Newsletter

Gaz ziemny poprawi jakość powietrza – PGNiG partnerem szczytu klimatycznego COP24

04.12.2018, 16:02aktualizacja: 04.12.2018, 16:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zastosowanie gazu ziemnego jako niskoemisyjnego paliwa dla zrównoważonego rozwoju oraz przedstawienie jego zalet w kontekście konieczności realizacji celów Porozumienia paryskiego i poprawy jakości powietrza – to tematy, które poruszy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Spółka została oficjalnym partnerem konferencji i zorganizuje, 10 grudnia na terenie Polskiego Pawilonu, dwie debaty z udziałem międzynarodowych ekspertów.

24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) to najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej. Wydarzenie, już po raz trzeci, odbędzie się w Polsce.

„W trakcie tegorocznej konferencji chcemy zwrócić uwagę na zastosowanie gazu ziemnego, m.in. do produkcji energii elektrycznej i ciepła dla przemysłu i gospodarstw domowych, a także jako surowiec dla sektora przemysłowego. To niskoemisyjne paliwo, które może być jednym z kluczowych i łatwo dostępnych rozwiązań umożliwiających poprawę jakości powietrza w miastach w krótkim czasie. Z tego powodu, jako partner wydarzenia, zaproponowaliśmy tę właśnie tematykę debat towarzyszących szczytowi COP24” - powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA.

„Gaz ziemny to także efektywny surowiec do produkcji paliwa w sektorze transportu. Dzięki zastosowaniu CNG do zasilania samochodów osobowych możemy ograniczyć emisję CO2 o 23 proc. w porównaniu do pojazdów benzynowych. W przypadku autobusów, samochodów ciężarowych oraz transportu morskiego osiągamy jeszcze wyższą redukcję dwutlenku węgla sięgającą około 25 proc.” - dodał prezes Woźniak.

Debata „Wykorzystanie gazu ziemnego w celu poprawy jakości powietrza” odbędzie się 10 grudnia, o godz. 14:00. Wydarzenie poprowadzi François-Régis Mouton, dyrektor ds. UE w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Producentów Ropy i Gazu (IOGP). Wystąpienia wygłoszą m.in. prezes PGNiG Piotr Woźniak oraz Fatih Birol, dyrektor wykonawczy w Międzynarodowej Agencji Energii (IEA).

W trakcie spotkania przedstawiciele przemysłu przedstawią dostępne rozwiązania na rzecz poprawy jakości powietrza w różnych sektorach: transporcie, ogrzewaniu i wytwarzaniu energii elektrycznej, podczas gdy władze samorządowe zaprezentują działania podejmowane na rzecz realizacji celów Porozumienia paryskiego i celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, sprzyjające poprawie jakości życia mieszkańców.

Druga debata „Gaz ziemny z konwencjonalnych i niekonwencjonalnych źródeł jako niskoemisyjne paliwo zielonej gospodarki” odbędzie się również 10 grudnia w godz. 10:15-11:45. W sesji moderowanej przez Scotta Fostera, dyrektora Wydziału Zrównoważonej Energii w Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (UNECE), obok prezesa PGNiG Piotra Woźniaka, udział wezmą eksperci z całego świata, m.in. z USA, Norwegii, Chin i Australii, reprezentujący zarówno biznes, organizacje międzynarodowe, jak i środowisko akademickie.

„W trakcie tak ważnego wydarzenia, jakim jest szczyt klimatyczny, chcemy zwrócić uwagę również na inne gazy cieplarniane, w tym metan. Jest on dużo bardziej szkodliwy niż dwutlenek węgla. Podczas debaty pokażemy, że pozyskanie metanu w sposób kontrolowany zapobiega jego przedostawaniu się do atmosfery, a tym samym przyczynia do realizacji założeń globalnej polityki klimatycznej” – powiedział prezes Piotr Woźniak.

Paneliści przedstawią najlepsze praktyki mające na celu skuteczne monitorowanie i zarządzanie emisjami metanu z przemysłu gazowego. Debatujący przyjmą szerokie podejście do tematu, odnosząc się także do niekonwencjonalnych źródeł gazu, które mają duży potencjał gospodarczy.

„Powiemy również o praktycznych działaniach realizowanych przez sektor wydobywczy na rzecz redukcji emisji z metanu. Pokażemy, że nasza branża może efektywnie prowadzić działalność z poszanowaniem środowiska naturalnego” - dodał prezes Piotr Woźniak.

Więcej informacji: Departament Public Relations PGNiG SA, media@pgnig.pl.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.12.2018, 16:02
Źródło informacji PGNiG SA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii