Newsletter

CIR: komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów (komunikat)

14.02.2018, 13:24aktualizacja: 14.02.2018, 13:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął:

- projekt ustawy o zasadach pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie i osób zatrudnionych w podmiotach sektora finansowego,

- projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej i ustawy Kodeks karny wykonawczy.

# # #

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zasadach pozyskiwania informacji o niekaralności osób ubiegających się o zatrudnienie i osób zatrudnionych w podmiotach sektora finansowego, przedłożony przez ministra przedsiębiorczości i technologii.

W projekcie ustawy określono zasady badania niekaralności kandydatów ubiegających się o zatrudnienie i osób już pracujących w podmiotach sektora finansowego (np. bankach, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, zakładach ubezpieczeń) oraz osób w podmiotach świadczących usługi na rzecz podmiotów sektora finansowego (np. outsourcerzy, agenci ubezpieczeniowi). W praktyce chodzi o lepszą ochronę interesów podmiotów sektora finansowego oraz ich klientów (przez poszerzenie możliwości zapobiegania nadużyciom w tym obszarze), a w konsekwencji zwiększenie bezpieczeństwa obrotu. Informacje o niekaralności pracowników mają istotne znaczenie dla firm działających na rynku finansowym.

Przygotowując rozwiązania dotyczące badania niekaralności pracowników wzięto pod uwagę skalę ryzyk związanych z działalnością podmiotów sektora finansowego dla stabilności systemu finansowego oraz konieczność ochrony interesów uczestników tego rynku, w tym konsumentów. Chodzi o badanie niekaralności zatrudnianych lub już zatrudnionych na stanowiskach związanych z: zarządzaniem mieniem podmiotu sektora finansowego lub osób trzecich, dostępem do informacji prawnie chronionych lub z podejmowaniem decyzji obarczonych wysokim ryzykiem utraty mienia tego podmiotu lub osób trzecich bądź wyrządzeniem im innej znacznej szkody.

W praktyce pracodawca, będący podmiotem sektora finansowego lub podmiotem świadczącym usługi na rzecz tego pierwszego – będzie mógł żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie lub już pracującej informacji, czy była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za wskazane w projekcie ustawy przestępstwa. W szczególności chodzi o przestępstwa przeciwko: dokumentom (np. ich fałszowanie), mieniu, ochronie informacji, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi oraz inne przestępstwa wymienione w przepisach karnych ustaw szczegółowych, dotyczących działalności wykonywanej przez podmioty sektora finansowego.

Zgodnie z projektem, badanie niekaralności oznacza przyznanie pracodawcy prawa do żądania oświadczenia lub zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (w celu udokumentowania informacji zawartych w oświadczeniu). Koszty wydania zaświadczenia będzie ponosił pracodawca. Jednocześnie podmiot sektora finansowego będzie mógł żądać od osoby zatrudnionej oświadczenia dotyczącego niekaralności/skazania lub informacji z KRK nie częściej niż raz na 12 miesięcy oraz przy uzgodnionej zmianie stanowiska pracy (jeśli to będzie konieczne), a także w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że osoba ta została skazana za takie przestępstwo w trakcie zatrudnienia.

Nowe rozwiązania będą dotyczyć, oprócz wskazanych w projekcie ustawy podmiotów sektora finansowego, również Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, a także Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Biura Rzecznika Finansowego.

Zasadniczo ustawa ma obowiązywać po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. W przypadku podmiotów sektora finansowego i podmiotów działających na ich rzecz, nowe przepisy będą stosowane wobec osób ubiegających się o zatrudnienie i zatrudnionych, w tym wobec osób już zatrudnionych w dniu wejścia ustawy w życie oraz w stosunku do osób, wobec których rozpoczęto i nie zakończono postępowania rekrutacyjnego przed dniem wejścia jej w życie.

# # #

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej i ustawy Kodeks karny wykonawczy, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Przewidziano rozwiązanie, które zapewni bezpieczne i skuteczne wykonywanie kar w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE) oraz regulację, która poprawi system dozoru mobilnego dzięki zmianom w funkcjonowaniu urządzeń nadzorujących przemieszczanie się skazanego.

Po pierwsze – na podstawie upoważnienia ustawowego minister sprawiedliwości będzie mógł zdecydować, że Służba Więzienna może realizować zadania podmiotu obsługującego centralę monitorowania skazanych (jak dotychczas) oraz podmiotu dozorującego skazanych. W rezultacie, kiedy podmiot dozorujący (np. podmiot prywatny wyłaniany w przetargu publicznym) – przestanie nadzorować wykonywanie kar w SDE (np. z powodu wygaśnięcia umowy i nie przygotowania nowej na czas), to dzięki wprowadzonej regulacji możliwe będzie szybkie i sprawne przejęcie tego zadania przez Służbę Więzienną. Rozwiązanie to zapewni nieprzerwane i sprawne wykonywanie kar w SDE oraz elastyczne zarządzanie tym systemem.

Po drugie – przewidziano wyposażenie skazanego w dozorze mobilnym w rejestrator przenośny, który nie tylko umożliwi z nim kontakt telefoniczny, ale zapewni też kontrolę jego miejsca pobytu w czasie rzeczywistym, nawet w przypadku wyczerpania się źródła zasilania w podstawowym urządzeniu telefonicznym, jakim jest posiadany przez niego nadajnik GPS (wymagający ładowania przez 4 do 5 godzin na dobę). Aktualnie skazany odbywający karę w formie dozoru mobilnego wyposażony jest w nadajnik GPS, który z uwagi na konstrukcję techniczną, nie pozwala na każdorazowe nawiązanie z nim kontaktu telefonicznego przez organy dozorujące. Przyjęte rozwiązanie zapewni większą kontrolę nad skazanym w dozorze mobilnym (chodzi np. o obowiązkowe odbieranie połączeń telefonicznych i udzielanie wyjaśnień upoważnionym organom) i przybliży go do wykonywania czynności, jakie musi spełniać skazany w dozorze stacjonarnym.

Nowe regulacje mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.02.2018, 13:24
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ