Newsletter

Borys: jeśli prezydent podpisze ustawę, wyślemy do pracodawców informacje o PPK

15.11.2018, 17:05aktualizacja: 15.11.2018, 17:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S.Leszczyński (2)
PAP/S.Leszczyński (2)

<p class="MsoPlainText">"Jeszcze w tym roku chcielibyśmy wysłać pierwszy zestaw informacji o pracowniczych planach kapitałowych do wszystkich pracodawców" - zapowiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Zaznaczył, że warunkiem jest podpis prezydenta pod ustawą o PPK.

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł był jednym z uczestników panelu dyskusyjnego "Pracownicze Plany Kapitałowe szansą dla pracownika i pracodawców?", który odbył się w czwartek w ramach Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa.

 

"Zakładając wejście w życie ustawy o PPK, czyli podpis prezydenta, chcielibyśmy niezwłocznie, jeszcze w tym roku wysłać pierwszy zestaw informacji o pracowniczych planach kapitałowych w postaci broszury do wszystkich pracodawców. Poprosiliśmy też o współpracę sektor bankowy i ubezpieczeniowy" – podkreślił szef PFR.

 

Dodał, że od stycznia PFR uruchomi w mediach dużą kampanię informacyjną, mającą pokazać korzyści płynące z przystąpienia do programu. Ponadto zapowiedział powstanie contact center, do którego pracodawcy i pracownicy będą mogli zadzwonić i uzyskać informację o programie.

 

"Maksymalnie chcielibyśmy pomóc pracodawcom, aby te obowiązki administracyjne, związane z tworzeniem PPK, były dla nich jak najmniejszym obciążeniem" – zaznaczył Borys. Zaapelował przy tym do instytucji finansowych, aby w tym zakresie wspierały pracodawców.

 

Odnosząc się do przewidywanej skali uczestnictwa pracowników w programie w perspektywie kolejnych siedmiu lat, Borys powiedział, że każdy wynik powyżej 50 proc. będzie dobrym poziomem. Zauważył, że w takim wypadku Polska będzie miała największe grono inwestorów indywidualnych w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Uczestniczący w debacie doradca prezydenta RP Cezary Kochalski unikał odpowiedzi na pytanie, czy prezydent Andrzej Duda popisze ustawę o PPK, na co ma czas do poniedziałku. "Przedstawiciel kancelarii zazwyczaj odpowiada w takim wypadku, że ustawowy termin na podpis to 21 dni, pan prezydent na pewno się z tego wywiąże" – oświadczył.

 

Jednocześnie zauważył, że cały projekt ustawy wraz z uzasadnieniem był przedmiotem analiz w Kancelarii Prezydenta. "Z jednej strony jest to program, który ma zwiększyć szanse na wyższe emerytury Polaków, (…) ale widzimy bardzo duży potencjał tego programu dla gospodarki i rynku kapitałowego" - ocenił.

 

Podczas debaty dużo uwagi poświęcono potrzebie edukacji społecznej.

 

Wiceprezes PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) Łukasz Kwiecień zauważył, że struktura oszczędności w Polsce jest bardzo zła – są to krótkoterminowe depozyty, tymczasem musimy finansować długoterminowe inwestycje.

 

"Największym wyzwaniem jest pokonanie barier mentalnych, tego, że ludzie mówią +to się nie uda, będzie tak samo jak z OFE, przyjdzie ktoś i zabierze za parę lat+" – mówił Kwiecień. Jego zdaniem kontrargumentem w takim przypadku jest fakt, że w ustawie expressis verbis zapisano, iż są środki prywatne. "Mówimy o takim samym statusie jak lokaty bankowe" – przekonywał.

 

Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Prądzyński podkreślił natomiast, że negatywne procesy demograficzne są zagrożeniem ogólnoświatowym, dotyczącym Europy, a Polski w szczególności. Jak wyliczył, w 2013 r. na jednego emeryta pracowało pięć osób, w 2020 to już będą cztery osoby, a w 2060 r. – tylko dwie. "Z jednej strony jest gospodarka, spojrzenie makro, natomiast z drugiej strony jest po prostu człowiek, który w wieku lat 60 będzie musiał mieć, nazwijmy to, godną kwotę pieniędzy do przeżycia. System repartycyjny, ten społeczny tego nie zapewni, musi być dodatek"- zaznaczył Prądzyński.

 

Zdaniem wiceprezesa towarzystwa emerytalnego Pocztylion Arka PTE Macieja Jankiewicza, ustawa o PPK to "ustawa wolnościowa", dlatego jest dobrą odpowiedzią w przypadku osób młodych. "Nie wolno nam było aż tyle, nawet skromnej części tego, co wolno obywatelowi, pracownikowi w ustawie o PPK. Jest to wolność +ocierająca się o swawolę+. N-krotnie może (pracownik) przystępować, występować, oświadczać, że kontynuuje, zawieszać, a nawet może nie zaakceptować decyzji pracodawcy o zmianie PPK " – zauważył Jankiewicz.

 

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania, który jest przeznaczony dla ok. 11,5 mln osób zatrudnionych. Środki zgromadzone w PPK będą stanowić prywatną własność uczestników. Pierwsze grupy pracowników mogą zacząć oszczędzać już w połowie 2019 r.

 

Wpłata podstawowa do PPK wyniesie 2 proc. wynagrodzenia brutto od uczestnika programu i 1,5 proc. tego wynagrodzenia od podmiotu zatrudniającego. Państwo doda do tego 250 zł opłaty powitalnej, a następnie 240 zł co roku. Jeśli uczestnik PPK po osiągnięciu 60. roku życia zdecyduje o wypłacie zgromadzonych środków to 25 proc. zostanie mu wypłaconych jednorazowo, a pozostałe 75 proc. zostanie wypłaconych w co najmniej 120 miesięcznych ratach (minimum 10 lat).

 

Do piątku w Jasionce trwa Kongres 590, który zgromadzi w sumie ponad 5 tys. uczestników. Dwudniowe spotkanie obejmie panele ujęte w ośmiu blokach tematycznych dotyczących m.in. kwestii gospodarczych i środowiskowych. Honorowy patronat nad III edycją Kongresu objął prezydent RP Andrzej Duda.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.11.2018, 17:05
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii