Newsletter

Deweloperzy wspierają Powstańców Warszawskich - powstaje pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego

30.07.2021, 08:30aktualizacja: 09.08.2021, 12:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PZFD – grafika
PZFD – grafika
W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Polski Związek Firm Deweloperskich oraz firmy deweloperskie: Ama-Bud, ARIA Development, BBI Development, Dom Development, Mak Dom, Matexi, Robyg, Syrena Invest, Unidevelopment, Volumetric wraz z Fundacją Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego sfinansują i zbudują pomnik „Kobietom Powstania Warszawskiego”.

„1 sierpnia 1944 roku w Warszawie znajdowało się pół miliona kobiet. W trakcie sześćdziesięciu trzech dni heroicznej bitwy walczyły, bały się, śmiały, kochały, opłakiwały bliskich. Chroniły swoje dzieci, ukrywały się w piwnicach, biły na barykadach. Przeżywały momenty triumfu i zaznawały goryczy klęski. Wiele z nich zginęło, wiele zostało rannych, niemal wszystkie straciły dorobek życia i przeżyły gehennę wypędzenia. Powstanie Warszawskie było również ich doświadczeniem” - pisze Anna Herbich w książce „Dziewczyny z Powstania”.

Pomnik „Kobietom Powstania Warszawskiego” nie jest dedykowany konkretnej bohaterce, ma uniwersalne przesłanie - przedstawia trzy kobiety, trzymające się za dłonie w geście solidarności i wsparcia, upamiętniając wszystkie kobiety, które dotknęła wojna i które doświadczyły trudnych chwil podczas Powstania Warszawskiego. Pomnik ma wymiar ponadczasowy - symbolizuje kobiecą siłę, solidarność, przyjaźń, czyli wartości, które w obliczu tak tragicznych wydarzeń pozwalają przetrwać. Jest drogowskazem na każde czasy.

To trzeci pomnik „Bohaterom Powstania Warszawskiego” finansowany przez środowisko deweloperskie. W 2019 roku Polski Związek Firm Deweloperskich i firmy deweloperskie sfinansowali pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. „Motyl”, który stoi w parku im. Edwarda Rydza-Śmigłego, a w 2020 roku pomnik Stanisława Jankowskiego ps. „Agaton”, który obejrzeć można na skwerze przy zbiegu ulicy Karowej i Browarnej.

„Jako deweloperzy budujemy miasta, przestrzeń do życia. Kiedy prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Rafał Szczepański wyszedł z inicjatywą budowy pomnika ku czci Zbigniewa Ścibor-Rylskiego - olśniło mnie. Jak w przestrzeni naszego miasta - Warszawy - przez ponad 20 lat mogło zabraknąć zaznaczenia konkretnych bohaterów Powstania Warszawskiego, które tak krwawo i bohatersko odznaczyło się w historii Warszawy i przebudowało to miasto na wszystkich płaszczyznach, nie tylko w wymiarze układu budynków, ale i w wymiarze emocjonalnym i społecznym. Bez wahania zdecydowaliśmy się wesprzeć inicjatywę budowy pomników - najpierw gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla”, następnie Stanisława Jankowskiego „Agatona”, a teraz - Kobiet Powstania Warszawskiego. Do tej pory mało mówi się o roli kobiet w Powstaniu, zarówno tych walczących, sanitariuszek, łączniczek, ale i o matkach, babciach, których dzieci i wnuki poszły do walki. Rzeźba stworzona przez Monikę Osiecką symbolizuje wszystkie te kobiety, które brały udział w Powstaniu, ale i kobiety żyjące dzisiaj, które również dają świadectwo bohaterstwa, zupełnie innego, ale równie ważnego. Gest trzymania się za dłonie niezwykle mnie wzrusza - symbolizuje kobiecą solidarność i siłę - wartości tak ważne bez względu na czasy, w których żyjemy” - podsumował Grzegorz Kiełpsz, prezes zarządu PZFD.

Obchodom 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego towarzyszą spotkania, rozmowy, wystawy, podczas których wspominamy historie z Powstania Warszawskiego, rozmawiamy o roli kobiet w Powstaniu i o misji upamiętniania bohaterów.  

„Na bazie własnych doświadczeń przekonałem się, jak wiele znaczyły kobiety w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego. Mnie osobiście do konspiracji wciągnęła koleżanka, która była łączniczką. Przez dwa lata okupacji poznałem, co znaczy trud łączniczek i sanitariuszek. Patrzyłem, jak dziewczyny się szkoliły, jak przenosiły broń na wykłady bronioznawstwa. Patrzyłem na kobiety, których dzieci - córki i synowie wyruszyli do walki. Ich matki nie zawsze wiedziały, co się z nimi dzieje. Nie widziały swoich dzieci, rozpaczały, kiedy dzieci szły do obozu. Chciałem w imieniu nas, ale i tych wszystkich, którzy nie przeżyli Powstania Warszawskiego podziękować za Waszą ofiarność” – mówił Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich podczas spotkania z deweloperami 11 czerwca w pracowni, gdzie powstawała rzeźba.

W ramach uroczystości z okazji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego środowisko deweloperskie 1 sierpnia złoży kwiaty przy pomniku Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla” i Stanisława Jankowskiego „Agatona”.

Uroczystość odsłonięcia pomnika „Kobietom Powstania Warszawskiego” odbędzie się 2 października 2021 roku przy placu Krasińskich w Warszawie, w dniu Pamięci Cywilnych Ofiar Powstania Warszawskiego.

Polski Związek Firm Deweloperskich jest największą i najbardziej wpływową organizacją branży deweloperskiej, która od niemal 20 lat reprezentuje interesy firm deweloperskich w Polsce i Unii Europejskiej. Podejmuje ona działania na rzecz tworzenia dobrego prawa, polepszania  warunków inwestowania na rynku nieruchomości, rozwoju zawodowego pracowników firm członkowskich oraz poprawy wizerunku branży. Zrzesza blisko 240 firm z całego kraju, reprezentując cały przekrój rynku - zarówno małe firmy rodzinne, jak i międzynarodowe korporacje, obejmując rynek mieszkaniowy i komercyjny. Jest członkiem Build Europe, organizacji reprezentującej interesy rynku nieruchomości wobec Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i innych instytucji unijnych. Współpracuje stale z organami administracji państwowej i samorządowej, organizacjami eksperckimi, prawnikami, finansistami, architektami, urbanistami i szeroko pojętym biznesem, przez co wywiera istotny wpływ na sytuację branży w Polsce.

KONTAKT:

Julia Zychowicz

Specjalistka ds. PR i marketingu

e-mail: Julia.zychowicz@pzfd.pl

tel. kom. +48 793699573

Źródło informacji: Polski Związek Firm Deweloperskich

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.07.2021, 08:30
Źródło informacji Polski Związek Firm Deweloperskich
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.