Newsletter

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie podsumowała 2022 rok

25.04.2023, 13:55aktualizacja: 25.04.2023, 14:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

GPW (1)
GPW (1)
„Trudna sytuacja gospodarcza związana z wojną w Ukrainie nie przeszkodziła Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w osiągnięciu dobrych wyników w ubiegłym roku” - wskazywał dr Marek Dietl, prezes zarządu GPW podczas uroczystej gali Podsumowania Roku Giełdowego 2022. Dodał, że stało się to dzięki zdywersyfikowanej ofercie produktów GPW.

W poniedziałek, 24 kwietnia podczas uroczystej gali Podsumowania Roku Giełdowego 2022 Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nagrodziła najaktywniejszych uczestników polskiego rynku kapitałowego. Nagrody wręczyli również partnerzy gali BondSpot oraz GPW Benchmark.

„Gdziekolwiek jestem w delegacji służbowej czy po tej, czy po tamtej stronie Atlantyku, wszyscy podkreślają, że był to wyjątkowo trudny rok. Niektórzy mówią nawet, że najtrudniejszy, jaki pamiętają. Ja nie będę tego roku w ten sposób wspominał. Bardziej jako rok niezwykle wielkiej nadziei, pewnej obietnicy i zwycięstwa dobra nad złem” - powiedział otwierając galę dr Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Zaznaczył, że w minionym roku aktywność inwestorów spadła tylko o ponad 3 proc.

„Natomiast przez to, że indeks szerokiego rynku WIG spadł o 17% łącznie przełożyło się na spadek obrotów o blisko 9 proc.” - dodał dr Marek Dietl. Podkreślił też, że atutem GPW jest rozwinięty rynek instrumentów pochodnych, na którym odnotowano ponad 30 proc. wzrosty w zależności od grupy produktowej.

Prezes GPW zaznaczył: „Nie ustawaliśmy nad szukaniem nowych produktów i rozwiązań na rynku.

„Skoro dywersyfikacja tak znakomicie się sprawdziła i nas ratuje przy tej całej zawierusze, to poszliśmy za ciosem i uruchomiliśmy w zeszłym roku nowy rynek: GlobalConnect. Owoce zaczyna zbierać też giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego. Nie zmienia się nasze pozytywne nastawienie do rozwoju nowoczesnych technologii, które są przyszłością rynku kapitałowego” - powiedział prezes Dietl.

O wyzwaniach, ale też i osiągnieciach polskiego rynku kapitałowego mówiła Pełnomocnik ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Ministerstwie Finansów Katarzyna Szwarc.

„Mam takie poczucie, że nie był to rok zmarnowany. Kontynuowaliśmy prace nad zmianą Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Wspólnie, w ramach platformy zrównoważonych finansów i licznych grup roboczych, pracowaliśmy nad mapą drogową zrównoważonych finansów w Polsce, by na kanwie tego trendu mogło u nas powstawać regionalne centrum finansowania sprawiedliwej transformacji” - powiedziała Szwarc.

Dodała, że zostały zakończone prace nad regulacjami, które - według niej - przyczynią się do rozwoju polskiego rynku kapitałowego.

„Te regulacje zostały już przez ministerstwo finansów przekazane do kancelarii premiera i bardzo liczymy, że niedługo trafią na dalszą ścieżkę legislacyjną” - uzupełniła. 

Partnerzy gali Podsumowania Roku Giełdowego również pozytywnie ocenili 2022 rok. Wiceprezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Sławomir Panasiuk zaznaczył, że mimo trudności udało się zrealizować wiele przedsięwzięć.

„Kilkukrotnie testowaliśmy wydajność naszych systemów, co najmniej dwa razy w kontekście rynku kasowego, a kilkukrotnie testowaliśmy rynek instrumentów pochodnych. Nasze systemy wytrzymały, wiemy też, gdzie mamy granice i co mamy do zrobienia” - powiedział Panasiuk.

Prezes BondSpot Mariusz Bieńkowski poinformował, że mimo gwałtownego wzrostu inflacji i stóp procentowych, zaburzenia płynności na rynku finansowym i szeregu innych niekorzystnych zjawisk gospodarczych, odnotowano wzrost w segmencie kasowym aż o 20 proc.

O wyzwaniach związanych z przejściem ze wskaźnika WIBOR na WIRON mówił Zbigniew Minda, prezes GPW Benchmark.

„Jest to jedna z największych reform rynku finansowego od 30 lat” - zaznaczył. Dodał, że spółka ciągle doskonali metodę indeksów, ponieważ zmienia się rzeczywistość rynkowa oraz powstają nowe regulacje.

W drugiej części gali zostały wręczone nagrody dla liderów rynku kapitałowego. Wśród nich, podwójnie nagrodzone, zostało Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego, które otrzymało statuetkę w kategorii Broker Roku 2022 oraz Nagrodę GPW na Głównym Rynku akcji. Nagrodę za najwyższy udział w klienckich obrotach produktami strukturyzowanymi na Głównym Rynku GPW oraz tytuł Lidera rynku transakcji warunkowych Treasury BondSpot Poland otrzymał ING Bank Śląski  S.A. Dwie statuetki, tym razem od BondSpot S.A., odebrała też spółka J.P. Morgan SE w kategoriach: Lidera rynku kasowego oraz Lidera market makingu na rynku Treasury BondSpot Poland.

„Był to trudny rok, ale dla nas był to najlepszy rok w historii. Początek tego roku jest nawet jeszcze trochę lepszy. Widzimy oznaki nadziei: wracają inwestorzy zagraniczni, polscy, obroty rosną. Mam nadzieję, że życzenia wszystkich przedmówców się spełnią i to będzie dobry rok dla całego rynku” - powiedział po odebraniu statuetek Artur Iwański, zastępca dyrektora Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego ds. Klientów Instytucjonalnych.

Nagrody GPW:

  • Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego - Broker Roku 2022: za najwyższy udział lokalnego członka giełdy w obrotach sesyjnych akcjami z Głównego Rynku i NewConnect oraz za najwyższy udział członka giełdy w obrotach sesyjnych obligacjami skarbowymi i nieskarbowymi na rynku regulowanym oraz ASO GPW

Nagrody GPW na Głównym Rynku akcji:

  • Creotech Instruments S.A. - za największą wartość oferty pierwotnej spółki, która przeszła na Główny Rynek GPW w 2022 r.
  • PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. - za największą wartość kolejnej emisji akcji spółki notowanej na Głównym Rynku w 2022 r.
  • Dom Maklerski Navigator S.A. - za przeprowadzenie największej liczby wprowadzeń na Główny Rynek GPW w 2022 r.
  • Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego - za najwyższy udział lokalnego członka giełdy w obrotach sesyjnych akcjami na Głównym Rynku w 2022 r.
  • Raiffeisen Bank International AG S.A. - za największą liczbę wprowadzonych certyfikatów strukturyzowanych w 2022 r.
  • ING Bank Śląski S.A. - za najwyższy udział w klienckich obrotach produktami strukturyzowanymi w 2022 r.

Nagrody GPW na NewConnect:

  • HIPROMINE S.A. - za największą wartość oferty spółki debiutującej na rynku NewConnect w 2022 r.
  • Dom Maklerski BDM - za najwyższy udział animatora w obrotach sesyjnych akcjami na rynku NewConnect w 2022 r.

Nagrody GPW na Catalyst: 

  • Trigon Dom Maklerski S.A. - za najwyższy udział w obrotach obligacjami nieskarbowymi na rynku Catalyst w 2022 r.

Nagrody GPW na rynku instrumentów pochodnych: 

  • Biuro Maklerskie mBanku - za najwyższą aktywność na rynku kontraktów terminowych w 2022 r.
  • Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. - za najwyższą aktywność na rynku kontraktów terminowych akcyjnych w 2022 r.
  • Erste Securities Polska S.A. - za najwyższy udział w wolumenie obrotów indeksowymi kontraktami terminowymi w 2022 r.

Nagrody GPW dla dystrybutorów informacji: 

  • Noble Securities S.A. - za najszerszy spośród firm krajowych zakres dystrybucji produktów informacyjnych GK GPW: dane GPW i TGE oraz raporty spółek z NewConnect i Catalyst w czasie rzeczywistym, a także dane przetworzone GPW udostępniane po sesji w 2022 r.
  • ProService Finteco Sp. z o.o. - za najszersze wykorzystanie oferty danych przetworzonych Grupy Kapitałowej GPW (produkty zawierające dane z GPW, BondSpot i GPW Benchmark) w 2022 r.

Nagrody BondSpot:

  • J.P. Morgan SE - lider rynku kasowego Treasury BondSpot Poland,
  • ING Bank Śląski S.A. - lider rynku transakcji warunkowych Treasury BondSpot Poland,
  • J.P. Morgan SE - lider market makingu na rynku Treasury BondSpot Poland.

Nagrody GPW Benchmark:

  • Esaliens TFI S.A. - nagroda dla pierwszego w Polsce podmiotu stosującego indeksy składane WIRON,
  • Pekao TFI S.A. - za promocję indeksów rodziny WIG w ramach rozwoju oferty aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych.

Organizatorem wydarzenia była Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w partnerstwie z: Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych S.A., BondSpot S.A oraz GPW Benchmark S.A.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.04.2023, 13:55
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ