Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W dniach 16-17 czerwca 2018 roku w Łodzi - podczas X Kongresu Kobiet - liczne grono uczestniczek i uczestników z całej Polski oraz dziewięciu innych państw Europy miało okazję dyskutować zarówno o historii kobiet oraz ich dążeniu do pełnej równości, jak również o tym, dlaczego droga do osiągnięcia tego celu jest tak kręta, a czas tak odległy.
Jubileuszowy Kongres - zorganizowany pod hasłem „Wszystkich praw! Całego życia!” - był doskonałą okazją, aby w ramach 23 Centrów Tematycznych (spotkań, paneli, warsztatów czy wykładów) poruszyć kwestie edukacji, kultury, zdrowia kobiet oraz prawa do odpowiedzialnego macierzyństwa. Dodatkowo - w związku ze zbliżającymi wyborami samorządowymi w Polsce - uczestnicy mogli porozmawiać o polityce, zwracając szczególną uwagę na aktywność obywatelską i społeczną.
Spotkania i debaty były także szansą na skonfrontowanie doświadczeń Polek z doświadczeniami kobiet z innych krajów. Dyskutowano o budowie społeczeństwa obywatelskiego, wzmocnieniu organizacji pozarządowych i o kobiecej.
W Centrum Społecznym szczególną uwagę skupiono na pracy zawodowej kobiet, m.in. jak wygląda zatrudnienie kobiet w dobie programu 500+ oraz czy kobiety mogą czuć niepewność w związku z formą zatrudnienia (prekariat, samozatrudnienie). W Centrum Duchowym Ewy Woydyłło paneliści dyskutowali m.in. na temat wolności i odpowiedzialności, z kolei w Centrum Przedsiębiorczości i Innowacyjności debatowano nad niezależnością ekonomiczną kobiet oraz poddano rozważaniom, czego warto się uczyć, aby mieć udaną karierę zawodową. W Centrum Patriotyzmu i Obywatelstwa zastanawiano się, „ile praw kobiet jest w prawie?”.
Nagrodę Kongresu Kobiet otrzymała Agnieszka Holland, a laudację wygłosiła Olga Tokarczuk.
W spotkaniach wzięła udział także Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Stowarzyszenia Kongresu Kobiet, jak również członkini Rady Nadzorczej FCA Poland oraz prezydent Konfederacji Lewiatan.
Tegoroczne spotkanie odbyło się w Łodzi - mieście o bogatej „HERstorii”, mieście kobiet - w 100-lecie uzyskania praw kobiet do glosowania. W kongresie udział wzięły aktywistki z różnych środowisk z całej Polski - zarówno łódzkie włókniarki, jak i kobiety biznesu, akademiczki, polityczki czy feministki.
W trakcie tak ważnego dla kobiet wydarzenia nie mogło zabraknąć Grupy FCA - partnera wydarzenia, który od lat wspiera kobiety w spotkaniach pokazujących ich współdziałanie oraz akcentujących ich oczekiwania i dążenia. W tym roku FCA z prawie 100-letnią historią swojej działalności, przygotowała specjalną ekspozycję samochodów. Uczestniczki i uczestnicy Kongresu mogli podziwiać Alfę Romeo Stelvio i Fiata 500 Anniversario, ale także użyczonego przez Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie Fiata 508, wyprodukowanego w Polsce w 1938 roku.
Kongres Kobiet powstał w czerwcu 2009 roku, z inicjatywy dr Henryki Bochniarz oraz prof. Magdaleny Środy, jako ruch społeczny, aktywizujący społecznie i politycznie kobiety w Polsce. Punktem wyjścia były działania podjęte wokół organizacji I Kongresu Kobiet, czyli zjazdu ponad 4 tys. kobiet z całego kraju. Obecnie Kongres Kobiet jest społeczną inicjatywą zrzeszającą osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, dziennikarstwa, związków zawodowych, związków pracodawców oraz wiele innych. Kongres skupia kobiety z całej Polski, o różnych poglądach, wywodzące się z różnych środowisk. Nie jest związany z żadną instytucją ani z żadną partią polityczną. W styczniu 2010 roku społeczny ruch został sformalizowany i powstało Stowarzyszenie Kongres Kobiet, które działa na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Dąży do zwiększenia aktywności i udziału kobiet w życiu publicznym, a zwłaszcza politycznym. Dostarcza kobietom wiedzy i kwalifikacji, które im to umożliwią.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.06.2018, 18:36 |
Źródło informacji | FCA Polska |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Agata Dziwisz-Moshe, kancelaria Kochański & Partners: podwójne opodatkowanie banków nie jest ani logiczne, ani zgodne z prawem PAP
„Tam, gdzie mamy do czynienia z uznaniem, że w wyniku stwierdzenia nieważności umowy kredytu frankowego nie ma przychodu, a mimo to bank musi zapłacić od niego podatek, jest sytuacją, która nie powinna mieć miejsca. Na gruncie przepisów prawa podatkowego taka konkluzja jest pewnego rodzaju wynaturzeniem” - ocenia Agata Dziwisz-Moshe, adwokat, partner w kancelarii Kochański & Partners, szef praktyki prawa podatkowego.- 20.01.2025, 14:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Rimini Street uhonorowana nagrodami przez klientów i środowisko branżowe w kategoriach „Preferowany dostawca”, „Obsługa” oraz „Przywództwo”
Firma niezmiennie świadczy wiodące w branży wsparcie zewnętrzne w zakresie oprogramowania oraz dostarcza innowacyjne rozwiązania na rynku, koncentrując się na ułatwianiu sukcesu klientów w wymiarze strategicznym, operacyjnym i finansowym.- 20.01.2025, 12:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
Prezes zarządu Związku Banków Polskich: obserwujemy rekordową dynamikę liczby zawieranych ugód frankowych PAP
„Kierunek ugodowy jest przez nas absolutnie preferowany, o czym mówią też wszystkie organy i instytucje bezpieczeństwa czy nadzoru finansowego, ale również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Toczą się prace w Ministerstwie Sprawiedliwości w zakresie dodatkowego uatrakcyjnienia tych ugód, by to one, a nie procesy sądowe, stały się podstawowym źródłem rozwiązania problemu” - mówi dr Tadeusz Białek, prezes zarządu Związku Banków Polskich.- 20.01.2025, 10:33
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom