Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zlecone: Kongres ERA-EDTA 2011: Badania kliniczne z ostatniej chwili cz. 1

24.06.2011, 18:30aktualizacja: 24.06.2011, 18:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Badanie RAVE: W przypadkach zapaleń naczyń związanych z ANCA (przeciwciała przeciw cytoplazmie neutrofilów) rytuksymab jest równie efektywny i bezpieczny jak standardowa terapia.

Wieloośrodkowe badanie przeprowadzone metodą randomizowaną, z podwójnie ślepą próbą z placebo w grupie kontrolnej (streszczenie nr 2511) badało skuteczność i bezpieczeństwo przeciwciała monoklonalnego rytuksymabu (RTX) u 197 pacjentów z zapaleniem naczyń związanym z występowaniem przeciwciał ANCA (AAV). Badanie to wykazało, że u pacjentów z ciężkimi przypadkami AAV pojedynczy cykl rytuksymabu w celu wywołania remisji i utrzymania jej przez okres 18 miesięcy okazał równie efektywny jak standardowa terapia. Hemodiafiltracja obniża umieralność tylko w przypadku zastosowania wysokich objętości płynów substytucyjnych. Prospektywne randomizowane badanie CONTRAST (streszczenie nr 2507) miało na celu ocenę czy terapia HDF zmniejsza całkowitą umieralność w porównaniu do hemodializy klasycznej. W rezultacie nie było różnicy pomiędzy dwiema grupami pod względem występowania całkowitej umieralności, ale analiza podgrupy wykazała, że pacjenci, którzy osiągnęli poziom objętości płynu substytucyjnego, ponad 20 litrów/terapię, znajdowali się w grupie o znacznie mniejszym współczynniku umieralności niż pacjenci z niższymi objętościami płynu substytucyjnego (HR 0,66; p=0,03). Prospektywne, randomizowane badanie z grupą kontrolną TURKISH HDF (streszczenie nr 2506) porównało hemodiafiltrację z hemodializą wysokoprzepływową pod względem chorobowości i umieralności. Różnica pod względem umieralności nie była znacząca (p=0,28), ale analiza podgrupy wykazała, że u pacjentów poddanych hemodiafiltracji o dużej objętości płynu substytucyjnego równej 17,4 l/terapię współczynnik przeżycia związany z chorobami sercowo-naczyniowymi jak i ogólny był znacznie wyższy.

Bardoksolon poprawia funkcjonowanie nerek przy nefropatii u chorych na cukrzycę typu 2.

Wieloośrodkowe, podwójnie ślepe badanie II fazy z grupą kontrolną (streszczenie nr 2501) randomizowało 227 diabetyków typu 2 z umiarkowaną lub ciężką przewlekłą chorobą nerek (eGFR 20-45 ml/min/1.73m?) w czterech różnych grupach.

Odnotowano znaczne poprawy GFR we wszystkich grupach, którym podano bardoksolon w porównaniu do grup placebo (p poniżej 0,001). Inne parametry funkcjonowania nerek (kreatynina i mocznik) także były lepsze w grupie, której podano Bardoksolon.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.eraedta2011.org/press.html

KONTAKT:

Bettina Albers

tel. +49 364 377 64 23

e-mail: albers@albersconcept.de

Źródło informacji: APA-OTS

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.06.2011, 18:30
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii