Newsletter

Zdrowie i styl życia

Zwiększy się dostęp do terapii stosowanych w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona

09.04.2021, 08:53aktualizacja: 09.04.2021, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - Kadr z filmu
PAP MediaRoom - Kadr z filmu
Pandemia koronawirusa sprawiła, że osoby cierpiące na chorobę Parkinsona mają utrudniony dostęp do terapii i lekarzy zajmujących się tą chorobą. Jednak sieć nowych ośrodków leczących to schorzenie w zaawansowanym jego stadium daje nadzieję tysiącom polskich pacjentów. 11 kwietnia przypada Światowy Dzień Choroby Parkinsona.

W Polsce żyje obecnie blisko 100 tysięcy osób dotkniętych chorobą Parkinsona. To drugie – po chorobie Alzheimera – najczęściej występujące schorzenie neurodegeneracyjne na świecie. „Choroba Parkinsona dotyczy głownie domen ruchowych. Sfery poznawcze, jak w chorobie Alzheimera, też są dotknięte, ale nie w aż tak dużym stopniu. Parkinson to głównie drżenie spoczynkowe, spowolnienie ruchowe czy sztywność mięśniowa” – wyjaśnia dr hab. Dariusz Koziorowski z Kliniki Neurologii Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM. 

11 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona. „To dzień urodzin Anglika, Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał chorobę o nazwie >>drżączka poraźna<<” – mówi Wojciech Machajek, wiceprezes Fundacji Chorób Mózgu. 

Zaawansowana postać choroby na różnych etapach występuje u ok. 70 proc. chorych. „Charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że ciężej ją skompensować tradycyjnym leczeniem farmakologicznym, pacjenci muszą częściej brać większe dawki leków, a czasami taka kompensacja jest niemożliwa” – tłumaczy dr hab. Koziorowski. Wtedy stosuje się bardziej zaawansowane leczenie, w tym tzw. metody infuzyjne, które są w Polsce szerzej dostępne od czterech lat.

Zaawansowane terapie choroby obejmują w sumie trzy rozwiązania. Pierwsze polega na wszczepieniu symulatora, który wycisza pracę nadmiernie aktywnych obszarów mózgu. To tzw. DBS (od angielskiego Deep Brain Stimulation – głęboka stymulacja mózgu). Drugie i trzecie rozwiązanie stanowią metody infuzyjne. Może to być duodopa - dojelitowa forma leczenia lewodopą z karbidopą lub apomorfina podskórnie podawana przez pompę. 

„Duodopę w ciągu tych czterech lat wprowadzono u ponad 100 chorych, a apomorfinę u ok. 50. DBS jest stosowany rocznie u 300 osób”– mówi wiceprezes Machajek.  

„To są nowoczesne terapie, mało tego - one wciąż podlegają modyfikacjom, musimy cały czas się ich uczyć. Te zawansowane formy leczenia są takie same na całym świecie, nie jesteśmy w tyle, jeśli chodzi o Polskę” - mówi dr hab. Koziorowski. 

W zeszłym roku został zmieniony program lekowy związany z leczeniem choroby Parkinsona. „Dotychczas był prowadzony w dziewięciu ośrodkach, a teraz będzie obecny w wielu innych miejscach. Na przykład w Rzeszowie, Bydgoszczy, staramy się też o Sandomierz czy Gryfice koło Szczecina” – mówi wiceprezes Machajek.  

Według niego w dobie pandemii koronawirusa pacjenci z chorobą Parkinsona są w podobnym stanie, co reszta społeczeństwa. „Najczęściej nie mają dostępu do swoich lekarzy neurologów, nie mają też dostępu do rehabilitacji, nie mają kontaktu z najbliższymi, co jest bardzo stresujące” – wskazuje.

Dlatego z okazji 11 kwietnia życzy chorym, by jak najszybciej wrócili do normalności. „Warto też wiedzieć, że w chorobie Parkinsona można się szczepić, znam wiele osób, które się szczepią i są z tego zadowolone, bo pozwala to inaczej funkcjonować w rodzinie i społeczeństwie. Wszystkiego dobrego, dużo zdrowia, dla chorych i ich opiekunów" – mówi wiceprezes Machajek.  

Z kolei dr hab. Koziorowski liczy, że prowadzone obecnie badania kliniczne nowych leków przyniosą wkrótce wymierne rezultaty. „Badania nad nowymi terapiami idą wielotorowo. Mamy postęp w badaniach genetycznych, znamy genetyczne podstawy Parkinsona, na tej bazie opracowuje się metody leczenia. Jest też wiele leków w badaniach klinicznych, które znacząco spowalniają progresję choroby. Myślę, że w przeciągu 3-4 lat, część z tych badań będzie opublikowana” – mówi lekarz.  

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 09.04.2021, 08:53
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ