Newsletter

17 listopada polskie obchody 350-lecia Saint-Gobain

17.11.2015, 15:58aktualizacja: 17.11.2015, 15:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Saint-Gobain 1
Saint-Gobain 1
Światowy lider w branży budowlanej i jeden z największych inwestorów zagranicznych celebruje 350. rocznicę powstania pod hasłem: "350 powodów by wierzyć w przyszłość". "Polska jest dla nas zdecydowanie największym rynkiem w tej części Europy" – mówi Pierre-André de Chalendar, Prezes i Dyrektor Generalny Grupy Saint-Gobain.

Saint-Gobain została założona w 1665 roku przez Ludwika XIV, znanego jako Król Słońce, w celu przełamania ówczesnej dominacji Republiki Weneckiej w produkcji szkła. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu rewolucyjnej jak na tamte czasy metody odlewania, przez co francuska manufaktura szybko stała się pionierem w tej dziedzinie i głównym wytwórcą szkła w Europie. Taki rodowód czyni Grupę jedną z najdłużej funkcjonujących firm na świecie i jednocześnie najstarszym podmiotem notowanym na prestiżowym francuskim indeksie giełdowym CAC 40.

"Od momentu swojego powstania tworzyła, a następnie wdrażała nowatorskie rozwiązania, w które wpisany jest postęp oraz innowacja. To wszystko w połączeniu z wysoką kulturą pracy budowaną i kultywowaną przez pracowników spowodowało, że Saint-Gobain znajduje się na prestiżowej liście 100 największych globalnych innowatorów" - przypomina Pierre-André de Chalendar.

W połowie XIX wieku Saint-Gobain zaczęło rozwijać swoje zakłady poza granicami Francji. Pierwsze z nich powstały w Niemczech, we Włoszech i w Belgii. Kolejne, zakładane już w XX wieku utworzono m.in. w Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Chinach oraz Indiach. W Polsce Grupa jest obecna od 1994 roku, a obchody rocznicowe odbywające się nad Wisłą zajmują szczególne miejsce na liście tegorocznych wydarzeń związanych z 350-leciem Saint-Gobain.

"Polska odgrywa kluczową rolę w strukturach Grupy, stanowiąc główną bazę rozwojową dla naszej działalności w Europie Środkowo-Wschodniej, a polskie zakłady są jednymi z najnowocześniejszych w całej Grupie Saint-Gobain" – podkreśla Pierre-André de Chalendar.

W trakcie polskich obchodów, w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, zaprezentowano raport "Czas wyzwań - czas odpowiedzi, czyli droga ku gospodarce o obiegu zamkniętym". Został on przygotowany w Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju przez dr. Andrzeja Kassenberga we współpracy z dr. Wojciechem Szymalskim.

„Jednym z wyzwań postawionych przed nami było wyczerpujące omówienie koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli kluczowego zagadnienia ze sfery współczesnej ekonomii i ochrony środowiska, połączone z prezentacją głównych elementów działalności Grupy Saint-Gobain - mówi dr Andrzej Kassenberg. - Uznaliśmy, że dorobek firmy w zakresie budownictwa, zrównoważonej energetyki, przemysłu samochodowego, transportu i ochrony zdrowia wpisuje się bardzo dobrze w nowy światowy trend" – podsumowuje dr Kassenberg.

"O rozwoju społeczeństw decydują zasoby, które służą zapewnieniu żywności, wody, energii i surowców. Kluczową rolę w tym rozumowaniu odgrywa konstatacja, że ziemia jest fizycznie skończona, część jej zasobów jest nieodnawialna, a te odnawialne mają swoją granicę odnawialności. Firmy takie jak Saint-Gobain w swoich planach biorą pod uwagę zarówno megatrendy, jak i dynamicznie zmieniającą się sytuację środowiskową na świecie. Dostosowują się do zmian, poszukują właściwych rozwiązań, by z jednej strony zapewnić przedsiębiorstwu ekonomiczny rozwój, z drugiej, wypełniać zobowiązania wynikające z przyjętych zasad społecznie i ekologicznie odpowiedzialnego biznesu. budują w ten sposób zrównoważoną gospodarkę przyszłości” – przekonują autorzy raportu "Czas wyzwań - czas odpowiedzi, czyli droga ku gospodarce o obiegu zamkniętym".

Grupa Saint-Gobain zajmuje się przede wszystkim produkcją szkła na potrzeby budownictwa oraz przemysłu motoryzacyjnego, produkcją materiałów budowlanych: wełny szklanej i skalnej, płyt gipsowo-kartonowych, chemii budowlanej, instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych i narzędzi ściernych. Zajmuje się także tworzeniem nowych rozwiązań do budowy domów, samochodów i innych przedmiotów potrzebnych człowiekowi w codziennym życiu. Na poszukiwanie innowacyjnych materiałów i rozwiązań Saint-Gobain przeznacza około 400 mln euro rocznie.

Grupa Saint-Gobain działa w 64 krajach świata i zatrudnia blisko 180 tys. pracowników. Jej obroty w 2014 roku wyniosły 41 mld EUR. Saint-Gobain w Polsce posiada dziś 25 zakładów, 60 punktów dystrybucji budowlanej i zatrudnia 6 tys. pracowników. Jej obroty w Polsce w 2014 roku wyniosły 3,9 miliarda PLN.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.11.2015, 15:58
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ