Newsletter

Biznes i finanse

Członek zarządu Microsoft w Polsce: cyberbezpieczeństwo to kluczowy element cyfryzacji energetyki

09.09.2021, 13:39aktualizacja: 09.09.2021, 13:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/T. Klepczyński (1)
PAP/T. Klepczyński (1)
Podczas cyfryzacji infrastruktury krytycznej, w tym zwłaszcza branży energetycznej na pierwszym miejscu powinno być cyberbezpieczeństwo – ocenił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Paweł Jakubik, członek zarządu Microsoft w Polsce.

Członek zarządu Microsoft w Polsce, który uczestniczył w panelu na temat bezpieczeństwa energetycznego ostrzegł, że infrastruktura krytyczna, w tym sektor energetyki jest szczególnie narażony na ataki hakerskie.

„Mówiąc o rynku energetycznym, rynku paliwowym i gazowym należy pamiętać, że cyfryzacja na wielką skalę ruszyła tak na prawdę stosunkowo niedawno. W latach 90-tych cyfryzowały się banki, firmy telekomunikacyjne, firmy farmaceutyczne. W związku z tym energetyka, gaz i paliwa mają duży dług technologiczny, ale z drugiej strony mają szanse przeskoczenia pewnej ery. Natomiast muszą wysoko w priorytetach mieć cyberbezpieczeństwo” – podkreślił członek zarządu Microsoft w Polsce.

Jako przestrogę przypomniał jeden z największych ataków hakerskich typu ransomware na amerykański rurociąg Colonial Pipeline.

„W efekcie praktycznie zablokowano przesył ropy, gdzie prawie połowa wschodniego wybrzeża USA była obsługiwana przez ten rurociąg” – zaznaczył.

Jakubik zwrócił uwagę, że w porównaniu do USA Polska i Europa Środkowo-Wschodnia mają stosunkowo krótkie doświadczenie w zapobieganiu tego typu zagrożeniom w obszarze energetyki, dlatego, jak zaznaczył, „tym bardziej musimy mieć zdwojoną czujność”.

„To nie jest jednak tak, że to co dziś jest bezpieczne jutro też będzie bezpieczne. Aktywni hakerzy cały czas pracują nad nowymi rzeczami” – mówił Jakubik.

„Dlatego m.in. w siedzibie Microsoft w Redmont nad cyber security pracuje 3,5 tys. profesjonalistów od zagrożeń cyfrowych, a Microsoft analizuje dziennie ponad 6,5 biliona sygnałów, aby chronić swoich klientów. Tam są bardzo wyspecjalizowane algorytmy, które analizują przychodzące ataki. Mając data center w USA, Australii, czy w Polsce, jesteśmy w stanie na bieżąco wysyłać poprawki, żeby bronić infrastruktury” – tłumaczył Jakubik.

Według niego, żeby dobrze bronić się przed zagrożeniami cyfrowymi przyszłością branży infrastruktury przesyłu gazu i paliw jest technologia chmury hybrydowej.

„Pamiętajmy jednak, że tej cyfryzacji nie zrobimy ani w tydzień, ani w miesiąc, ani nawet w rok. Na to potrzeba kilku lat” – podkreślił wiceszef Microsoft Polska.

W jubileuszowym XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu uczestniczy ok. 3 tys. osób, w tym przedstawiciele polskiego rządu i goście z zagranicy. Forum jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, gdzie nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.09.2021, 13:39
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ