Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Indeks CEEplus grupuje ponad 100 czołowych spółek notowanych na parkietach w Bratysławie, Bukareszcie, Budapeszcie, Lublanie, Pradze, Warszawie i Zagrzebiu. Jest on narzędziem wykorzystywanym przez Inicjatywę Trójmorza w budowaniu rozpoznawalności i atrakcyjności w oczach inwestorów. Za kalkulację i publikację indeksu CEEplus odpowiada największa z giełd regionu, czyli Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.
W debacie pt. „Regionalny indeks, globalne wyzwania. Championi regionu” podczas II Konferencji Giełd Trójmorza w Warszawie wzięli udział przedstawiciele czterech spółek notowanych na indeksie CEEplus. Moderujący debatę Peter Niklewicz z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przypomniał, że dzięki sukcesowi Inicjatywy Trójmorza obraz tej części Europy w oczach inwestorów zmienia się na lepsze. A dodatkowe środki są konieczne, szczególnie w kontekście inwestycji infrastrukturalnych, których koszt jest szacowany na ok. 600 mld EUR do 2030 roku.
„Coraz więcej inwestorów szuka możliwości zdywersyfikowanego inwestowania w awangardę spółek z krajów z regionu Trójmorza. Polski rynek kapitałowy należy do 25 najwyżej rozwiniętych na świecie, więc naszym zadaniem jest promowanie trójmorskich spółek. Cieszę się, że wspólnie z innymi giełdami oraz PZU, czyli największą instytucją finansową regionu, oferujemy nowatorski produkt inwestycyjny” – mówił Peter Niklewicz.
Marius Dan, wiceprezes Fondul Proprietea podkreślał, że firmy z rejonu Trójmorza nie odstają już w jakości zarządzania czy otwartości na innowacje od konkurencji zachodniej, a niekiedy ją wręcz prześcigają.
„Oprócz modelu biznesowego, co jest zapewne najważniejsze, firmy zgrupowane w CEEplus posiadają szereg pożądanych na rynku cech: prawidłowy ład korporacyjny, transparentność i bycie proaktywnym, jeśli chodzi o relacje inwestorskie” – zaznaczył Marius Dan.
Powstaniu indeksu towarzyszyła również decyzja PZU, największej firmy ubezpieczeniowej w tej części Europy, o stworzeniu dedykowanego funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez TFI PZU SA.
„Chcemy zarządzać klientami zagranicznymi, mamy do tego odpowiednią markę i narzędzia. Chcemy się koncentrować na tym w najbliższych latach. Dotychczasowe sukcesy funduszu stanowią odbicie aspiracji giełd naszego regionu. Głęboko wierzę w potencjał naszej rosnącej części Europy i jestem przekonany, że nasze kraje są doskonałymi destynacjami dla inwestorów z całego świata” – powiedział Robert Kubin, prezes TFI PZU SA.
Marko Čižmek z Valamar Riviera wskazywał z kolei na wyzwania, jakie niesie za sobą implementacja standardów ESG, określających zasady raportowania danych w zakresie danych środowiskowych, społecznych oraz związanych z ładem korporacyjnym. Jak zauważył, zachodnie firmy miały o wiele więcej czasu na przygotowanie się do realizacji wyznaczanych przez ESG celów, przede wszystkim kosztownych zmian związanych z polityką klimatyczną.
„Z drugiej strony jednolite standardy dla całej UE to również olbrzymia szansa. Są odpowiedzią zarówno na potrzeby naszej planety, jak i oczekiwania inwestorów oraz konsumentów, których świadomość w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła”- konkludował Marko Čižmek.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.10.2021, 16:51 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |