Pobierz materiał i Publikuj za darmo
PKN ORLEN wdraża wiele cyfrowych systemów w zakresie bezpieczeństwa procesowego w obszarze monitorowania i przeciwdziałania korozji oraz rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją. Jednak dynamiczny rozwój spółki powoduje potrzebę poszukiwania kolejnych usprawnień, w tym właśnie innowacji w dziedzinie korozji materiałowej. To bardzo ważne zagadnienie, ponieważ procesy korozji materiałowej identyfikowane są w większości procesów produkcyjnych opartych na surowcach i wsadach chemicznych, a ich różnorodność i intensywność wynika ze zróżnicowania warunków procesowych, szczególnie temperatury i ciśnienia czy mechanizmu reakcji chemicznych.
„Cyfryzacja dotyczy wielu procesów, ale w bieżącym rozdaniu postanowiliśmy skupić się na zaawansowanym, cyfrowym wspomaganiu ochrony przed korozją, która dla firm branży chemicznej jest bardzo istotnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa strategicznej infrastruktury produkcyjnej i magazynowej. Zależy nam na ciekawych rozwiązaniach w tej dziedzinie i ich rozwoju do stanu zaawansowania, który pozwoli nam zastosować je później w praktyce. Wierzymy w potencjał polskiej nauki i firm technologicznych specjalizujących się w tego typu projektach. Zależy nam, by te 8 mln zł przyniosło dobre efekty zarówno dla nas, jak i wnioskodawcy, który będzie mógł rozwinąć i skomercjalizować swój pomysł” - powiedział Arkadiusz Majoch, dyrektor biura innowacji i rozwoju nowych technologii w PKN ORLEN.
„Degradacja materiałów konstrukcyjnych instalacji przemysłowych pod wpływem niekontrolowanej korozji zagraża pracy zakładów przemysłowych branży chemicznej, jest również czynnikiem ryzyka dla obsługującej je załogi. Cyfryzacja otwiera nowe możliwości przezwyciężenia tego problemu. Wspólnie z naszym partnerem uważamy, że wyścig z korozją można wygrać za pomocą nowatorskich rozwiązań, opartych na sztucznej inteligencji oraz uczeniu maszynowym. Jeszcze do końca marca br. czekamy na wnioski jednostek naukowych, przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów, które podejmą wyzwanie badawcze, zgłaszając pomysły na innowacyjne systemy monitoringu korozji oraz działania obniżające jej negatywny wpływ na instalacje produkcyjne” - powiedział dr Jacek Orzeł, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
W konkursie Przemysł 4.0 oczekiwane są wnioski prezentujące rozwiązania ujęte w następujących tematach:
1. Aplikacja do monitorowania i predykcji korozji na instalacjach przemysłowych branży rafineryjno-petrochemicznej zawierająca moduły machine learning.
2. Innowacyjne urządzenie/system do monitorowania czynników korozyjnych w procesowych strumieniach węglowodorowych oraz wodnych w czasie rzeczywistym (online), w tym zawartości związków i pierwiastków wpływających na przyspieszenie korozji oraz detekcja - wraz z lokalizacją w obrębie instalacji- i monitoring szybkości różnych rodzajów korozji (m.in. równomiernej, wżerowej, naprężeniowej, wodorowej, podosadowej, siarczkowej oraz spowodowanej przez kwasy naftenowe).
3. Telemetryczny system centralnego nadzoru nad prawidłowością funkcjonowania ochrony katodowej zbiorników podziemnych wraz z mapą interaktywną zdarzeń awaryjnych.
Przemysł 4.0 jest drugim konkursem programu NEON w 2022 r. W bieżącym roku ogłoszone zostaną jeszcze konkursy w kategoriach „Dekarbonizacja” oraz „Gospodarka Obiegu Zamkniętego”.
Program NEON jest realizowany na mocy umowy, podpisanej przez PKN ORLEN i NCBR w grudniu 2021 roku. Na finansowanie prac nad projektami o najwyższym potencjale rozwoju PKN ORLEN i NCBR przeznaczają po 100 mln zł.
Dokumentację konkursową można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, POD LINKIEM.
Źródło informacji: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 03.03.2023, 13:07 |
Źródło informacji | Narodowe Centrum Badań i Rozwoju |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Prezes ING Banku Śląskiego: wyniki Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski nie są rewelacyjne PAP
„Wyniki pogarszały się przez okres ostatnich lat, teraz mamy do czynienia z pewną stabilizacją” - podkreślał prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz, podczas dyskusji na temat wyników Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski.- 22.11.2024, 11:45
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom