Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Edenred to notowana na paryskiej giełdzie francuska firma fintechowa działająca w 45 krajach i zatrudniająca w sumie 12 tys. pracowników, z czego 80 w Polsce. Działa w obszarze digitalizacji i innowacji benefitów pracowniczych, współpracując z największymi pracodawcami na polskim rynku. W strategicznym partnerstwie z Mastercard flagowy produkt Edenred - karta lunchowa - po dwóch latach obecności na rynku stała się nr 1 w Polsce.
Polski oddział firmy odróżnia się od innych tym, że rządzą nim kobiety - i to w dosłownym tego słowa znaczeniu.
„W czteroosobowym zarządzie mamy 100 proc. kobiet, a na stanowiskach zarządczych - 85 proc. Globalnie mamy wyznaczana krótko i długoterminowe cele, jeśli chodzi o ESG. Jednym z nich jest dbanie o różnorodność i inkluzywność” - mówi Sylwia Bilska.
Na całym świecie proporcja płci wśród pracowników Edenred wynosi 50/50. Wśród menedżerów (kierowników) aż 41 proc. kobiet stanowią kobiety, jednak im wyżej w hierarchii, tym mniej jest pań na stanowiskach zarządczych (dyrektorskich i wyższych).
„W całym Edenredzie postawiliśmy sobie za cel, że do roku 2030 będziemy mieli na stanowiskach zarządczych 40 proc. kobiet. Dziś to już 37 proc.” - dodaje Sylwia Bilska.
Polityka zatrudnienia w całej firmie jest jasna i promuje się kobiety. Jednak Edenred Polska wyprzedził kraje zachodnie i na zarządczych stanowiskach dominują panie. Warto przypomnieć, stanowią 85 proc.
„W procesie rekrutacji na ostatnim etapie zawsze mamy kobietę i mężczyznę. Szukamy najlepszych kompetencji, ale z założeniem, że jeżeli będą one w kobiecie i mężczyźnie - wybierzemy kobietę i na rodzimym rynku to się udaje” - mówi Sylwia Bilska.
Poza tym, jak przyznaje prezeska Edenred Polska, Polki są wyjątkowo kompetentne i przedsiębiorcze.
„Rozmawiałam kiedyś z prezesem naszej spółki - Francuzem, który zapytał, co jest takiego w Polsce, że kobiety tak świetnie sobie radzą i są nadreprezentatywne w biznesie. Powiedziałam mu, że gdybym subiektywnie miała to ocenić, to dlatego, że w czasach komuny, kiedy mężczyźni brali udział w konspiracji, kobiety zarządzały domem, a w czasach gdy wielu rzeczy brakowało, to nie było proste zadanie. Stąd nasza zaradność w zarządzaniu na każdym poziomie - od domu po biznes” - wskazuje Sylwia Bilska.
Kobieca kadra zarządzająca Edenred Polska stawia na współpracę i dzielenie się wiedzą. Daje informację zwrotną, a jeśli ktoś nie daje rady, stara się pomóc. Nie oznacza to jednak uległości i braku zdecydowania.
„To jak w rodzinie. Jeżeli wszystko jest OK - jesteśmy bardzo zadowoleni i robimy sobie wspólne zdjęcia. Ale jeśli nie jest OK, to nie jest OK. Wtedy nie jest już miło, a pragmatycznie” - podkreśla Sylwia Bilska.
W firmie funkcjonują również bonusy oraz różnego rodzaju nagrody za wyniki poszczególnych zespołów.
„Zmieniło to, w jaki sposób te zespoły pracują. Po pierwsze nadrabiają, jeśli ktoś jest chory, ale też wskazują osobę, która nie pracuje tak jak powinna - nie pasuje do zespołu, bo go nie wspiera. To samoregulujący się organizm” - wyjaśnia prezeska Edenred Polska.
Kobiece rządy mają swoje plusy i minusy. Przedstawicielki płci żeńskiej cechuje duża dawka odpowiedzialności za powierzone zadania. Są też w stanie zorganizować i priorytetyzować wiele wyzwań stojących przed nimi w kolejce.
„To, co je gubi - w większości przypadków - to fakt, że nie lubią mówić o swoich sukcesach. Często nie są pewne, czy się nadają na dane stanowisko. I potrzebują, by dodawać im skrzydeł. A trzecia bardzo ważna rzecz - kobiety odchodzą po cichu. Nie walczą o podwyżki, awans, nagle znikają z organizacji” - zauważa Sylwia Bilska.
Jak przyznaje prezeska Edenred Polska, my, jako Polacy, możemy wiele nauczyć naszych zachodnich partnerów. Poza tym różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami w Polsce są znacznie mniejsze niż w innych krajach Europy. Z danych OECD i Eurostatu za rok 2021, analizowanych przez firmę PwC, wynika, że panowie zarabiają średnio zaledwie o 4,5 proc. więcej niż kobiety. W Wielkiej Brytanii wynosi to 14,3 proc., a we Francji 15,5 proc.
Dzieje się tak być może dlatego, że polskie kobiety są przedsiębiorcze, dobrze wykształcone, mają duże doświadczenie, nie boją się nowych rzeczy.
„Sprawdzają się na różnych stanowiskach, tu możemy być przykładem dla innych krajów i firm. Pokazujemy, że można zrobić transformację cyfrową i osiągnąć bardzo duże wzrosty w biznesie z kobiecym zarządem” - mówi Sylwia Bilska.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.03.2024, 13:32 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu