Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego firma doradcza Kearney zaprezentowała raport dotyczący transformacji energetycznej Polski. Według jego twórców potrzebny jest lider procesu transformacji, który ją przeprowadzi. Taką rolę, jednoczącą graczy rynkowych, mógłby odegrać specjalnie powołany międzyresortowy zespół rządowy. Pierwszym krokiem powinno być stworzenie strategii rozwoju sektora energetycznego do 2050 r., w której określone zostanie, gdzie jesteśmy i co chcemy osiągnąć.
Rząd już rozpoczął tego typu działania. Mówiła o nich Marzena Czarnecka, minister przemysłu.
„Duża elektrownia atomowa ruszy najpewniej około 2040 r. To data realna. Dotychczas podawany rok 2033 jest niemożliwy do utrzymania” - zapowiedziała Marzena Czarnecka.
Rząd planuje też wyodrębnienie aktywów węglowych z grup energetycznych. Celem jest pozyskanie finansowania.
„Wydzielenie aktywów węglowych mogłoby rozpocząć się jeszcze w tym roku, zakończyć w przyszłym. Jest to wykonalne” - informował Dariusz Marzec, prezes zarządu, PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
„Jak tylko wydzielimy aktywa węglowe, to zyskamy dostęp do finasowania i natychmiast zaczniemy inwestycje w OZE” - dodał Grzegorz Lot, prezes zarządu, TAURON Polska Energia.
Dariusz Marzec, prezes zarządu, PGE Polska Grupa Energetyczna, dostrzegł współdziałanie rynku w jednym kierunku - w kierunku transformacji.
„Chcemy aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej, budujemy dużo OZE, mamy koncesję na morskie elektrownie wiatrowe, na fotowoltaikę” - wyliczał Grzegorz Kinelski, prezes zarządu spółki Enea.
Marcin Okoński, partner w firmie Kearney, zauważył, że synchronizacja działań głównych graczy rynku postępuje, a wytwórcy energii mówią jednym głosem.
„Nie można podejmować pochopnych działań. Transformacja to proces ciągły, a nie chwilowy i gwałtowny” - stwierdził Marcin Okoński.
Grzegorz Onichimowski, prezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych, przekonywał, że w kolejnych latach zapotrzebowanie na energię będzie większe, m.in. z powodu rozwoju informatyki. Tymczasem działające w Polsce elektrownie węglowe dobiegają do końca wieku użytkowania. Według niego już dziś trzeba rozwijać nowe rodzaje elektrowni, np. gazowe. Ważne są też inwestycje w elektrownie wiatrowe i fotowoltaikę. Ale przede wszystkim istotne są optymalizacja i jak najefektywniejsze wykorzystywanie już istniejących systemów.
„Zakładam, że w 2050 r. 100 proc. odbiorców będzie kupowało zieloną energię. Jak to się nie uda, to ucierpi przemysł, nie będzie inwestorów. Transformacja energetyczna to warunek konieczny do rozwoju gospodarki” - podsumował Grzegorz Lot.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.05.2024, 09:21 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE