsługi ruchu turystycznego. Szacuje się, że pozyskanie dla Trzebnicy miana uzdrowiska da pracę około 1000 osobom i mocno wesprze branżę turystyczną. Jak dowodzą badania, jedno miejsce w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego generuje kilka miejsc pracy w branżach obsługujących ruch turystyczny. Ponadto miejscowości uzdrowiskowe pobierają opłaty klimatyczne od turystów i kuracjuszy. Gorące źródła mogłyby zasilić m.in. Gminny Park Wodny Trzebnica-ZDRÓJ oraz inne budynki użyteczności publicznej, sprawiając tym samym, że nasza gmina stanie się jeszcze bardziej ekologiczna.
Nie każdy posiada wiedzę, że uzdrowisko to piękna część historii Trzebnicy – niegdyś Trebnitz. Przeprowadzano tu kąpiele borowinowe i kwasowęglowe, leczono m.in. stany skrajnego wyczerpania. Wykonywano tu też popularne wówczas kuracje kefirowe, którym poddawani byli chorzy na blednicę, a w latach 50. XX wieku leczono tu dzieci po chorobie Heinego-Medina. Dziś koronawirus sprawił, że ten rodzaj troski o kondycję znów jest lokowany w centrum starań związanych dbałością o zdrowie, a dla władz to szansa na kolejny skok milowy w rozwoju. To projekt na lata, kolejny po Gminnym Parku Wodnym, Hali Widowiskowo-Sportowej, budowie szkół i ponad 800 zrealizowanych w ostatniej dekadzie inwestycjach.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.08.2021, 21:33 |
Źródło informacji | Trzebnica |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wigilijne stoły w Polsce. Opowieść o warzywach, które tworzą świąteczną magię
Wigilijny wieczór to nie tylko czas spotkań rodzinnych, ale także moment, kiedy polskie domy zapełniają się zapachami tradycyjnych potraw. Od wieków, mimo ograniczonego dostępu do świeżych warzyw w zimie, nasze babcie i prababcie potrafiły wykorzystać to, co dostępne - kiszonki, susze, przechowywane w piwnicach korzenie - tworząc z nich wyjątkowe dania, które do dziś są symbolem polskiej Wigilii.- 23.12.2024, 09:55
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Brandmates
-
Bez imienia, bez twarzy, z wielką misją - nowy projekt w sieci
W polskim internecie pojawiła się nowa, anonimowa postać, która działa w cieniu, ale z jasnym celem - szerzenie dobra w wyjątkowy sposób. Nie szuka rozgłosu, ale jej działania mogą zmienić to, jak patrzymy na wsparcie i empatię. Czy internet jest gotowy na coś takiego?- 19.12.2024, 13:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Biuro Prasowe kampanii „Dobro nie potrzebuje twarzy”
-
Image
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”: każdy powinien mieć łatwy dostęp do apteki PAP
Według danych Rejestru Aptek i GUS około 1,8 mln Polaków nie ma dostępu do apteki w swojej gminie. Dlatego Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” zachęca do międzyśrodowiskowego dialogu z myślą o pacjentach – to główny wniosek konferencji pt. „Apteka dla Pacjenta - nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem - wiele perspektyw”.- 19.12.2024, 11:29
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom