Newsletter

Zlecone: Kto jest w Polsce dyskryminowany?

05.07.2012, 11:08aktualizacja: 05.07.2012, 11:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Co druga osoba badana jest zdania, że w naszym kraju istnieje problem gorszego traktowania ze względu na chorobę psychiczną oraz orientację psychoseksualną - m.in. wynika z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w ramach projektu "Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia" realizowanego na zlecenie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.

Badani, odnosząc się do istnienia zjawiska gorszego traktowania różnych grup w Polsce, najczęściej wskazywali na taki problem w przypadku osób chorych psychicznie (49%) i osób o innej niż heteroseksualna orientacji seksualnej (49%). W dalszej kolejności wskazywali, że gorzej traktowani są niepełnosprawni fizycznie (43%), osoby o odmiennym kolorze skóry (43%) i osoby starsze (33%). Najmniej osób wskazywało na dyskryminację osób po rozwodzie (15%) czy posiadających małe dziecko lub rodziny wielodzietne (po 16%). W kontekście tych wyników, na uwagę zasługują też wyniki badania dystansu społecznego, pokazującego uprzedzenia Polaków. W tej kategorii badani wskazują największy dystans społeczny kolejno do gejów, osób transseksualnych, biseksualnych, chorych psychicznie oraz lesbijek. Najmniejszy dystans Polki i Polacy odczuwają z kolei do osób niewidomych, niesłyszących oraz poruszających się na wózku, a więc osób niepełnosprawnych fizycznie, które jednocześnie - jak wynika z danych dotyczących gorszego traktowania - są postrzegane, jako jedna z grup najgorzej traktowanych. Inaczej wygląda ocena dystansu w sytuacji, kiedy badani mieli osobisty kontakt z przedstawicielami danej grupy. I tak największy dystans badani w tej kategorii deklarują w stosunku do Romów i osób chorych psychicznie, zaś najmniejszy do osób poruszających się na wózku oraz tych powyżej 50 r. życia.

Badani odczuwający duży dystans do grup LGBT czy mniejszości etnicznych, wyznaniowych, rasowych i narodowych, to częściej osoby z wykształceniem podstawowym, osoby starsze (po 55 r. życia) oraz osoby zamieszkujące na wsiach. Natomiast osoby odczuwające niewielkie dystans do tych grup to częściej osoby z wykształceniem wyższym, osoby młode (18 - 24, 25 - 34) oraz zamieszkujące większe miasta.

"Badania pokazują uprzedzenia Polaków, ale też ujawniają, że zauważamy dyskryminowanych. Największe uprzedzenia zgłaszamy do chorych psychicznie i LGBT, jednocześnie są oni uważani za najbardziej dyskryminowanych. W grupie nierówno, gorzej traktowanych pojawiają się tez osoby starsze i z niepełnosprawnością fizyczną. Te wyniki bardzo klarownie wyznaczają priorytety działań rządu w ramach polityki równościowej" - komentuje Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.

"Ciekawe jest to, jak osobisty kontakt z dyskryminowanymi zmienia odczuwany dystans (uprzedzenia). Przeważnie możliwość bezpośredniego kontaktu zmniejsza uprzedzenia - największy efekt zauważono w grupie LGBT. Widać z tego, ze osobisty kontakt sprzyja przełamywaniu stereotypów" - zauważa Pełnomocniczka o zmianie stereotypu.

Badania zostały przeprowadzone przez zespół naukowców z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ.

Projekt "Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia" jest finansowany w 85% ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.rownetraktowanie.gov.pl.

Pliki graficzne dostępne pod adresem: http://zlecone.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_siz.pap.pl&_PageID=1062&depID=150994&_CheckSum=1244229629.

Źródło informacji: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.07.2012, 11:08
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ