Newsletter

Enactus Poland: sukces studentów angażujących się w ochronę przyrody i zasobów naturalnych

13.06.2019, 15:38aktualizacja: 13.06.2019, 15:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

ENACTUS (1)
ENACTUS (1)
Po raz 9. ogłoszono nagrody dla młodzieży akademickiej za najciekawsze innowacje społeczne i obiecujące start-upy w konkursie Enactus Poland 2019, którego Złotym Partnerem są Polskie Linie Lotnicze LOT.

W tym roku do rywalizacji przystąpiło 12 zespołów z polskich uczelni. Nagrodzone przez jurorów projekty dotyczą ochrony środowiska naturalnego.

Pierwsze miejsce zdobyli studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. "WaterFilter" skupia się na opracowaniu metody, zapewniającej czystą i bezpieczną wodę. Będzie to możliwe dzięki specjalnemu filtrowi, który zatrzymywałby przede wszystkim substancje będące pozostałościami po farmaceutykach. Urządzenie byłoby montowane zarówno w gospodarstwach domowych, jak w firmach.

Zespół Enactus istnieje na poznańskiej uczelni od 3 lat. Skupia obecnie 46 osób. Projekty, które tworzy, dotyczą przede wszystkim poprawy jakości życia ludzi oraz ochrony środowiska naturalnego. Tematyka projektów związana jest z plastikiem, seniorami i odpowiedzialną konsumpcją.

Druga nagroda powędrowała do studentów, działających w ramach koła naukowego Enactus na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Doceniony pomysł zatytułowali "Let me Bee". Jego koncepcja zakłada stworzenie specjalistycznej usługi, dzięki której będzie można łączyć pszczelarzy z sadownikami i rolnikami, a nawet z firmami, które chciałyby założyć pasiekę na dachu biurowca. Projekt zakłada kompleksowe wsparcie, zaczynając od odpowiedniej lokalizacji pasiek w pobliżu miododajnych upraw, aż po ochronę pszczół oraz roślin przed zanieczyszczeniem.

Studenci z Dolnego Śląska odebrali nagrodę z rąk Magdaleny Pieśniewskiej, dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi PLL LOT. Podkreśliła ona, że narodowy przewoźnik stawia na pasję w działaniu i innowacyjne podejście do rozwiązywania problemów, również wśród swoich pracowników. „Co roku zatrudniamy kilkudziesięciu absolwentów, a część naszego budżetu inwestujemy w programy stażowe oraz praktyki”– dodała.

Nie po raz pierwszy wrocławscy studenci zostali nagrodzeni w ramach Enactus. W 2017 roku zdobyli 1 miejsce, co zapewniło im udział w międzynarodowym finale w Londynie. Uhonorowano ich za projekt "Needle You Need", skierowany do seniorek. A rok temu zaprezentowali "Make Taste Not Waste", który poruszał problem marnowania żywności przez Polaków.

„LOT od lat współpracuje z wieloma organizacjami studenckimi i angażuje się we współpracę ze środowiskami naukowymi. Wierzymy, że biznes i nauka wzajemnie się inspirują i działając w ścisłej współpracy, mogą wypracowywać innowacyjne rozwiązania, rozwijać branżę i wyłaniać talenty. Dlatego też zdecydowaliśmy się wziąć udział w programie Enactus i mamy nadzieję, że jest to współpraca długofalowa” – dodała Magdalena Pieśniewska.

Trzecie miejsce przypadło warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. Uczelnia zgłosiła dwa pomysły. "Peelters" zakłada powstanie ekologicznego filtra do wody, który będzie jednocześnie biodegradowalnym, a "Bed&Pet" jest odpowiedzią na problem marnowania odpadów tekstylnych w Polsce. Studenci z Warszawy zaproponowali szycie legowisk dla psów i kotów z materiałów, których nie wykorzystano podczas produkcji odzieży. Obecnie traktowane są one jak śmieci.

Enactus to międzynarodowa organizacja non-profit, zrzeszająca ponad 1700 studentów w 36 krajach na całym świecie. Rewolucyjne aplikacje, energooszczędna technologia, nowe metody produkcji rolniczej, walka z wykluczeniem społecznym osób niepełnosprawnych, aktywizacja seniorów czy inteligentne systemy zarządzania przestrzenią miejską – to niektóre problemy, z jakimi mierzą się uczestnicy rywalizacji w ramach konkursu Enactus.

Głównym celem programu jest przekazanie młodym ludziom wiedzy, postaw oraz umiejętności, związanych z działaniem w gospodarce wolnorynkowej.

W Polsce działa obecnie 14 drużyn Enactus, między innymi na takich uczelniach jak Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu czy Politechniki: Łódzka, Warszawska i Poznańska.

Nagrody w konkursie Enactus Poland National Competition 2019 wręczono 3 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie. Zespół, który zwyciężył, będzie reprezentował Polskę podczas światowego finału Enactus – we wrześniu 2019 roku w San Jose (USA). Studenci z całego świata zaprezentują wtedy swoje innowacyjne pomysły na start-upy.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.06.2019, 15:38
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ