Newsletter

BioInMed: finansowanie innowacji medycznych w Polsce zagrożone

11.06.2024, 11:54aktualizacja: 11.06.2024, 13:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

BioInMed - Marta Winiarska, prezes Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed
BioInMed - Marta Winiarska, prezes Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed
Polska, mając odpowiednie zasoby intelektualne i kadrowe, stoi przed wyzwaniem budowania swojej pozycji jako lidera innowacji biomedycznych w Europie Środkowo-Wschodniej i wzmacniania swojej roli w globalnym łańcuchu wartości. Tymczasem źle zaprojektowane programy wsparcia dla projektów badawczo-rozwojowych ze środków unijnych i niewydolność instytucji pośredniczących, blokują rozwój sektora biotechnologii medycznej i prace nad nowymi lekami w naszym kraju – informuje Polski Związek Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed.

Jak wskazuje BiolnMed, jednymi z podstawowych barier są ogromne opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków i odwołań, przekładanie terminów konkursów. Ponadto, przy dzisiejszej konstrukcji programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki i ścieżki SMART, a także braku uwzględnienia specyfiki sektora biotechnologii medycznej, zablokowane zostało finansowanie projektów, które mogą przynieść istotny postęp w medycynie i odpowiedzieć na niezaspokojone potrzeby zdrowotne pacjentów.

„Odkrycie i opracowanie nowego leku trwa średnio 12 lat... Perspektywa finansowania unijnego to 6 lat. Tymczasem w pierwszych naborach ścieżki SMART niemal wszystkie projekty firm biotechnologicznych, których celem było opracowanie oryginalnych cząsteczek i kandydatów na leki zostały odrzucone. Negatywne oceny uzasadniane były tym, że projekty miały zakończyć się przeprowadzeniem potencjalnego leku przez jedną z faz badań klinicznych, a nie – jak chciałby oceniający – wprowadzeniem na rynek. Takie podejście wynika przede wszystkim z braku znajomości specyfiki sektorów zaawansowanych technologii i wadliwego skonstruowania kryteriów FENG, przyjętych przez poprzednią ekipę rządzącą” – informuje Marta Winiarska, prezes Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed.

Zaawansowane technologie, jak biotechnologia medyczna, wymagają dużych inwestycji i charakteryzują się wysokim ryzykiem, ale oferują imponujące zwroty. Prywatny sektor biotechnologii medycznej osiągnął sukcesy w onkologii, chorobach autoimmunologicznych, neurologicznych, zapalnych i psychiatrycznych, szczególnie w obszarze chorób rzadkich. W ciągu trzech lat można oczekiwać rejestracji pierwszego polskiego leku oryginalnego. Dalszy rozwój zależy od wsparcia państwa.

Zatory w przyznawaniu grantów

„Niska elastyczność procedur grantowych i płytka znajomość sektora po stronie ekspertów oceniających wnioski – głównie akademików, spowodowały, że przyznawane hurtowo decyzje odmowne były w większości kwestionowane przez firmy wnioskujące o dotacje. Obecnie komisje oceniające, nieprzygotowane na taką ilość sprzeciwów, nie są w stanie efektywnie przeprowadzić procedury” – mówi Marta Winiarska, BioInMed i dodaje: „Uruchamianie finansowania w najlepszym wypadku półtora roku od złożenia wniosku oznacza, że polskie spółki od razu są w tyle w rywalizacji z firmami z zagranicy. Dotyczy to tak konkurencyjnych branż, jak biotechnologiczna, lotnicza czy kosmiczna. W naszej sprawie chodzi na koniec o ludzkie zdrowie i życie. Rozumiemy, że nowy rząd zastał trudną sytuację i kryteria FENG po poprzednikach. Tym bardziej niezbędna jest mobilizacja wszystkich sił i pilne zmiany”.

Wraz z upływem czasu Polska traci pieniądze

Bez podjęcia szybkich działań, istnieje ryzyko, że wiele innowacyjnych polskich przedsiębiorstw, rozwijających nowatorskie technologie medyczne, w tym leki i terapie dla pacjentów z poważnymi chorobami, zostanie zmuszonych do zamknięcia lub ograniczenia swoich badań. Inne z tych firm mogą z kolei zdecydować o przeniesieniu swojej działalności za granicę, w poszukiwaniu bardziej korzystnego środowiska dla sektorów innowacyjnych.

Z rządowych deklaracji wynika, że trwają prace nad sektorowym programem ze środków unijnych, mającym na celu wsparcie sektora innowacji biotechnologii medycznej w Polsce. Jednak brak konkretów na tym etapie sprawia, że nie można jeszcze uznać tych działań za wystarczające. Rozmowy są obiecujące, lecz dla sektora biotechnologii liczy się czas i szybkość reakcji.

Źródło informacji: BioInMed

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.06.2024, 11:54
Źródło informacji BioInMed
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ