Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Związek Pracodawców Stratera MED przeanalizował, w jaki sposób podmioty tworzące (powiaty, gminy, województwa, uczelnie i ministerstwa) interesują się kondycją płatniczą podległego im szpitala i w jaki sposób wpływają na bezpieczeństwo płynnościowe szpitali, a pośrednio również ich partnerów, czyli dostawców. Dla większości partnerów szpitali płynność to być albo nie być w prowadzonym biznesie. Jednym z narzędzi wspomagających płynność jest cesja wierzytelności, której obrót został w Polsce ograniczony. Cesja przeprowadzona zgodnie z wymogami Ustawy, to komfort i przewidywalność wpływów dla dostawcy. Czy dostawca, który nie otrzymuje zapłaty od szpitala za usługę może zlecić firmie zewnętrznej spłatę? Czy podmioty tworzące będą wykorzystywać swoją pozycję? Dane potwierdziły tezę, że właściciele szpitali często są obojętni wobec ich sytuacji finansowej.
Jak podsumował Paweł Woźniak, członek zarządu Stratera MED: "Terminy płatności podległych szpitali w pełni monitorują jedynie ministerstwa i akademie medyczne. Podmioty samorządowe przywiązują do tego dużo mniejszą wagę. Analiza danych dowodzi, że podmioty tworzące wykazują jeszcze mniejsze zainteresowanie terminowością regulowania swoich zobowiązań przez podległe im szpitale. Najgorzej to wygląda w przypadku szpitali należących do powiatów, potwierdza to również analiza zgód na cesję" - dodaje Paweł Woźniak.
Mecenas Monika Małowiecka ze Związku Powiatów Polskich tłumaczy: "Kluczowy problem zarządzających szpitalami to wysoki poziom ryzyka finansowego. Zarządzanie ryzykiem nie polega na jego unikaniu za wszelką cenę, ale na wykorzystaniu wiedzy i umiejętności do jego oszacowania oraz uzyskania przy nim założonych, optymalnych celów". Mecenas skomentowała również kwestię monitorowania średnich terminów płatności w podległych szpitalach: "Jak właściciele monitorują szpitale? Najczęściej monitorują punktowo, czyli przenoszą odpowiedzialność na zarządzających, dyrektorów szpitali. Z czego to wynika? Z niedoborów kadrowych oraz z braku świadomości właścicieli".
Czy w świetle obecnych uwarunkowań szpitali publicznych i problemu z udzielaniem zgód, przez podmioty tworzące, sytuacja może się poprawić w nadchodzących latach?
Związek Pracodawców Stratera MED wskazuje na potrzebę budowania świadomości oraz edukowania szpitali i podmiotów tworzących w zakresie rozwiązań finansowych poprawiających płynność. Związek Powiatów Polskich podziela postulaty prezentowane przez Związek Pracodawców Stratera MED. Stratera MED będzie kontynuować pracę na rzecz równości stron w zamówieniach publicznych i postulować o uelastycznienie procesu udzielania zgód przez podmioty tworzące.
Badanie przeprowadzono wśród podmiotów tworzących w listopadzie i grudniu 2015 roku.
Stratera MED jest jedyną organizacją na rynku polskim reprezentującą interesy dostawców towarów i usług do szpitali lub innych podmiotów publicznych, której nadrzędnym celem jest dążenie na rzecz równości podmiotów w ramach postępowań o zamówienia publiczne.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.03.2016, 15:09 |
Źródło informacji | Stratera MED |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy PAP
Polskie porty - jakie są, czy dotarły już do szczytu swoich możliwości przeładunkowych, a może Polsce potrzebny jest jeszcze jeden duży port morski? Na te i inne kluczowe pytania odpowiadali eksperci z branży morskiej i infrastrukturalnej podczas emocjonującego panelu dyskusyjnego na 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym, który rzucił nowe światło na przyszłość polskiej logistyki i transportu morskiego.- 25.04.2025, 16:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
PZU: to był wyjątkowy kwartał
Komentarz Macieja Galińskiego, zarządzającego funduszem DFE PZU, dyrektora Biura Inwestycyjnego PTE PZU.- 25.04.2025, 16:25
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PZU
-
Image
Prezes Grupy PTWP: to była rekordowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach PAP
1200 wyjątkowych prelegentów, 180 inspirujących sesji tematycznych i rekordowa frekwencja (niemal 18 tys. zarejestrowanych uczestników) - 17. Europejski Kongres Gospodarczy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przez ostatnie trzy dni stanowił centrum debaty o kwestiach kluczowych dla przyszłości Polski, UE i całego świata.- 25.04.2025, 16:08
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ