Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„DAN-Agri” zakłada realizację działań mających na celu obniżenie emisyjności gospodarstw rolniczych, z którymi współpracuje Danone. Wśród nich są dofinansowania do budowy biogazowni oraz zakupu dodatku paszowego dla krów Bovaer, pozwalającego obniżyć emisje metanu [1] i dwutlenku węgla z przewodu pokarmowego. Tegoroczne działania Danone wyprzedziły już początkowy plan - do końca bieżącego roku dodatkami paszowymi objętych zostanie łącznie około ok. 30% pogłowia dostawców mleka Danone. W kolejnych latach program ma objąć nawet 60% dostawców.
Na lata 2024-2025 zaplanowano inwestycje w projekty promujące innowacyjne praktyki rolnicze oraz sprawdzające poziom ich wdrożenia. Następnie dostawcom stosującym praktyki rolnictwa regeneratywnego Danone przyzna specjalne premie, wspierając w ten sposób ich udział w transformacji polskiego rolnictwa.
Integracja w trosce o przyszłość
Program „DAN-Agri” obejmuje także działania wspierające retencję wody na Kujawach, które będą realizowane we współpracy z tamtejszymi władzami i organizacjami lokalnymi. Od wielu lat specjaliści wskazują bowiem, że tak jak Wielkopolska, są one najbardziej zagrożone zjawiskiem stepowienia.
W ramach zaangażowania Danone w wyzwania rolnictwa, we współpracy z Koalicją Klimatyczną, powstanie także Społeczny Pakt dla Rolnictwa. Zaproszenie do udziału w inicjatywnie zostanie skierowane do przedstawicieli władz, prywatnych i zrzeszonych przedstawicieli rolników, producentów i sieci handlowych, instytucji finansowych, a także organizacji branżowych, konsumenckich i przedstawicieli świata nauki.
„Tylko wspólnie możemy wypracować kierunki niezbędnych zmian w rolnictwie oraz rekomendacje dot. ich osiągnięcia. Naszym celem jest także przygotowanie listy priorytetów rolniczych na czas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, rozpoczynającej się wraz z nadejściem 2025 roku” - mówi Marek Sumiła, dyrektor zarządzający Danone i Żywiec Zdrój.
Danone deklaruje także dalsze wsparcie kobiet w rolnictwie, m.in. w ramach programu EWA - Empower Women in Agriculture (Wzmocnienie Kobiet w Rolnictwie), realizowanego we współpracy z EIT Food.
Ambitne cele na każdym polu
Program „DAN-Agri” wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju DANONE „Drogę pozytywnego wpływu” oraz „Danone Climate Transition Plan”, definiujący nasze globalne cele dot. ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Ich osiągnięcie, przy jednoczesnym dalszym oferowaniu konsumentom najwyższej jakości produktów, nie będzie jednak możliwe bez wielopoziomowej współpracy.
„W strategię DANONE wpisane są ambitne cele środowiskowe. Aby je spełnić, musimy uwzględnić wszystkie etapy życia produktu, od momentu powstania jego składników. Chcemy aktywnie partycypować w zmianach, które czekają w związku z tym rolnictwo. Bierzemy w dużej mierze na siebie ciężar inwestycji, jakie czekają naszych dostawców mleka. >>DAN-Agri<< jest wyrazem naszego całościowego podejścia do wytwarzania żywności w sposób maksymalnie zrównoważony oraz zaangażowania w realizację łączącej wszystkie spółki DANONE wizji One Planet. One Health, mamy tylko jedno zdrowie i jedną planetę” - podsumowuje Marek Sumiła.
Spółka Danone współpracuje z 120 gospodarstwami, ok. 80% z nich jest związanych z firmą od początku jej obecności w Polsce. Mleko przetwarzane w fabryce produktów mlecznych Danone w Bieruniu, będącej jednym z największych zakładów produkcyjnych DANONE na świecie, pochodzi wyłącznie od krajowych dostawców. Powstające tam produkty trafiają do sklepów w Polsce, a także w 24 innych krajach.
Program „DAN-Agri” został ogłoszony przez Danone podczas Europejskiego Forum Nowych Idei, które w dniach 16-18 października odbyło się w Sopocie.
[1] Przez pierwsze 20 lat po dotarciu do atmosfery metan jako gaz cieplarniany ma ponad 80 razy większą moc grzewczą niż dwutlenek węgla.
Źródło informacji: Danone
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.10.2024, 09:24 |
Źródło informacji | Danone |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE