Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Tadeusz Widuch, dyrektor projektu w spółce TAURON Nowe Technologie, zauważa, że dekarbonizacja jest konieczna zarówno w obszarze energetyki cieplnej, jak i elektroenergetyki.
„W elektroenergetyce jest to o tyle łatwiejsze , że mamy dzisiaj sporo technologii, które pozwalają wytwarzać energię elektryczną z innych źródeł, niż z węgiel czy z gaz. W instalacjach ciepłowniczych mamy sytuację bardziej skomplikowaną, ponieważ są to źródła mocno rozproszone i zastosowanie innowacyjnych rozwiązań jest o wiele trudniejsze niż w elektroenergetyce. Niemniej jednak cały czas prowadzimy nad tym prace i analizy, a pierwsze instalacje, który wykorzystują energię odnawialną powstają już w Grupie TAURON” – mówi Widuch.
Podczas panelu „Czy dekarbonizacja polskiej energetyki jest możliwa bez atomu?” w trakcie Krynica Forum 2023 eksperci zastanawiali się m.in. nad tym, czy Polska może korzystać z doświadczeń niemieckich w tej dziedzinie.
Dr inż. Paweł Gajda, ekspert w zakresie energetyki jądrowej z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, przestrzegał przed podejściem do dekarbonizacji na zasadzie korzystania tylko z jednej technologii. Brak wykorzystania ich pełnego wachlarza może, zdaniem dr. Gajdy, skutkować wolniejszym przebiegiem tego procesu niż jest to konieczne dla zapobiegania katastrofie klimatycznej lub ograniczania jej skutków.
„Trzeba patrzeć systemowo i przyjąć, że właściwy miks energetyczny będzie zależeć od konkretnego kraju. Już dziś możemy wymienić kilka zdekarbonizowanych krajów. Dania jest państwem właściwie zdekarbonizowanym, ale jeszcze korzysta z paliw kopalnych i ma sąsiadów, dzięki którym się bilansuje energetycznie. Natomiast w Norwegii, Islandii i w Albanii niemal sto procent energii elektrycznej pochodzi z wody” – powiedział dr Gajda.
Dr Gajda dodał, że Polska jest w podobnej sytuacji wyjściowej, jak Niemcy – woda, która na świecie jest największym źródłem energetyki niskoemisyjnej w naszym systemie energetycznym będzie miała śladowy udział.
„Te źródła, które są u nas dostępne, to wiatr, fotowoltaika i w przyszłości atom. Musimy korzystać ze wszystkich tych opcji. Do dyskusji pozostaje kwestia proporcji ich udziału. To będzie zależało od tego, jak będą się rozwijać technologie związane z magazynowanie energii: czy będą to baterie, czy, w jakimś stopniu, wodór czy też gaz systemowy wspomagany produkcją biogazu” – powiedział ekspert.
Zuzanna Nowak, dyrektor ds. analiz w The Opportunity Institute for Foreign Affairs, uważa, że odejście od energetyki jądrowej w Niemczech nie jest racjonalne.
„To są koszty: wykorzystywanie węgla, zanieczyszczone środowisko. Długoterminowo to jest myśl strategiczna, wybory polityczne, ideały, w które Niemcy wierzą. To jest wewnętrzna sprawa Niemiec. My wybraliśmy energetykę jądrową. Możemy korzystać z doświadczeń niemieckich, co wcale nie oznacza, żeby iść ich ścieżką” – dodała Nowak.
Dr Anna Bałamut, adiunktka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, zwróciła uwagę na znaczenie edukacji, która może pomóc obalać stereotypy związane z energią atomową.
„Pokażmy, gdzie można znaleźć informacje, gdzie możemy je zweryfikować, że zmiana nie jest niczym złym” – powiedziała dr Bałamut.
W dniach 13-15 września, podczas Krynica Forum 2023, liderzy polityki, gospodarki, samorządu, przedstawiciele świata kultury i nauki dyskutowali o najistotniejszych wyzwaniach stojących obecnie przed Polską oraz Europą.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.09.2023, 15:53 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Transformacja energetyczna. Nowe otwarcie? - nadchodzi III Kongres Energetyki Rozproszonej
We wrześniu 2025 roku Kraków znów stanie się miejscem spotkania ludzi, dla których energia to coś więcej niż technologia. Od 17 do 19 września, w murach Akademii Górniczo-Hutniczej oraz w przestrzeniach Centrum Kongresowego ICE, odbędzie się III Kongres Energetyki Rozproszonej - wydarzenie, które z roku na rok coraz wyraźniej pokazuje, że przyszłość energetyki nie rodzi się w jednym centrum, lecz kiełkuje w sieciach współpracy, innowacji i lokalnych inicjatyw.- 11.07.2025, 08:30
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: AGH
-
Image
Zmiana godzin operacji na trasie Warszawa - Bydgoszcz. Idealne rozwiązanie dla biznesu
Polskie Linie Lotnicze LOT, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, zmieniają godziny operacji na trasie Warszawa–Bydgoszcz. Od sezonu zimowego 2025/2026 bezpośrednie rejsy będą realizowane w rozkładzie nocnym, przy zachowaniu dotychczasowej liczby połączeń - 6 rejsów tygodniowo.- 10.07.2025, 15:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT
-
Image
WeNet i Firmao łączą siły - Grupa WeNet z większościowym pakietem udziałów w Firmao
18 czerwca 2025 roku Grupa WeNet powiększyła swoje portfolio o nową spółkę - Firmao Polska, dostawcę nowoczesnych rozwiązań do zarządzania małymi i średnimi przedsiębiorstwami. To kolejny krok w realizacji ogłoszonej w tym miesiącu nowej strategii rozwoju Grupy, ukierunkowanej na tworzenie kompleksowego ekosystemu wspierającego firmy z sektora MŚP. Dzięki tej transakcji WeNet - lider w zakresie internetowego marketingu dla małych i średnich firm w Polsce oraz pionier w zastosowaniu technologii AI - poszerza swoją ofertę o innowacyjne systemy operacyjne do zarządzania małą firmą oraz rozwiązania wspomagające codzienne zarządzanie biznesem.- 10.07.2025, 14:39
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: WeNet
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ