Newsletter

GREENX METALS LTD. (13/2024) Sprawozdanie kwartalne z działalności - wrzesień 2024 r.

17.10.2024, 07:15aktualizacja: 17.10.2024, 07:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport 13/2024

Podstawa prawna: Spółka GreenX Metals Limited (ASX: GRX, LSE: GRX) (GreenX lub Spółka) ma przyjemność przedstawić swoje sprawozdanie kwartalne z działalności za okres do 30 września 2024 r. wraz z informacjami dotyczącymi istotnych zdarzeń po dniu sprawozdawczym.

PRZEGLĄD NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ

• Wyrok w postępowaniu arbitrażowym

o Po zakończeniu kwartału GreenX przyznano odszkodowanie i odsetki w wysokości 490 mln AUD w wyniku pozytywnego zakończenia międzynarodowego postępowania arbitrażowego prowadzonego przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie Dwustronnej Umowy Inwestycyjnej Australia-Polska (BIT) oraz Traktatu Karty Energetycznej (TKE).

o Wraz z wykonaniem wyroku, intencją GreenX jest zwrot na rzecz akcjonariuszy większości dostępnych środków pieniężnych we właściwym terminie, po opłaceniu kosztów finansowania i arbitrażu oraz podatku (jeśli będzie należny).

• Projekt Miedziowy Tannenberg

o W sierpniu 2024 r. GreenX zawarła umowę earn-in mającą na celu nabycie do 90% Projektu Tannenberg Copper (Tannenberg), niezwykle obiecującego złoża miedzi w osadach (typu Kupfershiefer) w Niemczech.

o Koncesja rozpoznawcza Tannenberg obejmuje 272 km w kraju związkowym Hesja w środkowych Niemczech, na którym to terytorium znajdują się historyczne kopalnie miedzi i srebra "Richelsdorf".

• Projekt obejmujący złoże złota Eleonore North

o W lipcu 2024 r. GreenX zawarła zmienioną umowę na nabycie do 100% udziałów w projekcie obejmującym złoże złota Eleonore North (Eleonore North) we wschodniej Grenlandii.

o Eleonore North posiada potencjał na występowanie "złoża złota związanego z ograniczoną intruzją" (RIRGS), analogicznego do złóż masowych występujących w Kanadzie.

Komentując wynik postępowania w sprawie Roszczenia, Prezes Zarządu GreenX, pan Ben Stoikovich, stwierdził:

"Po otrzymaniu postanowienia Trybunału kierownictwo obecnie skupia się na realizacji wyroku i maksymalizacji zwrotu kapitału dla akcjonariuszy GreenX.

Od przyznanej kwoty 490 mln AUD będą dalej naliczane odsetki w wysokości około 6% rocznie, zakładając dzisiejszy poziom stóp procentowych (stopa procentowa overnight dla funta brytyjskiego (SONIA) plus 1%) aż do pełnego i ostatecznego spełnienia wyroku przez Polskę.

Z dużym optymizmem patrzymy na przyszłość GreenX. Pozostajemy zaangażowani w rozwój naszych projektów w Niemczech i na Grenlandii, dotyczących miedzi i złota. Będziemy przekazywać dalsze informacje, na temat wyroku oraz postępowań prawnych, zgodnie z wymogami spoczywającymi na spółce".

KORZYSTNY WYNIK ARBITRAŻU W SPORZE Z RZĄDEM RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Po zakończeniu kwartału GreenX poinformowała o pozytywnym rozstrzygnięciu międzynarodowego postępowania arbitrażowego (Roszczenie) przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej (Polska lub Pozwany) na podstawie zarówno BIT, jak i TKE (łącznie zwanych Traktatami).

Trybunał przyznał Spółce:

• odszkodowanie w kwocie ok. 252 mln GBP (490 mln AUD / 1,3 mld PLN) w postępowaniu na podstawie BIT (Wyrok BIT), które obejmuje odsetki składane według stopy SONIA plus jeden punkt procentowy (+1%), kapitalizowane rocznie od dnia 31 grudnia 2019 r. do dnia wydania wyroku (7 października 2024 r.). Odsetki będą nadal naliczane według stawki SONIA +1% rocznie, aż do pełnej i ostatecznej zapłaty przez Pozwanego.

• odszkodowanie w kwocie ok. 183 mln GBP (355 mln AUD / 941 mln PLN) odszkodowania na podstawie TKE (Wyrok TKE), które obejmuje odsetki składane według stopy overnight SONIA +1%, kapitalizowane rocznie od dnia 31 grudnia 2019 roku. Odsetki będą nadal naliczane według stawki SONIA +1% rocznie, aż do pełnej i ostatecznej zapłaty przez Pozwanego.

• Oba Wyroki uzależnione są od wszelkich płatności zrealizowanych przez Pozwanego na rzecz Powoda w drugim arbitrażu, tak aby Powód nie był uprawniony do podwójnego odszkodowania, tj. każda kwota zapłacona przez Polskę w ramach jednego postępowania arbitrażowego (tj. TKE) kompensowana jest ze zobowiązaniem Polski w ramach drugiego postępowania arbitrażowego (tj. BIT).

Odszkodowanie denominowane jest w funtach brytyjskich. Odszkodowanie nie jest zabezpieczone i w związku z tym podlega wahaniom kursów walutowych.

Każda ze stron została zobowiązana do pokrycia własnych opłat i wydatków prawnych oraz kosztów arbitrażu związanych z Roszczeniem, które w przypadku GreenX są kosztami, które zostały już w pełni pokryte na podstawie Umowy ws. Finansowania Sporu Sądowego (LFA) zawartej z LCM Funding UK Limited (podmiotem zależnym Litigation Capital Management Ltd) (LCM), specjalistycznym podmiotem finansującym postępowania arbitrażowe.

Trybunał jednogłośnie orzekł, że Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z Traktatów w odniesieniu do projektu Jan Karski, co uprawnia GreenX do otrzymania odszkodowania. W zakresie projektu Dębieńsko, Trybunał nie uwzględnił Roszczenia na mocy Traktatów.

Wszystkie koszty GreenX związane z arbitrażem zostały sfinansowane w ograniczonym zakresie z LCM. Jak dotąd GreenX wykorzystała w ramach LFA kwotę 11,2 mln USD (16,2 mln AUD na dzień 30 września 2024 r.) (Wykorzystane Finansowanie). Zgodnie z warunkami LFA, po otrzymaniu odszkodowania LCM będzie mieć prawo do otrzymania Wykorzystanego Finansowania, pięciokrotności kwoty Wykorzystanego Finansowania (w zależności od czasu, jaki upłynie od zawarcia LFA), a od 1 stycznia 2025 r. odsetek od Wykorzystanego Finansowania według stawki 30% rocznie, z miesięczną kapitalizacją.

Po odliczeniu płatności na rzecz LCM, GreenX zapłaci 6% salda kluczowemu kierownictwu bezpośrednio zaangażowanemu w sprawę (na podstawie wcześniejszej zgody wyrażonej przez akcjonariuszy w dniu 20 stycznia 2021 r.), a także 3% kluczowym doradcom prawnym pomagającym w prowadzeniu sprawy za obniżone i stałe wynagrodzenie.

Po wykonaniu wyroku, GreenX zamierza zwrócić większość dostępnych środków pieniężnych akcjonariuszom we właściwym terminie, po opłaceniu powyższych kosztów arbitrażu oraz należnych podatków (jeśli wystąpią).

Roszczenie zostało wniesione zgodnie z Regulaminem Komisji ONZ ds. międzynarodowego prawa handlowego (UNCITRAL), a Wyroki są ostateczne i wiążące dla stron. Regulamin UNCITRAL nie przewiduje procedury odwoławczej, tj. nie przyznaje żadnemu panelowi wyraźnego uprawnienia do ponownego rozpatrzenia wydanego wyroku. Zgodnie z Regulaminem UNCITRAL, każda ze stron, w terminie 30 dni od otrzymania wyroku, może zwrócić się do Trybunału o poprawienie wszelkich błędów obliczeniowych, pisarskich lub typograficznych w wyroku, o wydanie interpretacji wyroku lub wydanie dodatkowego wyroku w sprawie wszelkich roszczeń pominiętych w ostatecznym wyroku. Procedury te nie pozwalają żadnej ze stron na złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie przez Trybunał zasadności wydanej przez niego decyzji.

Jeżeli strona uważa, że wyrok powinien zostać "uchylony" lub "unieważniony", to strona ta musi wystąpić o zadośćuczynienie do sądu właściwego dla siedziby arbitrażu, tj. do sądów krajowych Anglii i Walii w przypadku roszczenia dochodzonego na podstawie BIT, oraz sądów Singapuru w przypadku roszczenia na podstawie TKE.

Polska ma 28 dni od daty wydania Wyroku BIT i trzy miesiące od otrzymania Wyroku TKE na złożenie wniosków o uchylenie poszczególnych Wyroków, które mogą zostać uchylone jedynie w ograniczonych okolicznościach. Terminy te mogą zostać przedłużone w przypadku złożenia wniosku o sprostowanie lub, w przypadku roszczenia dochodzonego na podstawie BIT - za zgodą sądów angielskich. Należy zauważyć, że wniosek o "uchylenie" różni się od ogólnej "apelacji", ponieważ wniosek o uchylenie może zasadniczo dotyczyć jedynie braku właściwości Trybunału lub nieuczciwości proceduralnej, co różni się od apelacji, w której sąd może ponownie zbadać istotę sprawy. Podsumowując, po wydaniu wyroku Polska nie może wszcząć żadnego postępowania w celu ponownego zbadania decyzji Trybunału co do istoty sprawy. Próg do powodzenia wniosku o uchylenie w singapurskim lub angielskim sądzie krajowym jest wysoki, a sądy w obu jurysdykcjach odrzucają wnioski o uchylenie wyroku w zdecydowanej większości przypadków.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.10.2024, 07:15
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii