Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN uruchamia projekt Science Gateway – nowego obiektu badawczo-pomocowego. Inwestycja wpisuje się w realizowaną przez CERN misję edukowania i angażowania społeczeństwa w naukę, a także dzielenia się z nim wiedzą i technologią. W ramach projektu ma powstać ośrodek naukowo-kulturalny, którego zadaniem będzie inspirowanie młodego pokolenia poprzez ukazywanie mu piękna nauki. Science Gateway będzie przeznaczone dla osób w każdym wieku. W obiekcie znajdą się inspirujące przestrzenie wystawiennicze, laboratoria do przeprowadzania eksperymentów naukowych przystosowane dla uczniów od poziomu szkoły podstawowej do szczebla szkoły średniej, a także duży amfiteatr, w którym odbywać się będą wydarzenia naukowe dla ekspertów i nie tylko.
W ofercie zjawiskowego budynku o powierzchni 7 tys. m2 znajdą się rozmaite przestrzenie przeznaczone do prowadzenia różnorodnych zajęć i wydarzeń, w tym wystaw objaśniających tajemnice przyrody – począwszy od tych najmniejszych (cząstki elementarne) po największe (struktura i ewolucja wszechświata). Na wystawach będzie można również zobaczyć akceleratory, eksperymenty i obliczenia CERN oraz dowiedzieć się, jakimi metodami naukowcy posługują się w swoich badaniach oraz jakie korzyści społeczeństwo czerpie z technologii CERN. Głównym punktem programu edukacyjnego Science Gateway będą praktyczne zajęcia eksperymentalne, podczas których zwiedzający będą mogli przekonać się, jak wygląda praca naukowców. Angażujące wszystkie zmysły zajęcia, jakie zaoferuje Science Gateway, będą rozwijać u uczestników zdolność krytycznego myślenia, dokonywania oceny opartej na dowodach oraz zastosowania metod naukowych jako narzędzi przydatnych w każdej dziedzinie życia.
„Projekt Science Gateway pozwoli CERN znacznie poszerzyć ofertę edukacyjno-informacyjną dla ogółu społeczeństwa, a w szczególności dla młodego pokolenia. Dzięki niemu będziemy mogli dzielić się fascynującym doświadczeniem, jakim jest zgłębianie tajników materii i wszechświata, a także nowoczesnych technologii, które opracowujemy na potrzeby naszych ambitnych urządzeń, pokazując ich wpływ na społeczeństwo, jak również wpływ nauki na nasze codzienne życie – mówi Fabiola Gianotti, dyrektor generalny CERN. – Jestem niezmiernie wdzięczny wszystkim tym, którzy sfinansowali to wspaniałe przedsięwzięcie” - dodaje.
Zgodnie z szacunkami łączny koszt Science Gateway ma wynieść 79 mln franków szwajcarskich (CHF) i zostanie w pełni pokryty z darowizn. Dotychczas udało się pozyskać 57 mln CHF, co pozwoliło na rozpoczęcie budowy zgodnie z harmonogramem. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie hojne wsparcie finansowe w kwocie 45 mln CHF udzielone przez FCA Foundation. Fundacja będzie wspierać realizację inwestycji na poszczególnych jej etapach. Wśród darczyńców znalazły się również prywatna fundacja z siedzibą w Genewie oraz Loterie Romande, która przekazuje swoje zyski na inwestycje pożytku publicznego z różnych dziedzin, w tym nauki, kultury i opieki społecznej. CERN poszukuje kolejnych źródeł dofinansowania, aby móc pokryć cały koszt inwestycji.
„W centrum Science Gateway każdego roku swoją ciekawość będzie mogło zaspokoić 300 tys. zwiedzających – w tym wielu naukowców, studentów i uczniów, ale również rodziny z dziećmi – zyskując dostęp do narzędzi, które pozwolą im zrozumieć świat i lepiej odnaleźć się w życiu, bez względu na obraną przez nich później ścieżkę kariery. Jesteśmy zachwyceni możliwością wsparcia tej inwestycji w ramach naszej polityki odpowiedzialności społecznej. Przedsięwzięcie to zarazem pozwoli nam uczcić pamięć Sergio Marchionne - powstanie otwarta i stymulująca przestrzeń, w której będziemy uczyć się skutecznie współpracować ponad podziałami kulturowymi i światopoglądowymi, poszukując odpowiedzi na najważniejsze pytania współczesności i przyszłości” - powiedział John Elkann, prezes Zarządu FCA i Fundacji FCA.
W ramach zadań edukacyjnych projektu Science Gateway CERN i FCA będą realizować program dla szkół przy wsparciu merytorycznym Fondazione Agnelli. Głównym jego celem będzie objaśnianie koncepcji naukowych i technicznych, tak aby zachęcić studentów do rozpoczęcia kariery zawodowej w dziedzinach związanych z naukami ścisłymi i technicznymi. Program prowadzony będzie w modelu nauki opartej na dociekaniu (ang. enquiry-based learning), w ramach którego uczniowie będą uczestniczyć w praktycznych zajęciach dydaktycznych, a także eksperymentach fizycznych. Klasy otrzymają specjalne zestawy zawierające wszystkie materiały i instrukcje niezbędne do prowadzenia zajęć w ciągu roku szkolnego. Po odbyciu programu nauczania, poszczególne klasy zostaną zaproszone do wzięcia udziału w konkursie, w którym nagrodą będzie 2-3 dniowa wycieczka do Science Gateway i CERN. Na początek przewidziano etap eksperymentalny w ramach którego we Włoszech zrealizowany zostanie program pilotażowy obejmujący 550 tys. uczniów gimnazjów. Następnie inicjatywa ma zostać rozszerzona na wszystkie państwa członkowskie CERN.
Siedzibą projektu Science Gateway będzie nowy, zjawiskowy obiekt zaprojektowany przez światowej sławy pracownię architektoniczną Renzo Piano Building Workshop. Obiekt powstanie w szwajcarskim mieście Meyrin, na terenie należącym do CERN, w sąsiedztwie innej spektakularnej budowli – Globe of Science and Innovation. Wizja Science Gateway wpisuje się w niejednolity i osobliwy charakter terenu CERN oraz położonych na nim obiektów, składając się z szeregu różnorodnych elementów otoczonych lasem i połączonych ze sobą mostem przebiegającym wzdłuż arterii prowadzącej do Genewy. „To będzie miejsce spotkań – powiedział Renzo Piano. - Dzieci, uczniów, studentów, dorosłych, nauczycieli i naukowców, wszystkich tych, których interesuje odkrywanie tajemnic wszechświata zarówno w skali mikro, jak i makro. Jest to most – zarówno w przenośni, jak i rzeczywistości – i budynek zasilany energią słońca, położony w otoczeniu świeżo posadzonego lasu” - dodał.
Przy projektowaniu Science Gateway architekci inspirowali się również charakterystycznymi maszynami skonstruowanymi przez CERN, jak np. Wielkim Zderzaczem Hadronów, czyli największym na świecie akceleratorem cząstek, aby oddać nowatorstwo i twórczość, którymi charakteryzuje się świat nauki i inżynierii. Niektóre elementy architektoniczne, jak np. rury sprawiające wrażenie zawieszonych w powietrzu, przywodzą na myśl nowoczesną myśl techniczną leżącą u podstaw współczesnych badań, które poszerzają naszą wiedzę dotyczącą początków wszechświata.
Dominującym elementem niedawno powstałej alei Esplanade des Particules będzie most nad trasą Route de Meyrin – symbol nierozerwalnej więzi między nauką i społeczeństwem. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 2020 r. Inwestycja ma być ukończona w 2022 r.
Szczegóły dotyczące Science Gateway w załączniku.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 17.04.2019, 18:00 |
Źródło informacji | FCA Polska |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Haier dodaje blasku Australian Open: historyczna współpraca na rzecz innowacyjności i doskonałości
- 24.01.2025, 15:21
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Pierwsza droga oddana w tym roku
GDDKiA otworzyła 3-kilometrowy odcinek zachodniej obwodnicy Brzeska, która łączy rondo w Jasieniu na DK94 z nowym rondem w Okocimiu na DK75. Droga usprawni przejazd w kierunku Sądecczyzny i odciąży centrum miasta. Jest to równocześnie pierwsza część nowej sądeczanki. Decyzję środowiskową dla pozostałego, 47-kilometrowego odcinka tej drogi GDDKiA uzyskała w grudniu 2024 r.- 24.01.2025, 14:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: GDDKiA