Newsletter

Dlaczego młodzi Polacy po studiach w Anglii chcą wracać do kraju?

03.10.2017, 17:12aktualizacja: 03.10.2017, 17:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Poland 2.0 Summit
Poland 2.0 Summit
Działalność na rzecz własnego kraju oraz przekonanie, że w Polsce można awansować szybciej niż za granicą - to dwa najczęściej podawane powody skłaniające polskich studentów uczących się na brytyjskich uczelniach do powrotu do kraju.

O plany po zakończeniu edukacji polskich studentów zapytali organizatorzy konferencji Poland 2.0, która odbędzie się 18 listopada na Imperial College w Londynie. Okazało się, że ponad połowa skłania się do powrotu do kraju - chociaż 41,8 proc. chce najpierw przez kilka lat zostać za granicą. Niecałe 10 proc. planuje wrócić zaraz po studiach. Co ich do tego skłania? Najważniejsze są dwie rzeczy: możliwość działania na rzecz swojego kraju oraz szanse na szybszy awans. Istotną kwestią jest również perspektywa odpowiedzialności za istotne zadania, zaangażowanie w znaczące projekty oraz możliwości nauki i rozwoju.

Czy te wyniki można uznać za reprezentatywne dla całej młodej społeczności Polaków w Wielkiej Brytanii? „Na pewno nie. Osoby, które uczestniczą w konferencjach organizowanych przez polskie stowarzyszenia studenckie to już jest wyselekcjonowana grupa, która chciałaby angażować się na rzecz kraju” - mówi Nina Hałabuz z The Boston Consulting Group, która od 5 lat współpracuje z polskimi stowarzyszeniami studenckimi z czołowych brytyjskich uczelni.

Każda z organizowanych przy wsparciu BCG konferencja gromadzi po kilkuset studentów i profesjonalistów, i jest adresowana do grupy o innym profilu: absolwentów studiów inżynierskich i technicznych, studentów zarządzania i finansów oraz młodych naukowców, którzy realizują projekty na uczelniach w całej Europie:

  • Poland 2.0 Summit na Imperial College w Londynie odbędzie się 18 listopada
  • Science. Polish Perspectives odbędzie się w Oxfordzie 3-4 listopada
  • Polish Economic Forum, które odbywa się na London School of Economics na początku marca każdego roku, wyrosło na największą konferencję dotyczącą Polski organizowaną poza granicami kraju

„Wydarzenia w Wielkiej Brytanii to dla BCG jeden z najważniejszych elementów procesu rekrutacji” - mówi Nina Hałabuz. I wskazuje, że stale rośnie grono polskich firm, które przyłączają się do tych inicjatyw i są gotowe zatrudniać absolwentów zagranicznych uczelni.

„Co roku bardzo zabiegamy o to, żeby na spotkanie z nami do Londynu przyjechali przedstawiciele polskich firm” - mówi Jan Przybyłowicz, student medycyny z Imperial College. W tym roku wspólnie z Agatą Wasiak, studentką ekonomii z Edynburga, Jan kieruje przygotowaniami do Poland 2.0 Summit.

„Wiemy, że wiele firm zastanawia się czy młodzi Polacy po studiach na brytyjskich uniwersytetach rzeczywiście zamierzają wracać? I czego oczekują od takich spotkań jak Poland 2.0” - mówi Agata Wasiak. Dlatego organizatorzy Poland 2.0 zapytali o to studentów. Okazało się, że ponad 60 proc. uczestników chciałoby mieć szansę na bezpośredni kontakt z przedstawicielami firm, 50 proc. chciałoby porozmawiać z przedstawicielami działu, w którym w przyszłości mieliby pracować, a 47 proc. - chciałoby poznać osoby z działu HR po to, żeby dowiedzieć się więcej o procesie rekrutacji. 38 proc. liczy na szansę bezpośredniej rozmowy z prezesem firmy.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 03.10.2017, 17:12
Źródło informacji The Boston Consulting Group
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii