Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Pod koniec grudnia 2013 roku ZAO „Rusatom Overseas” (reprezentuje rosyjskie technologie jądrowe Rosatomu na rynku światowym) i Fennovoima podpisali kontrakt na budowę elektrowni atomowej. Budowę elektrowni zaplanowano w rejonie Pyhäjoki. Wtedy, wraz z kontraktem na budowę elektrowni atomowej zawarto z OAO TVEL kontrakt paliwowy dla przyszłej elektrowni.
Natomiast w 2014 roku ma być podpisany kontrakt o przystąpieniu „Rosatom Overseas” do kapitału zakładowego Fennovoima z 34% udziałem.
W lipcu 2013 roku Fennovoima i „Rusatom Overseas” zawarli umowę o przygotowaniu do podpisania kontraktu na budowę elektrowni atomowej Hanhikivi-1. We wrześniu strony poinformowały, że akcjonariusze Fennovoima winni podjąć decyzję w sprawie udziału w projekcie elektrowni atomowej do końca października. Fennovoima przedłożyła swym akcjonariuszom projekt elektrowni atomowej, która zgodnie z harmonogramem, uzgodnionym z Rosatomem, zacznie wytwarzać energię elektryczną w 2024 roku.
Przypomnijmy, że bezpośrednie rozmowy pomiędzy Fennovoima a „Rusatom Overseas” rozpoczęły się w kwietniu 2013 roku. A od lutego 2013 roku Fennovoima prowadziła także rozmowy z Toshiba, jednakże później firma fińska zdecydowała, że skoncentruje się na negocjacjach tylko z „Rusatom Overseas”. A wcześniej własny projekt zaoferowała także francuska Areva.
Rosatom oferuje projekt Elektrownia Atomowa-2006 z reaktorem WWER (wodno-wodny reaktor energetyczny) o mocy 1150 MWe.
W Finlandii już eksploatowane są bloki energetyczne wzoru radzieckiego – dwa bloki WWER o mocy 440 MWe każdy w elektrowni atomowej Loviisan. Fennovoima posiada ponad 60 przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych i energetycznych w Finlandii. Firma została utworzona w celu budowy nowych mocy jądrowych w Finlandii, obecnie nie posiada elektrowni atomowej.
Źródło: PR-IR
kom zdz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.02.2014, 10:11 |
Źródło informacji | PR-IR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |