Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Warto rozważyć prowadzenie antycyklicznej polityki gospodarczej i tworzenie buforów fiskalnych. Oznacza to co najmniej istotne zmniejszenie deficytu strukturalnego w okresie dobrej koniunktury – rekomenduje EKF. Rekomendacje Europejskiego Kongresu Finansowego przedstawiono na zakończenie sopockiego spotkania, które odbyło się w dniach 3-5 czerwca 2019 r.
Jak powiedział koordynator EKF prof. Leszek Pawłowicz, efekty dyskusji ekspertów dzielą się na przygotowywane na potrzeby krajowe rekomendacje i stanowiska kierowane do instytucji międzynarodowych.
„To, co mamy do powiedzenia, zawieramy w rekomendacjach dla krajowych parlamentarzystów, dla rządu, dla regulatorów i dla nadzorców. Natomiast to, co mamy do powiedzenia w nieco szerszym zakresie przedstawiamy w stanowiskach ekspertów Europejskiego Kongresu Finansowego, biorąc udział w dyskusji nt. przyszłego rynku finansowego w Europie i – częściowo też – na świecie” – powiedział prof. Pawłowicz.
Tegoroczny EKF skupił się m.in. na sugestiach ws. polityki gospodarczej do 2022 r., w których podkreśla się wagę wzmocnienia dyscypliny budżetowej. W tym kontekście mowa jest o racjonalizacji systemu transferów socjalnych (program "Rodzina 500 plus") oraz zwiększeniu aktywności zawodowej społeczeństwa.
Wśród tegorocznych rekomendacji znalazły się również opinie ekspertów ws. rozwoju rynku kapitałowego, wyzwań IT stojących przed bankowością, cyberbezpieczeństwa sektora finansowego oraz kierunków usprawniania funkcjonowania rynku Consumer Finance. Sugestie EKF dotyczą ponadto uwzględnienia ryzyk związanych ze zmianami klimatu, reformy wskaźników stóp procentowych oraz powszechnego przyjęcia zasad odpowiedzialnej bankowości ONZ.
Tę ostatnią rekomendację, zdaniem prezesa Centrum Myśli Strategicznych Macieja H. Grabowskiego, powinny przyjąć wszystkie banki, aby nie zachwiało to konkurencji. "Rekomendujemy, żeby wszystkie banki w Polsce przyjęły zasady odpowiedzialnej bankowości (…) depozytariuszem tych deklaracji, ich strażnikiem, mógłby być Związek Banków Polskich" – uważa Grabowski.
Z kolei wiceprezes PwC i były przewodniczący KPWiG Jacek Socha zwrócił uwagę, że rekomendacje wynikające z debaty okrągłego stołu rynku kapitałowego dotyczą przeglądu i uporządkowania systemu nadzoru nad rynkiem finansowym.
"Chodzi o sposób funkcjonowania nadzoru w Polsce, czyli Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji oraz innych, żeby przeanalizować czy istnieje wspólny system, czy jest właściwy przepływ informacji i właściwy rozdział kompetencji" – powiedział Socha.
Jak dodał, EKF zarekomendował też, aby minister finansów powoływał wiceministra lub pełnomocnika do przejrzenia całego prawa, które zostało implementowane po wejściu Polski do Unii Europejskiej, tak aby zlikwidować to, co jest zbyt restrykcyjne w stosunku do regulacji unijnych.
W sumie przez cały okres swojej dziewięcioletniej działalności kongres przyjął ponad 80 rekomendacji i 37 stanowisk, z czego 14 trafiło do Komisji Europejskiej, 7 do Rady Stabilności Finansowej (FSB), a 5 do Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA).
EKF wziął np. udział w konsultacjach EBA dotyczących regulacji PSD2 czy też konsultacjach Rady Stabilności Finansowej dotyczących przymusowej restrukturyzacji banków. Bruksela miała też okazję skorzystać z wiedzy eksperckiej EKF przy okazji konsultacji dotyczących FinTechów.
Przewodniczący Rady Programowej EKF Jan Krzysztof Bielecki, podsumowując IX edycję kongresu zaznaczył, że ekspertów w szczególności martwią wydarzenia poza granicami kraju. „Wewnątrz kraju nie widzimy większych ryzyk, przynajmniej w okresie krótkoterminowym. Natomiast widzimy wręcz „bulgoczące”, niebezpieczne zjawiska na zewnątrz, które oczywiście będą miały wpływ na funkcjonowanie naszej gospodarki” – oznajmił Bielecki.
Dodał, że oprócz brexitu, który prawdopodobnie będzie nam towarzyszył przez najbliższe lata, jako poważna niepewność, mamy narastającą właściwie codziennie wojnę handlową pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a także ryzyko nowych wyzwań technologicznych, które jest jednocześnie ogromną szansą.
W tegorocznym IX Europejskim Kongresie Finansowym wzięło łącznie udział ponad 1,5 tys. osób, w tym przedstawiciele administracji państwowej, rynku finansowego oraz eksperci z kraju i zagranicy, w szczególności z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Goście kongresu wzięli udział w kilkudziesięciu dyskusjach podzielonych na sześć bloków tematycznych. Motywem przewodnim debat było pytanie: „Jak żyć w czasach niepewności?”.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.06.2019, 13:35 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE