Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Szósta już edycja kongresu Forum Wizja Rozwoju poświęcona jest najważniejszym celom i wyzwaniom stojącym przed polską gospodarką i społeczeństwem. Jednym z głównych tematów debat eksperckich i rozmów kuluarowych pozostaje oczywiście bezpieczeństwo energetyczne zarówno naszego kraju, jak i całego regionu - zarówno w kontekście realizacji ambitnej polityki klimatycznej UE, jak i uniezależnienia się od surowców importowanych z Rosji.
„Powiedzmy jasno: wykorzystanie gazu ziemnego jest elementem procesu dekarbonizacji polskiej gospodarki i budowania jej suwerenności energetycznej. Nie tylko zastępujemy tym surowcem wysokoemisyjny węgiel, ale również pozyskujemy go, poprzez Gazoport czy Baltic Pipe, z rynków państw niezagrażających naszym interesom” - przekonywał podczas panelu poświęconemu transformacji energetycznej Andrzej Kensbok, wiceprezes zarządu GAZ-SYSTEM.
Dolna Odra, Kozienice, Ostrołęka, warszawski ring ciepłowniczy - to tylko niektóre z wielkich inwestycji realizowanych obecnie przez tę strategiczną spółkę odpowiadającą za transport gazu ziemnego i zarządzającą najważniejszymi gazociągami oraz obiektami gazowymi w Polsce. Ich głównym celem jest zapewnienie stabilnych dostaw energii i ciepła, produkowanych w technologii maksymalnie przyjaznej środowisku naturalnemu, dla polskich firm, fabryk i domów.
Z jednej strony bowiem konsekwentnie realizowana jest w Polsce polityka odchodzenia od wysokoemisyjnych źródeł, z drugiej zaś zapotrzebowanie energetyczne naszego kraju i społeczeństwa, według wszystkich prognoz, będzie systematycznie rosnąć. Atom to wciąż odległa perspektywa, zaś OZE, pomimo rekordowego tempa rozwoju, zwyczajnie nie gwarantują stałych, niezakłóconych dostaw. To wszystko tworzy przestrzeń dla wykorzystania potencjału drzemiącego obecnie w gazie ziemnym.
„Jednak nasze strategie i już realizowane programy obejmują znacznie dłuższą perspektywę, kiedy to tak polska, jak i cała europejska gospodarka, staną się zeroemisyjne. Wymagać to będzie wykorzystania na masową skalę paliw zdekarbonizowanych, takich jak wodór czy biometan, a do tego niezbędna będzie nasza infrastruktura oraz linie przesyłowe” - tłumaczył Andrzej Kensbok.
Już teraz spółka pracuje nad przyznaniem specjalnego, europejskiego statusu PCI dla projektów w zakresie przesyłu i magazynowania wodoru oraz instalacji służących do odbioru i regazyfikacji skroplonego wodoru lub wodoru przenoszonego w innych substancjach chemicznych (np. amoniaku). Ich lista obejmuje m.in. Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy (ang. Nordic-Baltic Hydrogen Corridor) służący do transportu wodoru z Finlandii, przez państwa bałtyckie i Polskę, do Niemiec.
„Również nasz sztandarowy projekt, czyli terminal pływający FSRU w Zatoce Gdańskiej, pomyślany jest w taki sposób, aby mógł w przyszłości przyjmować transporty paliw przyszłości, które następnie byłyby przesyłane bezpośrednio do odbiorców końcowych. Jako kluczowy gracz na europejskim rynku utrzymujemy partnerskie relacje z podmiotami na całym kontynencie, przyglądając się ich technologiom i rozwiązaniom, które mogą zostać wykorzystane nad Wisłą - chociażby w zaprzyjaźnionej Danii z sukcesem pracują już biometanownie, zasilając tym paliwem tamtejszy system energetyczny” - wskazywał wiceprezes GAZ-SYSTEM.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 21.06.2023, 16:35 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
ORLEN dwukrotnie zwiększył fundusz wsparcia dla straży pożarnych
W tym roku koncern rozdysponuje rekordową pulę aż 20 milionów złotych. „ORLEN na straży” to wsparcie dla jednostek Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. Granty o wartości do 150 tys. zł będą przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu i specjalistyczne szkolenia.- 05.05.2025, 15:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: ORLEN
-
Image
Od małej firmy do dostawcy NATO: Wojas świętuje 35-lecie z przychodem ponad 400 mln zł
Rok 2025 jest ważny dla polskiej marki Wojas, która z okazji jubileuszu 35-lecia może pochwalić się wzrostem sprzedaży detalicznej o 5% rok do roku, osiągając ponad 400 mln zł przychodu. Produkcja samego obuwia w zeszłym roku przekroczyła 900 000 par, a marka aktywnie działa już na 10 europejskich rynkach. Jako jedyny polski producent, Wojas dostarczał specjalistyczne obuwie dla NATO i polskich służb mundurowych, co potwierdza najwyższą jakość produktów.- 05.05.2025, 14:43
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Wojas
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ