Pobierz materiał i Publikuj za darmo
GUS podał w poniedziałek w tzw. szybkim szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku spadły o 0,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc.
Jak zauważył w komentarzu Wojciech Matysiak z Pekao dane o strukturze deflacji zostaną opublikowane przez GUS w połowie listopada, lecz można przypuszczać, że głównymi przyczynami niższej deflacji jest wyższa dynamika cen transportu. Pełne dane o inflacji GUS poda 14 listopada.
"Prognozujemy stopniowy wzrost inflacji w kolejnych miesiącach. Oceniamy, że na koniec roku wskaźnik CPI ukształtuje się blisko zera i trwale powróci na dodatnie poziomy z początkiem 2017 roku. Wciąż zakładamy powrót inflacji powyżej dolnego ograniczenia dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego w drugiej połowie 2017 roku. Szacujemy, że inflacja na koniec 2017 roku wyniesie 2 proc." - czytamy w komentarzu.
Monika Kurtek z Banku Pocztowego dodała, że o tym, czy inflacja pojawi się w końcu 2016 r., czy też na początku 2017 r., w największym stopniu decydować będą ceny ropy naftowej na świecie.
Według ekonomistki, poniedziałkowe dane GUS wspierają scenariusz pozostawienia stóp procentowych NBP bez zmian.
"Opublikowane dziś dane, wskazujące na rychły koniec deflacji w Polsce, utwierdzają zapewne RPP w przekonaniu, że stopy procentowe nie muszą być zmieniane. Nadal spodziewam się, że do końca tego i przyszłego roku stopy procentowe będą przez RPP utrzymane na obecnym poziomie" - oceniła Kurtek. (PAP)
drag/ nik/ mick/ malk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 31.10.2016, 17:32 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |