Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak podkreślił Świerczek, PKP Intercity intensywnie przygotowuje się na proces wymiany kadr.
„W świetle tego podpisaliśmy porozumienia z sześcioma wyższymi uczelniami, z którymi realizujemy kreację kształcenia w kierunkach kolejowych” - powiedział.
Wyjaśnił, że są to m.in. wizyty studyjne, współpraca ze stażystami i wszelkie formy współpracy z wyższym uczelniami.
Krzysztof Świerczek dodał, że to tylko jeden z trendów realizowanych przez narodowego operatora kolejowego.
„Oprócz tego współpracujemy z 40 szkołami branżowymi pierwszego stopnia oraz technikami, które kształcą młodzież w kierunkach kolejowych. Przygotowują średnią kadrę techniczną, która jest nam niezbędna do obsługi składów w stacjach postojowych” - wskazał.
Przedstawiciel PKP Intercity mówił również o współpracy przewoźnika z Branżowymi Centrami Umiejętności, które uczą młodzież, a także osoby starsze.
„Aktywnie działamy, aby pozyskiwać specjalistów niezbędnych dla funkcjonowania spółki” - podkreślił.
Według członka zarządu PKP Intercity kluczowymi pracownikami dla spółki są maszyniści.
„W 2031 roku będzie nam potrzeba w Polsce 22 tysiące maszynistów. W perspektywie tych ośmiu lat polscy przewoźnicy powinni zatrudnić 17 600 osób w tym zawodzie” - podał Świerczek.
Jak podkreślił, spółka już teraz musi o tym myśleć i działać na rzecz kształcenia nowych maszynistów. Podał, że czas potrzebny do wyszkolenia osoby, który będzie miał prawo usiąść za sterami lokomotywy, wynosi od 12 do 18 miesięcy.
Krzysztof Świerczek przypomniał, że aktualnie PKP Intercity jest największym przewoźnikiem kolejowym w Polsce, zatrudniającym ponad 1,6 tys. maszynistów, a także maszynistek, bo przewoźnik również zatrudnia 15 kobiet na tym stanowisku.
Dodał, że zwiększone zapotrzebowanie na pracowników kolejowych w nadchodzących latach, to również efekt prowadzonych przez spółkę inwestycji.
„Do 2030 roku PKP Intercity zainwestuje 27 mld zł, z czego 24,5 w tabor oraz 2,6 mld w infrastrukturę postojową” - zaznaczył.
VI edycja Forum Wizja Rozwoju, odbyła się w Gdyni w dniach 19-20.06.2023 r. Wydarzenie z udziałem ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych poświęcone było najważniejszym wyzwaniom stojącym przed polską gospodarką. Patronat honorowy nad ostatnią edycją, podobnie jak nad poprzednimi, objął Premier RP Mateusz Morawiecki.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 21.06.2023, 12:33 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |