Newsletter

CEIBS poszerza zasięg na Europę Środkową i Wschodnią

06.02.2017, 10:16aktualizacja: 06.02.2017, 10:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

SZANGHAJ, 3 lutego 2017 /PRNewswire/ - Odzwierciedlając rosnącą wagę ciągłej współpracy między Chinami a krajami Europy Środkowej i Wschodniej, uczelnia China Europe International Business School (CEIBS) podpisała umowy z pięcioma szkołami biznesu na tym terenie. Projekty rozwojowe będą nadzorowane przez nowo powstały Europejski Instytut Badawczy Europy Środkowej i Wschodniej (ERICER). Instytut ERICER, będący inicjatywą uczelni CEIBS oraz funduszu chińsko-środkowo-wschodnioeuropejskiego, zostanie objęty strukturami uznanego think tanku finansowego CEIBS Lujiazui Institute of International Finance (CLIIF). Instytut ERICER odpowiada inicjatywom na poziomie krajowym, wśród których znalazło się między innymi utworzenie funduszu chińsko-środkowo-wschodnioeuropejskiego (zarządzanego przez Sino-CEE Financial Holdings Ltd) w roku 2016.

Współpraca między uczelnią CEIBS a pięcioma europejskimi uczelniami obejmie przede wszystkim badania naukowe i nauczanie. W ramach podpisanych umów uczelnia CEIBS będzie współpracować z następującymi uczelniami:

- Corvinus Business School (CBS), Uniwersytet Korwina w Budapeszcie, stolicy Węgier;

- BMI Baltic Management Institute na Litwie;

- Uniwersytet Koźmińskiego w Polsce;

- Wydział zarządzania Uniwersytetu w Ljubljanie (FELU) na Słowenii oraz

- Wydział administracji przedsiębiorstwem (FBA) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Pradze, stolicy Czech.

Pod koniec stycznia rektor Zoltayne Paprika Zita (CBS) i Metka Tekavcic (FELU) odwiedziły Szanghaj w celu podpisania umów i wzięcia udziału w trwającym pół dnia seminarium, którego celem było opracowanie fundamentów współpracy i wzajemnego zrozumienia. Częścią seminarium był briefing wicedyrektora wykonawczego organizacji CLIIF oraz kanclerza Ludowego Banku Chin dr. Shenga Songchenga. Wicedyrektor przybliżył uczestnikom seminarium obecną sytuację gospodarczą Chin oraz prognozy na przyszłość, które dotyczyły między innymi reform i większego otwarcia kraju aż do zarysowania obecnej normy, przedstawienia najnowszych danych gospodarczych oraz wgląd w najważniejsze kwestie na rok 2017.

W trakcie seminarium wiceprezes i rektor CEIBS profesor Zhang Weijiong podkreślił, że w porównaniu do Europy Zachodniej dotychczasowe wymiany w ciągu półtora dekady miedzy Chinami a krajami Europy Środkowej i Wschodniej były ograniczone. Profesor podkreślił, że nadszedł czas, aby to zmienić. „Czas najwyższy, abyśmy zaczęli wymieniać się informacjami, współpracować i dobrze się rozumieć tak, aby nasze gospodarki, a także świat naukowy, rządy, inwestorzy i przedsiębiorcy mogli także podjąć współpracę. Początki współpracy stanowią solidny fundament, na którym możemy wspólnie budować” - skomentował profesor.

Według rektor Zity umowa z uczelnią CEIBS jest „bardzo ważna", ponieważ jest pierwszym przypadkiem współpracy uczelni CBS z partnerem w Chinach w zakresie prowadzenia badań. Podobnie do uczelni CEIBS, która została wyznaczona przez rząd lokalny do przewodzenia w utworzeniu platformy rozwoju i udostępniania Shanghai MBA Case Development and Sharing Platform, która skupia się na zarządzaniu w kontekście chińskim, uczelnia CBS ma także ugruntowaną pozycję w zakresie badań naukowych. Rektor Zita przewiduje, że obie uczelnie mogą współpracować w prowadzeniu badań na wielu polach, włączywszy zagraniczne inwestycje bezpośrednie, turystykę, praktyki zarządzania zachodu i wschodu, podejmowanie decyzji i nie tylko. Rektor Zita dodała także, że współpraca między placówkami CEIBS i CBS wpisuje się w krajową strategię Węgier. „Współpraca w pełni wpasowuje się w inicjatywy węgierskiego rządu. Obecny premier realizuje program otwarcia się na Wschód. Dyplomacja Węgier pracuje nad stworzeniem dobrych relacji między krajami wschodu a Węgrami w zakresie kultury, gospodarki i biznesu” - wyjaśniła rektor.

Tymczasem rektor FELU Tekavcic wyjaśniła, jak współpraca między CEIBS a uczelnią przez nią zarządzaną mogłaby wpłynąć pozytywnie na flagowy projekt Chin Jeden Pas, Jedna Droga. Kraje Europy Środkowej i Wschodniej są kluczowym elementem tego projektu, co oddaje termin 16+1, podsumowujący współpracę Chin z głównymi krajami Europy środkowowschodniej. Rektor Tekavcic jest przekonana, że „rola edukacji biznesowej polega na budowaniu odpowiedniego podejścia, umiejętności oraz wiedzy managerskiej oraz na prowadzeniu badań nie tylko odpowiadających wymaganiom świata naukowego, ale także znajdujących zastosowanie w świecie biznesu i polityki".

„Tylko 10% całego handlu między Chinami a krajami UE odbywa się na linii Chiny - kraje Europy Środkowej i Wschodniej, więc ciągle mamy duże pole do popisu jeżeli chodzi o współpracę. We wszystkich gałęziach gospodarki są szanse na wzrost. Natomiast w zakresie kultury musimy podjąć dodatkowe kroki, aby walczyć ze stereotypami i budować mosty. Musimy nauczyć naszych mieszkańców czym są prawdziwe Chiny” - dodała rektor. Podobnie do rektora CBS, rektor FELU także przewiduje współpracę z CEIBS w zakresie prowadzenia badań naukowych na temat zagranicznych inwestycji bezpośrednich i turystyki. Do potencjalnych obszarów wspólnych badań rektor dodała także logistykę i transport, turystykę zdrowotną, zarządzanie wydarzeniami, zarządzanie projektami, globalne łańcuchy wartości i nie tylko.

Współpraca CEIBS z pięcioma szkołami biznesu to pierwszy tak duży projekt zarządzany przez instytut ERICER. Celem projektu jest jak najlepsze wykorzystanie doświadczenia i zasobów uczelni CEIBS w zakresie finansów oraz gospodarki i handlu międzynarodowego, a także kontynuowanie badań nad zagadnieniami gospodarczymi, politycznymi, historycznymi i kulturowymi w Europie Środkowej i Wschodniej. Ponadto projekt ma także doprowadzić do wsparcia intelektualnego oraz sugestii co do rozwiązań politycznych w zakresie współpracy i komunikacji między Chinami a krajami środkowo-wschodnioeuropejskimi. Instytut ERICER powołano w trakcie CLIIF dnia 23 stycznia. W ceremonii wzięło udział ponad 70 przedstawicieli z Chin i całego świata reprezentujących sektory polityki, dyplomacji, świata nauki oraz biznesu. Wśród gości znaleźli się przedstawiciel specjalny biura współpracy Chin i Europy Środkowo-Wschodniej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin Huo Yuzhen, który jest także byłym ambasadorem Chin w Rumunii i Czechach, dyrektor wydziału do spraw kwestii unijnych chińskiego Ministerstwa Handlu Yu Yuantang oraz przewodniczący przedsiębiorstwa CEFC China Energy Company Limited, Chen Qiutu.

Przewodniczący spółki China-Central Eastern Europe Financial Holdings Ltd, zwanej funduszem chińsko-środkowo-wschodnioeuropejskim dr Jiang Jianqing, który jest także byłym przewodniczącym Chińskiego Banku Przemysłowo-Handlowego ICBC i obecnym dyrektorem CLIIF został wyznaczony na stanowisko prezesa zarządu instytutu ERICER, a dyrektor CEIBS profesor Li Mingjun objął stanowisko wiceprzewodniczącego. Wśród członków zarządu znaleźli się: Yang Jiemian, kanclerz miejskiego rządu ludowego Szanghaju, który jednocześnie jest emerytowanym prezesem Szanghajskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych, Chen Qiutu, przewodniczący spółki CEFC China Energy Company Limited, Lv Jianzhong, przewodniczący grupy Tang West Market Group, wicedyrektor wykonawczy organizacji CLIIF oraz kanclerz Ludowego Banku Chin dr Sheng Songcheng i Chen Jin, prezes na Europę funduszu chińsko-środkowo-wschodnioeuropejskiego.

O CEIBS

Chińsko-europejska Międzynarodowa Szkoła Biznesu CEIBS (www.ceibs.edu) zapewnia niespotykane połączenie szczegółowej wiedzy na temat Chin z globalnym zasięgiem, wykorzystując pozycję wiodącej szkoły biznesu w Azji do szkolenia odpowiedzialnych przywódców. Wizją uczelni CEIBS jest zdobycie pozycji najbardziej szanowanej międzynarodowej szkoły biznesu przez połączenie Wschodu i Zachodu w nauczaniu, badaniach oraz praktykach biznesowych. W tym celu uczelnia chce promować rozwój społeczny i gospodarczy Chin poprzez tworzenie i rozpowszechnianie istotnej wiedzy. Korzenie uczelni, pierwotnie powstałej jako inicjatywa typu joint venture Komisji Europejskiej i rządu Chin, pozwalają CEIBS na rozwijanie unikatowego pozycjonowania, zapewniając edukację z zakresu zarządzania na prawdziwie światowym poziomie z ugruntowanym doświadczeniem w Chinach. Po 22 latach fenomenalnego rozwoju uczelnia CEIBS może poszczycić się bazą robiących wrażenie absolwentów, liczących ponad 19 000 uczniów, z których większość zajmuje najważniejsze stanowiska decyzyjne.

Kampusy uczelni CEIBS znajdują się w Szanghaju, Pekinie i Zurychu, poza oddziałami operacyjnymi w Shenzhen i Accra.

Źródło: CEIBS

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.02.2017, 10:16
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ