Newsletter

Debata PAP: Księgowy aktywnym uczestnikiem procesu biznesowego

24.11.2016, 14:50aktualizacja: 24.11.2016, 14:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

fot. Rafał Guz, 8
fot. Rafał Guz, 8
"Stowarzyszenie Księgowych w Polsce przygotowuje się do wejścia do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji" - powiedział podczas debaty PAP prezes SKwP Franciszek Wala. W dyskusji na temat certyfikatów zawodowych w księgowości i oczekiwań przedsiębiorców uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia, Uniwersytetu Warszawskiego i Business Centre Club.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, niemal natychmiast po zniesieniu obowiązku posiadania uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych na mocy ustawy deregulacyjnej, wprowadziło tytuł zawodowy certyfikowanego eksperta usług księgowych. SKwP wypełniło w ten sposób powstałą po deregulacji lukę i samo zapewniło przedsiębiorstwom gwarancję, że księgowi z poświadczeniami Stowarzyszenia zapewniają najwyższą jakość usług.

SKwP od lat zapewnia zainteresowanym konkretną ścieżkę edukacyjną i egzaminy na poszczególne stopnie zawodowe: księgowego, specjalistę ds. rachunkowości, głównego księgowego i dyplomowanego księgowego.

System różnych kwalifikacji zawodowych nadawanych poza szkolnictwem wyższym i oświatą (np. przez firmy szkoleniowe) ma uporządkować Zintegrowany System Kwalifikacji. Reguluje to ustawa, która weszła w życie na początku 2016 roku. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zamierza uczestniczyć w tworzeniu takiego systemu w swoim środowisku zawodowym.

"Chcemy wejść w ten system jako Stowarzyszenie, gdyż mamy gotowe produkty” - powiedział Franciszek Wala, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Podkreślił, że byłyby one honorowane w innych krajach europejskich. "Jeżeli wydamy dyplom specjalisty ds. rachunkowości, który będzie miał numer sześć, to będzie oznaczało, że jest to szósty poziom, który będzie honorowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej" - wyjaśnił Franciszek Wala.

„Przedsiębiorcy będą mieli możliwość poznania kwalifikacji kandydata na nowe stanowisko na podstawie prezentowanych przez niego certyfikatów” - powiedziała dr Katarzyna Zasiewska, główna księgowa, wykładowca SKwP. Podkreśliła, że przedsiębiorcy będą dokładnie wiedzieli jaką kandydat ma wiedzę i umiejętności oraz kompetencje, również społeczne.

"Księgowy powinien być nie tylko „fachowy”, ale także lojalny i asertywny" - uważa Zbigniew Żurek, wiceprezes Business Centre Club i przewodniczący Rady Pracodawców SKwP. Według niego księgowy powinien być lojalny wobec swojego szefa, przepisów i otoczenia, w którym pracuje. Zwrócił uwagę, że asertywny księgowy powinien „umieć obronić przedsiębiorcę przed nim samym”.

Aneta Pożarowska, doradca podatkowy i wykładowca SKwP podkreśliła, że zawód księgowego jest "niezmiernie ważny dla bezpieczeństwa biznesowego", a Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce chodzi o to, aby - jak powiedziała - "dawać pewność, iż nasz księgowy, który szkoli się w Stowarzyszeniu, jest kompetentną i bezpieczną dla biznesu osobą".

Zbigniew Żurek podkreślił, iż posiadanie przez księgowego certyfikatów SKwP stanowi również gwarancję, że osoba taka "cały czas dokształca się i współpracuje z instytucją, która gwarantuje jej wiedzę i fachowość". Przedsiębiorca ma możliwość reklamowania w SKwP kompetencji certyfikowanego przez to Stowarzyszenie księgowego w sytuacji, gdyby okazał się nieprzygotowany do wykonania jakiegoś zadania, które mieści się w zakresie posiadanego certyfikatu. "Jeżeli to jest księgowy niecertyfikowany, to takiej reklamacji nie ma" - zauważył Zbigniew Żurek.

"Jako naukowiec nie mogę powiedzieć, że na pewno wszyscy księgowi są świetnie przygotowani, za to bym głowy nie dał” - stwierdził prof. dr hab. Jan Turyna, kierownik Katedry Finansów i Rachunkowości Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Podkreślił jednak, że na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń ze współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce może ocenić, że SKwP "przygotowanie księgowych organizuje bardzo dobrze". Zauważył jednocześnie, że wśród księgowych, tak jak w innych grupach zawodowych, są osoby wybitne i przeciętne.

Oceniając środowisko księgowych w Polsce prof. Jan Turyna podkreślił, że "afer finansowych w Polsce jest mało", co według niego - "dobrze świadczy o Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce oraz tym środowisku zawodowym".

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest najstarszą i największą polską organizacją skupiającą przedstawicieli zawodów związanych z rachunkowością, podatkami i finansami. SKwP dba, by jego członkowie odznaczali się wysokimi kompetencjami zawodowymi oraz postępowali zgodnie z zasadami etyki. Ideą Stowarzyszenia jest, aby zawód księgowego był zawodem zaufania publicznego, bowiem jego rzetelne i etyczne wykonywanie ma wpływ na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Wprowadzona przez SKwP certyfikacja zawodu księgowego i wydawane certyfikaty mają coraz większe znaczenie na rynku.

Materiał przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.11.2016, 14:50
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.