Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Debata ekspercka poświęcona dostępności i sprzedaży mieszkań oraz sytuacji na rynku kredytów hipotecznych była jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów w harmonogramie drugiego dnia Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Kondycja szeroko pojętej branży nieruchomości, generującej nawet 15 proc. PKB Polski, stanowi bowiem zarówno prognostyk nastrojów wśród konsumentów i analityków, jak i kluczowy element rozwoju całej gospodarki.
W takiej dyskusji nie mogło zabraknąć głosu firm deweloperskich, a wśród nich HREIT S.A. - platformy łączącej przedsiębiorstwa budowlane z całej polski i Europy z funduszami inwestycyjnymi w celu wytworzenia optymalnego środowiska dla koegzystencji i rozwoju branży.
„Z całą pewnością jesteśmy dziś w znacznie korzystniejszym położeniu niż w zeszłym roku. Zarówno nasza spółka, jak i cały sektor, ponownie notują wzrosty - klienci wracają do nas pomimo wciąż wysokiej inflacji i stóp procentowych, rośnie także odsetek transakcji gotówkowych” - ocenia Michał Sapota.
Ekspert dodał, że generalnie optymistyczne prognozy na następne lata psuje jednak ryzyko wpływu kolejnych „czarnych łabędzi” na kondycję polskiej gospodarki. Jeszcze nie tak dawno nikt nie mógł przecież przewidzieć, że będzie musiała się ona mierzyć ze skutkami wpierw pandemii, a następnie inwazji Rosji na Ukrainę.
„Naszym atutem jest jednak silny popyt wewnętrzny i niesłabnąca chęć Polaków do inwestowania w mieszkania. Ewentualne niekorzystne czynniki, takie jak pewne regulacje prawne czy sztywna postawa sektora bankowego, mogą co najwyżej te tendencje hamować, ale nie zdusić” - wyjaśnił właściciel.
Michał Sapota dodał jednak, że powrót do doskonałych wyników sprzedaży mieszkań z lat 2018/2019 (nie wspominając o rekordowym okresie lat 2020/2021) będzie procesem stopniowym i niełatwym. W jego opinii wpływ głośnego programu rządowego „Bezpieczny kredyt 2 proc.” na jego dynamikę jest znacznie przeceniany.
„Same banki wciąż do końca nie wiedzą, w jaki sposób przeprowadzą tę skomplikowaną operację, a tym bardziej, jakie będą jej rzeczywiste efekty. Zdecydowanie większą rolę w rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Polsce odegrają czynniki o charakterze systemowym, chociażby konieczność modernizacji tzw. substancji mieszkaniowej” - powiedział Michał Sapota.
Znaczna część budynków w Polsce pamięta bowiem czasy jeszcze sprzed Gierka, a ich stan, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami UE, jest po prostu fatalny. W kolejnych latach i dekadach Polacy będą chcieli i musieli zamienić dotychczasowe lokale na nowe, chociażby ze względu na wygasanie okresu eksploatacji kolejnych domów czy osiedli.
„Często zapominamy, że Polska naprawdę znajduje się już w klubie dwudziestu najbogatszych krajów świata, a coraz zamożniejsze społeczeństwo cechuje w pierwszej kolejności chęć poprawy standardu swoich miejsc zamieszkania. To doskonała wiadomość nie tylko dla deweloperów, ale tysięcy polskich firm budowlanych i podwykonawców, a sektor mieszkalnictwa ma szansę stać się jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki w przyszłości” - konkludował Michał Sapota.
Europejski Kongres Finansowy to platforma debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także miejsce wypracowania rekomendacji działań w kierunku osiągnięcia stabilnego, zrównoważonego rozwoju. Uczestnikami EKF są prezesi wiodących instytucji finansowych, polscy i zagraniczni politycy kształtujący politykę gospodarczą, uznani makroekonomiści i menedżerowie najwyższych szczebli z sektorów bankowości i rynku kapitałowego, ubezpieczeń, konsultingowego i prawnego, innowacji i IT, a także eksperci ze środowisk naukowych.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 07.06.2023, 09:24 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu