Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, niemal natychmiast po zniesieniu obowiązku posiadania uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych na mocy ustawy deregulacyjnej, wprowadziło tytuł zawodowy certyfikowanego eksperta usług księgowych. SKwP wypełniło w ten sposób powstałą po deregulacji lukę i samo zapewniło przedsiębiorstwom gwarancję, że księgowi z poświadczeniami Stowarzyszenia zapewniają najwyższą jakość usług.
SKwP od lat zapewnia zainteresowanym konkretną ścieżkę edukacyjną i egzaminy na poszczególne stopnie zawodowe: księgowego, specjalistę ds. rachunkowości, głównego księgowego i dyplomowanego księgowego.
System różnych kwalifikacji zawodowych nadawanych poza szkolnictwem wyższym i oświatą (np. przez firmy szkoleniowe) ma uporządkować Zintegrowany System Kwalifikacji. Reguluje to ustawa, która weszła w życie na początku 2016 roku. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zamierza uczestniczyć w tworzeniu takiego systemu w swoim środowisku zawodowym.
"Chcemy wejść w ten system jako Stowarzyszenie, gdyż mamy gotowe produkty” - powiedział Franciszek Wala, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Podkreślił, że byłyby one honorowane w innych krajach europejskich. "Jeżeli wydamy dyplom specjalisty ds. rachunkowości, który będzie miał numer sześć, to będzie oznaczało, że jest to szósty poziom, który będzie honorowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej" - wyjaśnił Franciszek Wala.
„Przedsiębiorcy będą mieli możliwość poznania kwalifikacji kandydata na nowe stanowisko na podstawie prezentowanych przez niego certyfikatów” - powiedziała dr Katarzyna Zasiewska, główna księgowa, wykładowca SKwP. Podkreśliła, że przedsiębiorcy będą dokładnie wiedzieli jaką kandydat ma wiedzę i umiejętności oraz kompetencje, również społeczne.
"Księgowy powinien być nie tylko „fachowy”, ale także lojalny i asertywny" - uważa Zbigniew Żurek, wiceprezes Business Centre Club i przewodniczący Rady Pracodawców SKwP. Według niego księgowy powinien być lojalny wobec swojego szefa, przepisów i otoczenia, w którym pracuje. Zwrócił uwagę, że asertywny księgowy powinien „umieć obronić przedsiębiorcę przed nim samym”.
Aneta Pożarowska, doradca podatkowy i wykładowca SKwP podkreśliła, że zawód księgowego jest "niezmiernie ważny dla bezpieczeństwa biznesowego", a Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce chodzi o to, aby - jak powiedziała - "dawać pewność, iż nasz księgowy, który szkoli się w Stowarzyszeniu, jest kompetentną i bezpieczną dla biznesu osobą".
Zbigniew Żurek podkreślił, iż posiadanie przez księgowego certyfikatów SKwP stanowi również gwarancję, że osoba taka "cały czas dokształca się i współpracuje z instytucją, która gwarantuje jej wiedzę i fachowość". Przedsiębiorca ma możliwość reklamowania w SKwP kompetencji certyfikowanego przez to Stowarzyszenie księgowego w sytuacji, gdyby okazał się nieprzygotowany do wykonania jakiegoś zadania, które mieści się w zakresie posiadanego certyfikatu. "Jeżeli to jest księgowy niecertyfikowany, to takiej reklamacji nie ma" - zauważył Zbigniew Żurek.
"Jako naukowiec nie mogę powiedzieć, że na pewno wszyscy księgowi są świetnie przygotowani, za to bym głowy nie dał” - stwierdził prof. dr hab. Jan Turyna, kierownik Katedry Finansów i Rachunkowości Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Podkreślił jednak, że na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń ze współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce może ocenić, że SKwP "przygotowanie księgowych organizuje bardzo dobrze". Zauważył jednocześnie, że wśród księgowych, tak jak w innych grupach zawodowych, są osoby wybitne i przeciętne.
Oceniając środowisko księgowych w Polsce prof. Jan Turyna podkreślił, że "afer finansowych w Polsce jest mało", co według niego - "dobrze świadczy o Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce oraz tym środowisku zawodowym".
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest najstarszą i największą polską organizacją skupiającą przedstawicieli zawodów związanych z rachunkowością, podatkami i finansami. SKwP dba, by jego członkowie odznaczali się wysokimi kompetencjami zawodowymi oraz postępowali zgodnie z zasadami etyki. Ideą Stowarzyszenia jest, aby zawód księgowego był zawodem zaufania publicznego, bowiem jego rzetelne i etyczne wykonywanie ma wpływ na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Wprowadzona przez SKwP certyfikacja zawodu księgowego i wydawane certyfikaty mają coraz większe znaczenie na rynku.
Materiał przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.11.2016, 14:50 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Lisner rezygnuje z jaj z chowu klatkowego - kolejny krok firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju
- 14.01.2025, 15:37
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Lisner