Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Umowa o współpracy obu miast obejmuje m.in. planowanie transportu miejskiego, usługi publiczne, odnowę obszarów miejskich, ochronę środowiska, ochronę zdrowia, innowacje i technologie, kulturę, sport i budownictwo komunalne.
Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski przypomniał, że formalne kontakty obu miast trwają od 2000 roku, a umowy o współpracy są przedłużane co cztery lata. "Bardzo cenimy sobie współpracę z Wiedniem, jako że ma ona charakter bardzo owocny, bardzo konkretny i przynosi rezultaty" - podkreślił prof. Majchrowski.
"Współpraca miast, które niekoniecznie są stolicami na skalę Unii Europejskiej, ma dlatego tak duże znaczenie, gdyż nasze interesy, interesy naszych mieszkańców - a nie tylko administracji - będziemy w stanie przeforsować tylko wspólnie wobec Wspólnoty Europejskiej, ale i wspólnie wobec naszych państw narodowych" - powiedział burmistrz Wiednia dr Michael Häupl.
Dr Häupl podkreślił, że współpraca obu miast dotyczy niemal wszystkich dziedzin działalności samorządowej, w tym cyfryzacji, technologii i systemów komunikowania się obywatela z administracją miejską. Zwrócił uwagę na nowy obszar wymiany doświadczeń z Krakowem, którym staje się budownictwo komunalne. Władze obu miast postanowiły zintensyfikować współpracę w tej dziedzinie, gdyż - jak powiedział - "mieszkania, na które stać naszych obywateli nabierają coraz większego znaczenia". Według niego rozwój budownictwa komunalnego powinien być procesem, który "uwzględnia aspekt socjalny i obejmuje wszystkie mieszkanki i wszystkich mieszkańców miasta, a nie tylko wybranych".
Władze Krakowa przypominają, że na wiedeńskich rozwiązaniach zostały już oparte zasady gospodarowania odpadami, włącznie ze spalarnią odpadów. Rozbudowa systemu transportowego w stolicy Małopolski także jest wzorowana na systemie sprawdzonym w Wiedniu i będzie kontynuowana m.in. o doświadczenia dotyczące budowy i funkcjonowania wiedeńskiego metra oraz walki na rzecz poprawy jakości powietrza.
Zagadnieniom tym poświęcono prelekcje i debaty podczas konferencji "Innowacyjne miasta". Na początku prof. Jerzy Hausner wprowadził uczestników w tematykę wyzwań, przed jakimi stają dzisiejsze metropolie, prelekcją pt. "Miasto - Idea - gospodarowanie okrężne". Wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel przedstawił koncepcję metra w Krakowie.
Po uroczystym otwarciu konferencji, burmistrz Wiednia, dr Michael Häupl, symbolicznie przekazał Krakowowi sofy miejskie tzw. "Vienas". Dwie z nich eksponowane są w czasie trwania Dni Wiednia przy Wieży ratuszowej na krakowskim Rynku. Pod koniec kwietnia pojawią się na placu przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.
Drugi dzień konferencji "Innowacyjne miasta" (5 kwietnia) poświęcony będzie takim tematom jak: organizacja imprez masowych w Krakowie i Wiedniu. Przedstawiciele Wiednia zaprezentują m.in. wiedeński festiwal muzyczny "Donauinselfest" oraz imprezę sylwestrową "Silvesterpfad". W bloku popołudniowym zaprezentowane zostaną środowiska gospodarcze: projekty smart city i start-upy.
Szczegółowy program konferencji oraz Dni Wiednia dostępny na stronie: www.eurocommpr.pl.
Materiał powstał we współpracy z Biurem Miasta Wiednia - Eurocomm PR.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 04.04.2017, 17:59 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |