Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Pierwsza wersja dokumentu „Wytyczne do raportowania ESG. Przewodnik dla spółek” została opublikowana już w maju 2021 roku. Stanowiła odpowiedź na skokowo rosnące zainteresowanie inwestorów danymi pozafinansowymi firm działających we wszystkich sektorach gospodarki, dotyczącymi m.in. spełniania standardów i celów zrównoważonego rozwoju.
„Przez dwa lata trend ESG bardzo nasilił się na rynkach finansowych, w szczególności na rynku kapitałowym. W ramach tego trendu powstało wiele nowych regulacji, które uszczegóławiają to, w jaki sposób uczestnicy rynku mają uwzględniać czynniki związane ze środowiskiem, klimatem, czynniki społeczne czy też ład korporacyjny w swoich strategiach i działaniach biznesowych, ale także uszczegóławiają sposób raportowania tego” – tłumaczy Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
W związku z tym wytyczne do raportowania ESG zostały uaktualnione, a nową wersję cennego przewodnika Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przygotowała wspólnie z ekspertami z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz firmy consultingowej Steward Redqueen.
„Jednym z naszych głównych celów jest nie tylko wspieranie transformacji zielonej gospodarki, ale także rozwój lokalnych rynków kapitałowych. Współpraca z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, także przy opracowywaniu zaktualizowanych wytycznych dotyczących raportowania ESG, pozwala realizować obydwa te zadania” – przyznaje Elisabetta Falcetti, dyrektor EBOR na Polskę i państwa bałtyckie.
Znaczna część oryginalnego tekstu została odświeżona i rozszerzona, aby zapewnić mu aktualność oraz rzetelność. Wytyczne zostały opracowane zgodnie z unijnymi wymogami sprawozdawczymi, wynikającymi m.in. z rozporządzeń w sprawie taksonomii, ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych, a także dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.
„Z zaangażowaniem wspieramy Polskę w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną i odporną na zmiany klimatu zgodnie z unijnym programem zrównoważonego finansowania i najlepszymi praktykami międzynarodowymi. W 2022 r. ponad dwie trzecie naszych inwestycji w Polsce stanowiły te >>zielone<<” – dodaje Elisabetta Falcetti.
Dokument składa się z takich rozdziałów jak: podstawowe definicje z zakresu ESG, otoczenie regulacyjne, podejście do raportowania oraz etapy tworzenia raportu zrównoważonego rozwoju.
„W naszych wytycznych także znajdują się przykładowe wskaźniki, które można wykorzystywać w raportowaniu” - przekonuje członek zarządu GPW.
Odnoszą się one do poszczególnych sektorów gospodarki, dzięki czemu spółki działające w konkretnych sektorach czy branżach mogą wykorzystać odpowiednie dla nich KPI do właściwego raportowania.
Wszystko to sprawia, że przewodnik stanowi bardzo cenne źródło wiedzy oraz użyteczne narzędzie dla wszystkich przedsiębiorstw i inwestorów w procesie dostosowania ich działalności do nowych wyzwań z obszaru zrównoważonego rozwoju.
„Poza bezpłatnym udostępnieniem dokumentu, przygotowujemy również cykl spotkań i warsztatów dla wszystkich uczestników naszego rynku, aby mogli oni jeszcze lepiej przygotować się do właściwego raportowania swoich osiągnięć w zakresie spełniania standardów zrównoważonego rozwoju” – podkreśla Izabela Olszewska.
Pełna wersja dokumentu w formacie PDF: Wytyczne do raportowania ESG. Przewodnik dla spółek
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 30.10.2023, 08:00 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |