Newsletter

Zdrowie i styl życia

Wystawa „Zdrowe opalanie” w warszawskim Pawilonie Edukacyjnym Kamień

03.07.2023, 08:30aktualizacja: 03.07.2023, 08:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Instytut Geofizyki PAN (1)
Instytut Geofizyki PAN (1)
Instytut Geofizyki PAN serdecznie zaprasza na wystawę „Zdrowe opalanie” wraz z wykładem inaugurującym w dniu 4 lipca (wtorek) o godzinie 18.00 w Pawilonie Edukacyjnym Kamień na Wybrzeżu Puckim 1 w Warszawie. Prelekcję wygłosi dr inż. Agnieszka Czerwińska, fizyk z Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki PAN.

Lato w pełni, więc warto uzupełnić wiedzę, jak się zdrowo opalać. Podczas wydarzenia organizowanego przez Instytut Geofizyki PAN będzie można się dowiedzieć, czym jest promieniowanie UV i co oznacza indeks UV. Jaki jest wpływ promieniowania na ludzkie zdrowie? Jakie zagrożenia wynikają z poparzeń słonecznych? Jakie są korzyści z rozsądnego opalania się? Jaką rolę pełni witamina D w naszym organizmie i dlaczego warto zadbać, aby nam jej nie zabrakło?

Uczestnicy wykładu dowiedzą się, jak określić swój fototyp skóry i jak na tej podstawie obliczyć czas bezpiecznego przebywania na świeżym powietrzu. Poznają także wytyczne WHO dotyczące fotoprotekcji.

Ponadto organizatorzy odpowiedzą na nurtujące pytania: czy w pochmurny dzień można dostać poparzeń słonecznych, czy cień chroni przed poparzeniami, czy można się opalić podczas pływania oraz czy witaminę D3 ze słońca można przedawkować.

Wykład poprowadzi dr inż. Agnieszka Czerwińska, która naukowo zajmuje się słonecznym promieniowaniem UV – zarówno w aspekcie czysto geofizycznym (analiza krótko- i długofalowych trendów, modelowanie promieniowania UV), jak i w ujęciu interdyscyplinarnym (personalne dawki promieniowania UV o skuteczności biologicznej, wpływ na człowieka, bilansowanie negatywnych i pozytywnych skutków na zdrowie).

Przed wykładem organizatorzy zapraszają na kawę, herbatę i ciasto. Wstęp wolny. Aby wziąć udział w spotkaniu, należy zapisać się przez formularz: https://forms.gle/rL955UJztutyAmSx5 

Prelekcja będzie połączona z otwarciem wystawy „Zdrowe opalanie”, którą będzie można zwiedzać nieodpłatnie w Pawilonie Edukacyjnym Kamień do 30 lipca. Wystawa została opracowana przez Instytut Geofizyki PAN w projekcie „Geofizyka dla każdego” finansowanym ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”.

Wykład inauguracyjny jest organizowany jako część projektu Instytutu Geofizyki PAN „Fascynująca Ziemia”, który jest finansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.

Wydarzenie realizowane w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień” w Warszawie przy ul. Wybrzeże Puckie 1, wybudowanym w ramach projektu pn. „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej” (WislaWarszawska.pl). Projekt został dofinansowany z Instrumentu Finansowego LIFE+ Wspólnoty Europejskiej oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło informacji: Instytut Geofizyki PAN

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 03.07.2023, 08:30
Źródło informacji Instytut Geofizyki PAN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii