Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Między 30 stycznia a 6 lutego 2011 roku w Kazachstanie odbyły się VII Zimowe Igrzyska Azjatyckie. Azjada była pierwszym z szeregu ważnych wydarzeń zaplanowanych na rok 20-lecia niepodległości Kazachstanu. Dzięki niej nowa stolica kraju – Astana - przeszła do historii, jako najdalej na północy położone miasto, które gościło Zimowe Igrzyska Azjatyckie. W pełnej emocji i napięcia sportowej walce z wysiłkiem oraz pogodą uczestniczyło ponad 5 tysięcy zawodników i gości.
Przed tym sportowym świętem w Kazachstanie zbudowano lub przeprowadzono kapitalny remont 10 aren sportowych, które wysoko ocenili zarówno sami sportowcy, jak i trenerzy oraz zagraniczni specjaliści.
W zawodach, które odbywały się w największych miastach Kazachstanu – Astanie i Ałmaty, udział wzięło ponad tysiąc sportowców z 27 krajów takich, jak Chiny, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Hongkong, Jordania, Kazachstan, Korea Południowa, Kuwejt, Kirgistan, Liban, Malezja, Mongolia, Nepal, Filipiny, Katar, Singapur, Tadżykistan, Tajlandia, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Uzbekistan, Japonia, Palestyna, Bahrajn, Afganistan, Taiwan, Indie i Indonezja.
Były to pierwsze zimowe zawody sportowe na takim poziomie, jakie odbyły się w Azji Środkowej. Ich cechą szczególną był fakt, że udział w Białej Azjadzie wzięły także te państwa, w których nie ma prawdziwego śniegu.
Zarówno goście, jak i uczestnicy z pewnością zapamiętają zorganizowaną z wielkim rozmachem ceremonię otwarcia zawodów w Astanie. Uroczystość ta robiła wrażenie ze względu na skalę przedsięwzięcia, a jednocześnie pokazała nowe pespektywy rozwoju Azjady i wskazała drogę innym państwom członkowskim Azjatyckiej Rady Olimpijskiej.
Goście Kazachstanu zobaczyli lodowisko położone wyżej niż jakiekolwiek inne na świecie – ałmatyński Medeu. Podczas igrzysk po raz pierwszy zorganizowano sztafetę ognia, która odwiedziła 20 miast Kazachstanu. Azjatycka Rada Olimpijska postanowiła na stałe wprowadzić ten element do programu Azjad. Szlachetna pantera śnieżna – irbis, symbol tegorocznej Azjady - stał się bliski i drogi wszystkim.
Tegoroczne igrzyska zimowe były nowatorskie nie tylko dlatego, że przeprowadzono je w dwóch miastach, ale i w związku z bezprecedensowym programem zawodów sportowych. Dotychczas na Zimowych Igrzyskach Azjatyckich walczyli ze sobą sportowcy uprawiający tradycyjne olimpijskie sporty zimowe, a różnice polegały na zwiększaniu lub zmniejszaniu liczby dystansów dla łyżwiarzy szybkich lub zawodników short tracku. Kazachstan zaproponował natomiast włączenie do programu zawodów dwóch nowych dyscyplin sportowych – narciarskiego biegu na orientację oraz bandy.
Dla reprezentacji Kazachstanu Azjada 2011 zakończyła się triumfem. Kazachstan ustanowił rekord Zimowych Igrzysk Azjatyckich, jeśli chodzi o najwyższe laury. Z 70 zdobytych medali aż 32 były złote! Poprzedni rekord – 29 złotych medali - należał do Japonii. Został on ustanowiony na pierwszych Zimowych Igrzyskach Azjatyckich w Sapporo w 1986 roku.
W sumie medale podczas kazachskiej Azjady zdobywali reprezentanci 8 państw. Kazachstan zdobył 70, Japonia – 54, Korea Południowa – 38, Chiny – 35, Mongolia – 5, Iran – 5, Kirgistan – 1, Korea Północna – 1.
Na torach centrum łyżwiarstwa szybkiego Alau pobito aż 8 rekordów Azji. Zawody w łyżwiarstwie szybkim stały na Azjadzie na bardzo wysokim poziomie: brało w nich udział 5 medalistów Igrzysk Olimpijskich w tym 3 mistrzów olimpijskich.
"Igrzyska azjatyckie są bardzo dobrze zorganizowane. Cieszą rozwinięta infrastruktura, wspaniałe areny sportowe, komitet organizacyjny dysponujący wielkim doświadczeniem i oczywiście gościnność narodu kazachskiego. Sądzę, że Kazachstan dobrze zaczął promocję swojej kandydatury do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku" – powiedział Jacques Rogge, prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego podczas ceremonii otwarcia Azjady.
W pierwszym tygodniu lutego Kazachstan znalazł się w centrum zainteresowania kontynentu azjatyckiego nie tylko ze względu na sport, lecz także na politykę i kulturę. Po raz pierwszy w historii Igrzysk Azjatyckich zorganizowana została Kulturalna Azjada, która umożliwiła pokazanie bogatej historycznej i kulturowej spuścizny Azji oraz oryginalnej kultury Kazachstanu. W ramach tego projektu odbyły się festiwal – jarmark "Jedwabny szlak" oraz festiwal kultury państw Azji. Zrealizowany został także projekt "Ałmaty – kulturalna stolica Kazachstanu".
Najważniejszym elementem projektu "Kulturalna Azjada" był festiwal tradycji i obyczajów "????? ?????", podczas którego przedstawiony został zaimprowizowany kazachski auł z licznymi tematycznymi jurtami (namiotami koczowników) poświęconymi różnym epizodom z życia narodu kazachskiego.
Jednym słowem Kazachstan znów zaprezentował się światu, pokazując nie tylko swój duży potencjał sportowy, lecz także gościnność i kulturę.
Sukces Kazachstanu w Azjadzie pozwala stawiać sobie ambitne cele takie, jak organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.
Pliki graficzne dotyczące tej informacji prasowej znajdują się na portalu Serwisu Informacji Zleconych pod adresem http://siz.pap.pl.
Źródło informacji: Ambasada Kazachstanu w Polsce
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.02.2011, 11:00 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |