Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak wskazuje BiolnMed, jednymi z podstawowych barier są ogromne opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków i odwołań, przekładanie terminów konkursów. Ponadto, przy dzisiejszej konstrukcji programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki i ścieżki SMART, a także braku uwzględnienia specyfiki sektora biotechnologii medycznej, zablokowane zostało finansowanie projektów, które mogą przynieść istotny postęp w medycynie i odpowiedzieć na niezaspokojone potrzeby zdrowotne pacjentów.
„Odkrycie i opracowanie nowego leku trwa średnio 12 lat... Perspektywa finansowania unijnego to 6 lat. Tymczasem w pierwszych naborach ścieżki SMART niemal wszystkie projekty firm biotechnologicznych, których celem było opracowanie oryginalnych cząsteczek i kandydatów na leki zostały odrzucone. Negatywne oceny uzasadniane były tym, że projekty miały zakończyć się przeprowadzeniem potencjalnego leku przez jedną z faz badań klinicznych, a nie – jak chciałby oceniający – wprowadzeniem na rynek. Takie podejście wynika przede wszystkim z braku znajomości specyfiki sektorów zaawansowanych technologii i wadliwego skonstruowania kryteriów FENG, przyjętych przez poprzednią ekipę rządzącą” – informuje Marta Winiarska, prezes Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed.
Zaawansowane technologie, jak biotechnologia medyczna, wymagają dużych inwestycji i charakteryzują się wysokim ryzykiem, ale oferują imponujące zwroty. Prywatny sektor biotechnologii medycznej osiągnął sukcesy w onkologii, chorobach autoimmunologicznych, neurologicznych, zapalnych i psychiatrycznych, szczególnie w obszarze chorób rzadkich. W ciągu trzech lat można oczekiwać rejestracji pierwszego polskiego leku oryginalnego. Dalszy rozwój zależy od wsparcia państwa.
Zatory w przyznawaniu grantów
„Niska elastyczność procedur grantowych i płytka znajomość sektora po stronie ekspertów oceniających wnioski – głównie akademików, spowodowały, że przyznawane hurtowo decyzje odmowne były w większości kwestionowane przez firmy wnioskujące o dotacje. Obecnie komisje oceniające, nieprzygotowane na taką ilość sprzeciwów, nie są w stanie efektywnie przeprowadzić procedury” – mówi Marta Winiarska, BioInMed i dodaje: „Uruchamianie finansowania w najlepszym wypadku półtora roku od złożenia wniosku oznacza, że polskie spółki od razu są w tyle w rywalizacji z firmami z zagranicy. Dotyczy to tak konkurencyjnych branż, jak biotechnologiczna, lotnicza czy kosmiczna. W naszej sprawie chodzi na koniec o ludzkie zdrowie i życie. Rozumiemy, że nowy rząd zastał trudną sytuację i kryteria FENG po poprzednikach. Tym bardziej niezbędna jest mobilizacja wszystkich sił i pilne zmiany”.
Wraz z upływem czasu Polska traci pieniądze
Bez podjęcia szybkich działań, istnieje ryzyko, że wiele innowacyjnych polskich przedsiębiorstw, rozwijających nowatorskie technologie medyczne, w tym leki i terapie dla pacjentów z poważnymi chorobami, zostanie zmuszonych do zamknięcia lub ograniczenia swoich badań. Inne z tych firm mogą z kolei zdecydować o przeniesieniu swojej działalności za granicę, w poszukiwaniu bardziej korzystnego środowiska dla sektorów innowacyjnych.
Z rządowych deklaracji wynika, że trwają prace nad sektorowym programem ze środków unijnych, mającym na celu wsparcie sektora innowacji biotechnologii medycznej w Polsce. Jednak brak konkretów na tym etapie sprawia, że nie można jeszcze uznać tych działań za wystarczające. Rozmowy są obiecujące, lecz dla sektora biotechnologii liczy się czas i szybkość reakcji.
Źródło informacji: BioInMed
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.06.2024, 11:54 |
Źródło informacji | BioInMed |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
W cieniu konfliktu: jak młode pokolenie Libanu walczy o swoją przyszłość
Liban już kolejny rok z rzędu pogrążony jest w wielowymiarowym kryzysie. Zapaść gospodarcza, napięta sytuacja polityczna i - obecnie zawieszona - wojna na terytorium kraju powodują, że coraz więcej jego mieszkańców żyje w skrajnym ubóstwie. Szczególnie zagrożone są osoby młode - to właśnie je wspiera Polska Akcja Humanitarna.- 23.12.2024, 16:16
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Polska Akcja Humanitarna
-
Image
Firma Yutong Bus dostarczyła do Ameryki Łacińskiej już 500 szt. nowego modelu vana – V6
- 23.12.2024, 14:06
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Bezpieczeństwo jest największym luksusem - światowa premiera flagowego modelu Chery TIGGO 9
- 23.12.2024, 13:14
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire