Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Konferencję otworzył prezes UDT Mieczysław Borowski, przedstawiając tematykę tegorocznej edycji, której wspólnym mianownikiem było bezpieczeństwo techniczne i gospodarcze Polski.
"UDT stawia na partnerstwo i współpracę wspierającą rozwój i konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Chcemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom firm w kwestii zmniejszania kosztów dozoru poprzez wdrażanie zastępczych metod badawczych, badań materiałowych i kompleksowej diagnostyki instalacji przemysłowych" - powiedział prezes Mieczysław Borowski.
Uczestnikami panelu "Rola państwa w gospodarce" byli: Andrzej Sadowski, założyciel i prezydent Centrum im. Adama Smitha i Marek Zuber, ekonomista i analityk rynków finansowych.
„Jeżeli mówimy o obrazie człowieka, nie różnimy się zbyt od tego sprzed dwóch tysięcy lat. (…) Alan Greenspan powiedział: pomyliłem się sądząc, że racjonalizm wygra z chciwością. W 2008 i 2009 roku okazało się, że nie udaje nam się zapobiec kryzysom i recesji. Poszliśmy do przodu, ale w obrazie człowieka od samego początku niewiele się zmieniło. (…) Największy dobrobyt występuje w krajach najbardziej wolnych gospodarczo i najbogatszych. Bogactwo jest tam, gdzie państwo wydaje mniej naszych pieniędzy” - powiedział Marek Zuber
"Etyka jest jednym z rozstrzygających czynników ekonomicznych. Dzięki etyce i moralności spadają koszty transakcyjne w społeczeństwie. Pisemne kontrakty pojawiły się dopiero po wielkim kryzysie. Wcześniej wystarczył uścisk dłoni, zaufanie. (…) Żyjemy w smogu prawnym. Dzisiaj możemy robić tylko to, co jest zapisane w ustawie. W Polsce tak zadecydował sąd, odwracając dotychczasową logikę, obowiązującą w latach 90-tych, że to co nie jest zabronione jest dozwolone. Jak konkurować w takich warunkach? Państwo, które pogrąża się w regulacjach nie jest w stanie sprawnie funkcjonować" - powiedział Andrzej Sadowski.
"Bardzo trudno jest konkurować wyznając zasady wolnej konkurencji, gdy druga strona tego nie robi. (…) Wspieranie narodowych gospodarek funkcjonuje ponad wolną konkurencją" - podkreślił Marek Zuber
Drugi panel dyskusyjny dotyczył cyberbezpieczeństwa.
"W mediach brakuje informacji o atakach w cyberprzestrzeni. (…) Firmy powinny prowadzić szkolenia i stale informować pracowników o zagrożeniach cybernetycznych, ćwiczyć i uczyć właściwych zachowań, obserwować reakcje pracowników" - stwierdził Rafał Jaczyński, dyrektor, lider PwC Cyber Security na Europę Środkową.
Andrzej Sadłowski wyraził opinię, że trudno wskazać w Polsce instytucję państwową, która wspiera przedsiębiorców w zapewnianiu cyberbezpieczeństwa. "Nawet w przypadku infrastruktury krytycznej wsparcie ze strony państwa w zakresie cyberbezpieczeństwa nie wyszło poza plany".
Rafał Jaczyński stwierdził, że moment, kiedy hakerowi uda się zbliżyć do instalacji przemysłowej, to "koniec gry". "Niestety ci, którzy projektowali systemy sterujące nie myśleli o hakerach. Obecnie potrzebujemy dobrych zabezpieczeń".
W trzecim panelu poświęconym nowoczesnym metodom badawczym dr hab. inż. Janusz Dobrzański, prof. nzw. reprezentujący Instytut Metalurgii Żelaza im. Stanisława Staszica zwrócił uwagę, że bloki energetyczne eksploatujemy dłużej niż ich założony czas życia dzięki temu, że do ich budowy stosowano materiały o parametrach wyższych od niezbędnych i zakładano wyższe parametry ich pracy. Stwierdził także, że stwierdził, że nadal mamy do czynienia z prymatem ekonomii nad bezpieczeństwem.
"Optymistyczne jest, że rozmawiamy tu na temat bezpieczeństwa bloków energetycznych, a nie tylko o ich ekonomii" - dodał Lesław J. Kwiatkowski.
Więcej: udt.gov.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 27.11.2015, 17:17 |
Źródło informacji | Urząd Dozoru Technicznego |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom