Newsletter

Zdrowie i styl życia

Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez TNS Polska - "Świadome samoleczenie w Polsce - www.lekiczysuplementy.pl 2014"

26.03.2014, 17:25aktualizacja: 26.03.2014, 17:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Badanie zostało skomentowane przez prof. dr hab. n. med. Małgorzatę Kozłowską-Wojciechowską, Kierownika Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej, WUM.

Celem raportu "Świadome samoleczenie w Polsce - http://www.lekiczysuplementy.pl 2014" przeprowadzonego na zlecenie pomysłodawców platformy edukacyjno-informacyjnej http://www.lekiczysuplementy.pl było określenie czy Polacy dostrzegają i rozumieją różnice między suplementami diety, a lekami.

"Wyniki badania potwierdzają, że wiedza na temat suplementów diety oraz świadomość różnic między lekami bez recepty, a suplementami diety jest na niskim poziomie. Jesteśmy bombardowani reklamami, przypisującym suplementom właściwości lecznicze, kierującymi przekaz do osób chorych, przez co mylimy suplementy z lekami. Media, promocje, a nawet niejednokrotnie niewystarczający poziom wiedzy specjalistów utrwalają w nas mylne przekonania. Skutek? 41% badanych przypisuje suplementom diety właściwości lecznicze*. Polacy nie zdają sobie sprawy jak potencjalnie niebezpieczna jest to sytuacja dla zdrowia. Pamiętajmy! Lek - leczy. Suplement uzupełnia dietę" - skomentowała wyniki prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska.

"Tak naprawdę nie wiemy co przyjmujemy i jakie są tego skutki. Duża część pacjentów (37%) nie zdaje sobie sprawy, że suplement diety to preparat, którego producent nie jest zobowiązany do udokumentowania jego skuteczności*. Połowa z nas jest przekonana, że suplementy są poddawane takiej samej kontroli jak leki.* Co gorsza, tylko około 1/3 wie, że producenci suplementów diety zobligowani są jedynie do poinformowania o wprowadzeniu produktu na rynek i przedstawienia projektu etykiety produktu oraz że nie są potrzebne żadne badania, które potwierdzałyby jego działanie*. Dużej części pacjentów (1/4) wydaje się, że suplementów nie można przedawkować*. Nie jesteśmy informowani lub zapominamy, że nadużywanie tego typu preparatów może zwiększać ryzyko zachorowań m.in. na raka czy podnosić ryzyko zawałów serca. Leczmy się i uzupełniajmy dietę świadomie! Będąc chorym zapytajmy farmaceutę czy dany preparat ma status leku. Po suplementy sięgajmy jedynie by uzupełnić niedobry diety, po konsultacji z lekarzem, dietetykiem" - dodała prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska.

Źródło: Raport "Świadome samoleczenie w Polsce - http://www.lekiczysuplementy.pl 2014", dostępny na życzenie: joannagolebiewska@wp.pl.

KONTAKT:

Biuro Prasowe Bionorica Polska Sp. z o.o.

tel. +48 22 886 46 06

e-mail: media@bionorica.pl

-

Joanna Gołębiewska

PR Consultant

tel. kom. +48 692 222 986

e-mail: joannagolebiewska@wp.pl

Źródło informacji: Biuro Prasowe Bionorica Polska Sp. z o.o.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.03.2014, 17:25
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii