Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„1 sierpnia 1944 roku w Warszawie znajdowało się pół miliona kobiet. W trakcie sześćdziesięciu trzech dni heroicznej bitwy walczyły, bały się, śmiały, kochały, opłakiwały bliskich. Chroniły swoje dzieci, ukrywały się w piwnicach, biły na barykadach. Przeżywały momenty triumfu i zaznawały goryczy klęski. Wiele z nich zginęło, wiele zostało rannych, niemal wszystkie straciły dorobek życia i przeżyły gehennę wypędzenia. Powstanie Warszawskie było również ich doświadczeniem” - pisze Anna Herbich w książce „Dziewczyny z Powstania”.
Pomnik „Kobietom Powstania Warszawskiego” nie jest dedykowany konkretnej bohaterce, ma uniwersalne przesłanie - przedstawia trzy kobiety, trzymające się za dłonie w geście solidarności i wsparcia, upamiętniając wszystkie kobiety, które dotknęła wojna i które doświadczyły trudnych chwil podczas Powstania Warszawskiego. Pomnik ma wymiar ponadczasowy - symbolizuje kobiecą siłę, solidarność, przyjaźń, czyli wartości, które w obliczu tak tragicznych wydarzeń pozwalają przetrwać. Jest drogowskazem na każde czasy.
To trzeci pomnik „Bohaterom Powstania Warszawskiego” finansowany przez środowisko deweloperskie. W 2019 roku Polski Związek Firm Deweloperskich i firmy deweloperskie sfinansowali pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. „Motyl”, który stoi w parku im. Edwarda Rydza-Śmigłego, a w 2020 roku pomnik Stanisława Jankowskiego ps. „Agaton”, który obejrzeć można na skwerze przy zbiegu ulicy Karowej i Browarnej.
„Jako deweloperzy budujemy miasta, przestrzeń do życia. Kiedy prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Rafał Szczepański wyszedł z inicjatywą budowy pomnika ku czci Zbigniewa Ścibor-Rylskiego - olśniło mnie. Jak w przestrzeni naszego miasta - Warszawy - przez ponad 20 lat mogło zabraknąć zaznaczenia konkretnych bohaterów Powstania Warszawskiego, które tak krwawo i bohatersko odznaczyło się w historii Warszawy i przebudowało to miasto na wszystkich płaszczyznach, nie tylko w wymiarze układu budynków, ale i w wymiarze emocjonalnym i społecznym. Bez wahania zdecydowaliśmy się wesprzeć inicjatywę budowy pomników - najpierw gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla”, następnie Stanisława Jankowskiego „Agatona”, a teraz - Kobiet Powstania Warszawskiego. Do tej pory mało mówi się o roli kobiet w Powstaniu, zarówno tych walczących, sanitariuszek, łączniczek, ale i o matkach, babciach, których dzieci i wnuki poszły do walki. Rzeźba stworzona przez Monikę Osiecką symbolizuje wszystkie te kobiety, które brały udział w Powstaniu, ale i kobiety żyjące dzisiaj, które również dają świadectwo bohaterstwa, zupełnie innego, ale równie ważnego. Gest trzymania się za dłonie niezwykle mnie wzrusza - symbolizuje kobiecą solidarność i siłę - wartości tak ważne bez względu na czasy, w których żyjemy” - podsumował Grzegorz Kiełpsz, prezes zarządu PZFD.
Obchodom 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego towarzyszą spotkania, rozmowy, wystawy, podczas których wspominamy historie z Powstania Warszawskiego, rozmawiamy o roli kobiet w Powstaniu i o misji upamiętniania bohaterów.
„Na bazie własnych doświadczeń przekonałem się, jak wiele znaczyły kobiety w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego. Mnie osobiście do konspiracji wciągnęła koleżanka, która była łączniczką. Przez dwa lata okupacji poznałem, co znaczy trud łączniczek i sanitariuszek. Patrzyłem, jak dziewczyny się szkoliły, jak przenosiły broń na wykłady bronioznawstwa. Patrzyłem na kobiety, których dzieci - córki i synowie wyruszyli do walki. Ich matki nie zawsze wiedziały, co się z nimi dzieje. Nie widziały swoich dzieci, rozpaczały, kiedy dzieci szły do obozu. Chciałem w imieniu nas, ale i tych wszystkich, którzy nie przeżyli Powstania Warszawskiego podziękować za Waszą ofiarność” – mówił Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich podczas spotkania z deweloperami 11 czerwca w pracowni, gdzie powstawała rzeźba.
W ramach uroczystości z okazji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego środowisko deweloperskie 1 sierpnia złoży kwiaty przy pomniku Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla” i Stanisława Jankowskiego „Agatona”.
Uroczystość odsłonięcia pomnika „Kobietom Powstania Warszawskiego” odbędzie się 2 października 2021 roku przy placu Krasińskich w Warszawie, w dniu Pamięci Cywilnych Ofiar Powstania Warszawskiego.
Polski Związek Firm Deweloperskich jest największą i najbardziej wpływową organizacją branży deweloperskiej, która od niemal 20 lat reprezentuje interesy firm deweloperskich w Polsce i Unii Europejskiej. Podejmuje ona działania na rzecz tworzenia dobrego prawa, polepszania warunków inwestowania na rynku nieruchomości, rozwoju zawodowego pracowników firm członkowskich oraz poprawy wizerunku branży. Zrzesza blisko 240 firm z całego kraju, reprezentując cały przekrój rynku - zarówno małe firmy rodzinne, jak i międzynarodowe korporacje, obejmując rynek mieszkaniowy i komercyjny. Jest członkiem Build Europe, organizacji reprezentującej interesy rynku nieruchomości wobec Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i innych instytucji unijnych. Współpracuje stale z organami administracji państwowej i samorządowej, organizacjami eksperckimi, prawnikami, finansistami, architektami, urbanistami i szeroko pojętym biznesem, przez co wywiera istotny wpływ na sytuację branży w Polsce.
KONTAKT:
Julia Zychowicz
Specjalistka ds. PR i marketingu
e-mail: Julia.zychowicz@pzfd.pl
tel. kom. +48 793699573
Źródło informacji: Polski Związek Firm Deweloperskich
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.07.2021, 08:30 |
Źródło informacji | Polski Związek Firm Deweloperskich |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Security Operations Center, czyli jak zadbać o ochronę firmy przed cyberzagrożeniami
Aż 83 proc. przedsiębiorstw odnotowało minimum jeden incydent związany z zagrożeniem bezpieczeństwa danych w sieci w 2024 roku - podaje VIII edycja badania „Barometr Cyberbezpieczeństwa” KPMG. Respondenci mieli do czynienia najczęściej z wyciekiem danych wskutek złośliwego oprogramowania. Niestety, firmom trudno zrekrutować i utrzymać wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Rozwiązaniem mogą być subskrypcyjne usługi bezpieczeństwa, np. SOC (Security Operations Center). Dlaczego warto w nie zainwestować?- 22.04.2025, 09:12
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Orange
-
Image
VELUX na szczycie TOGETAIR: aż 70 proc. budynków w Polsce wciąż jest nieefektywna energetycznie PAP
Aleksandra Stępniak, public affairs manager w VELUX Polska, podzieliła się z gośćmi 6. edycji szczytu klimatycznego TOGETAIR w Warszawie niepokojącymi danymi: tak zwany „syndrom chorych budynków” dotyka co czwartego Polaka, a 70 proc. naszych budynków wciąż jest nieefektywna energetycznie. Oznacza to, że pracujący bądź mieszkający w nich ludzie są narażeni na nadmierny hałas, brak światła lub inne czynniki, istotnie wpływające na ich zdrowie oraz jakość życia.- 22.04.2025, 09:02
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MeediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ