Newsletter

Debata PAP: IT w Polsce. Można? Można!

13.05.2016, 15:02aktualizacja: 13.05.2016, 15:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Debata PAP / fot. 1 Marcin Obara
Debata PAP / fot. 1 Marcin Obara
"Pracownicy polskich firm IT są świetnie przygotowani do konkurowania na rynkach międzynarodowych, potrafią dostarczać to, czego inni nie dostarczają i zdobywają zaufanie klientów na globalnym rynku" - ocenił Jarosław Dąbrowski, dyrektor ds. technologicznych IGT Poland (dawniej GTECH Poland). Jego opinię potwierdzili pozostali uczestnicy debaty PAP "IT w Polsce. Można? Można!", wśród nich wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński, prof. Mariusz Olszewski z Politechniki Warszawskiej i Maciej Szeptycki, dyrektor techniczny Cisco.

„Potencjał firm z branży IT w Polsce jest bardzo duży. Bierze się on z potencjału ludzi, których mamy. Jakość, zaufanie, współpraca z wieloma kulturami, to jest to, co nasi programiści, testerzy czy project managerowie mogą wnieść do światowej branży”- stwierdził Jarosław Dąbrowski z IGT Poland. Dodał, że podczas rozmów z szefami firm na całym świecie często słyszy, że chcą współpracować z polskimi inżynierami, gdyż są dla nich punktem odniesienia do najwyższej jakości.

Między innymi dlatego to właśnie Polska stała się światowym centrum R&D dla branży loteryjnej, eksportując rocznie usługi o wartości ponad 70 mln zł. W Warszawie w siedzibie IGT Poland znajdują się największe na świecie centra: technologiczne i operacyjne dla loterii.

„Największym problemem branży jest obecnie to, że jest za mało programistów, a będzie coraz mniej relatywnie do potrzeb rynku, a uczelnie nie nadążają z wykształceniem wystarczającej liczby inżynierów i techników” - powiedział Jarosław Dąbrowski.

Rynek pracy dla inżynierów

„Z ostatnich analiz Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej wynika, że w Niemczech, Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech brakuje około czterystu tysięcy inżynierów, a liczba ta wciąż rośnie” - przypomniał prof. Mariusz Olszewski z Politechniki Warszawskiej. Podkreślił, że pracodawcy czekają nie tylko na magistrów czy doktorów, ale też na techników i absolwentów szkół zawodowych.

Wszyscy absolwenci kierunków związanych z informatyką, teleinformatyką czy mechatroniką bez większych problemów znajdują pracę, również za granicą. Jednak jego zdaniem kształcenie większej liczby studentów na potrzeby bardzo dynamicznie rozwijającego się rynku IT i ICT wymaga kolejnych inwestycji w nowe budynki i laboratoria.

Według prof. Olszewskiego „zarobki za granicą nadal są trzy-czterokrotnie wyższe niż w Polsce”.

Pytany o zarobki programistów w Polsce dyrektor Jarosław Dąbrowski z IGT Poland powiedział, że „zarabiają godnie, na pewno znacznie więcej od średniej w Polsce i wynagrodzenia te szybko rosną”. Według niego jest to kolejne wyzwanie dla polskiej branży IT, która „musi nadążać za trendami”.

Za 3-4 lata Polska może być liderem cyfryzacji w Europie

„Infrastruktura teleinformatyczna w Polsce już jest, teraz powinniśmy szybko zintegrować systemy ICT” - uważa Maciej Szeptycki, dyrektor techniczny Cisco, światowego lidera w dziedzinie rozwiązań sieciowych. Według niego integracja systemów teleinformatycznych powinna być jednym z priorytetów obecnego rządu.

Wyjaśnił, że Infrastruktura teleinformatyczna w Polsce jest teraz wykorzystywana w sposób nieefektywny. „Czasami mówimy, że miele powietrze, a dość łatwo można dokonać integracji wielu obecnych systemów do systemów spójnych” - powiedział.

Szybkim zmianom sprzyja fakt, że Polska ostatnio dużo zainwestowała w budowę sieci światłowodowych, także w regionach, które do niedawna były pod tym względem niedoinwestowane.

„Z perspektywy naszej firmy oceniamy, że wystarczy kilka kroków, aby dokonać integracji przynajmniej na poziomie centralnej administracji” - powiedział Maciej Szeptycki.

Skorzystałaby na tym także administracja samorządowa, gdyż - według Szeptyckiego - „państwo stanie się swego rodzaju usługodawcą dla samorządów i będzie mogło oferować usługi w popularnym dziś modelu cloudowym”.

Przedstawiciel Cisco przypomniał, że inne digitalizowane państwa korzystają z rozwiązań typu ‘government cloud’ i Polska też powinna pójść tą drogą, bo „to jest efektywne kosztowo i efektywne również w perspektywie wyzwań, które stoją przed współczesną teleinformatyką, a mianowicie szybkości”. Według niego obywatele oczekują znanej im już szybkości sieci, bo „bank, czy inna instytucja komercyjna natychmiast dostarcza takie usługi”.

Dodał, że „za 3-4 lata Polska będzie w grupie europejskich liderów pod względem cyfryzacji”.

E-tożsamość kluczem do cyfrowej Polski

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński zapewniał, że międzyresortowe prace nad przejściem z Polski papierowej do cyfrowej są zaawansowane. Według niego kluczem do upowszechnienia usług internetowych będzie e-tożsamość.

„To jest podstawa do wszystkiego, żeby każdemu obywatelowi to zapewnić, jak również zadbać o bezpieczeństwo danych” - podkreślił Kościński.

Tadeusz Kościński zwrócił uwagę, że odpowiednia technologia od dawna sprawdza się w bankowości internetowej, a teraz zdaje egzamin w programie „500 +”. W przypadku tego programu przygotowania trwały zaledwie sześć tygodni.

Podczas debaty PAP wiceminister Kościński zapowiedział, że jeszcze w tym roku powinien ruszyć zaawansowany pilotaż płatności bezgotówkowych we wszystkich urzędach.

Plany związane z e-administracją i e-gospodarką są rozłożone na mniej więcej trzy lata. Tadeusz Kościński przypomniał, że międzyresortowy program „Od Polski papierowej do cyfrowej” jest nadzorowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, które też bierze odpowiedzialność za architekturę i infrastrukturę informatyczną oraz za e-tożsamość.

Ministerstwo rozwoju współpracuje m.in. z resortem finansów w przygotowaniu internetowego schematu płatniczego i kasy fiskalnej online, z resortem zdrowia nad programem e-zdrowie, a z KPRM przygotowuje system, który pozwoli każdemu obywatelowi zalogować się w jednym miejscu i uzyskać wszystkie potrzebne informacje.

Wiceminister Kościński dodał, że w pracach tych uczestniczą także liderzy polskich firm IT i ICT, którzy razem z doradcami szukają najlepszych rozwiązań technologicznych. „Rozwiązania mają być otwarte dla wszystkich, a nie tylko pod jakiś konkretny segment czy firmę” - podkreślił Tadeusz Kościński.

Ponad 20 mld zł z NCBiR na nowe technologie

Miliardy złotych na wspieranie firm z branży IT i ICT ma do podziału Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które jest agendą wykonawczą ministra nauki i szkolnictwa wyższego. „Największe szanse na dofinansowanie mają projekty, na które może być zapotrzebowanie rynku” - powiedział Daniel Maksym, dyrektor Działu Innowacji w NCBiR.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.05.2016, 15:02
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ