Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak sprawdzić czy składki mam opłacane w dobrym miejscu?
Prace nad poradnikiem zostały podjęte z inicjatywy Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ) oraz Sekcji Agencji Opieki (SAO). Opracowanie treści zostało powierzone ekspertowi z zakresu transgranicznego zatrudnienia pracowników i ubezpieczeń społecznych - Joannie Torbé-Jacko z Kancelarii Joanna Torbé & Partnerzy, a o konsultację merytoryczną zostali poproszeni Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Główny Inspektorat Pracy, Departament Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Międzynarodowa Organizacja ds. Imigracji. Ten kompleksowy poradnik, stanowiący rezultat wspólnego wysiłku kilku instytucji ma na celu pomóc zarówno osobom pracującym za granicą, jak i przedsiębiorcom w rozwianiu niejasności dot. ubezpieczenia osób delegowanych za granicę.
Poradnik jest pionierskim narzędziem, które wprowadza w świat skomplikowanych kwestii ubezpieczeń. Pracując nad jego stworzeniem, wszystkie zaangażowane instytucje przyjęły podejście edukacyjne, mające na celu dostarczenie czytelnikom jak najpełniejszej wiedzy w zakresie ubezpieczeń pracowników delegowanych.
Patrycja Mstowska, wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, jest przekonana, że poradnik stanowi znaczący krok naprzód w edukacji w zakresie ubezpieczeń.
„Poradnik to przełomowe narzędzie, którego brakowało na rynku transgranicznego zatrudniania osób. Dzięki wielotygodniowej pracy wszystkich instytucji, pozwala zrozumieć zawiłości systemu ubezpieczeń, co dotychczas stanowiło wyzwanie i prowadziło do różnych nadużyć - np. przy zatrudnianiu opiekunek za granicą. Postanowiliśmy więc stworzyć narzędzie, które pozwoli niejako powiedzieć >>sprawdzam<< osobom zatrudnionym”.
Bardzo istotna dla wszystkich osób podejmujących zatrudnienie za granicą jest wiedza jakie skutki niesie nieopłacanie odpowiedniej wysokości składek, oraz umiejętność odróżnienia legalnie działających podmiotów od firm działających niezgodnie z prawem.
Przełomem na rynku pracowników delegowanych będzie to, że poradnik może zostać wykorzystany jako fundament bezpieczeństwa dla każdego delegowanego pracownika, który w zgodzie z zaleceniami poradnika dokonywać będzie decyzji o wyborze firmy, w której zechce pracować.
Znacząca wartość poradnika przejawia się w jego kompleksowości i dostosowaniu do różnych poziomów zaawansowania czytelników. Zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, stanowi on cenny zasób wiedzy, ułatwiający zrozumienie subtelności związanych z ubezpieczeniami pracowników delegowanych.
„Od wielu lat obserwowaliśmy, że na rynku brakuje jednolitego dokumentu, który czytelnie przedstawiałby rekomendacje i wytyczne dot. legalnych praktyk delegowania. Pracownicy delegowani nie posiadali narzędzia, które mogłoby w sposób klarowny i szybki weryfikować, czy określone działania są legalne, czy też nie. Rzesza pracowników pracujących poza granicami kraju padała ofiarą nielegalnych praktyk, a poprzez brak dokumentu, który w sposób jednoznaczny określałby na co należy zwrócić uwagę podczas zatrudnienia - nie mieli oni możliwości szybkiej weryfikacji swojego zleceniodawcy. Skutkiem tego niejednokrotnie były tragiczne historie i setki oszukanych pracowników” - mówi nam Maciej Kopaczyński, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia i Przewodniczący Sekcji Agencji Opieki (SAO).
Wnioski płynące z tego poradnika są kluczowe dla budowania świadomości i kompetencji w obszarze ubezpieczeń. Dzięki współpracy instytucji oraz wdrożeniu nowatorskiego podejścia edukacyjnego, poradnik ten staje się nieocenionym źródłem wiedzy. Otwiera on drogę do bardziej świadomego i odpowiedzialnego podejścia do kwestii ubezpieczeń zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców.
„Poradnik jest również dedykowany przedsiębiorcom, rozwiewa wiele pojawiających się do tej pory wątpliwości, zawiera też przykłady nieprawidłowych zachowań rynkowych, czy błędów jakie przedsiębiorcy popełniają w zakresie transgranicznego ubezpieczenia. Pisząc poradnik przyświecał nam cel, żeby było to opracowanie napisanie prostym językiem i przystępne dla wszystkich zainteresowanych” - podkreśla adwokat Joanna Torbé-Jacko opracowująca tekst poradnika.
Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia jako inicjator poradnika niezwykle cieszy się, że może być on początkiem przełomu na rynku w zakresie obnażania nieakceptowalnych i nielegalnych praktyk zatrudnienia. Premiera poradnika już 24 października 2023r. w Warszawie podczas Konferencji Stowarzyszenia poświęconej właśnie delegowaniu pracowników za granicę.
Źródło informacji: Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.10.2023, 11:18 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |