Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W opinii Mariusza Sosny proces rekrutacji można porównać do pracy selekcjonera drużyny piłkarskiej. Jego zdaniem najprostszy sposób na sukces to kupno całej drużyny. W ten sposób działa paryski klub piłkarski PSG. W zestawieniu 20 najlepiej zarabiających piłkarzy w lidze francuskiej 18 gra w PSG. Jednak z doniesień medialnych wiemy, że ta drużyna nie funkcjonuje dobrze, zawodnicy kłócą się między sobą, kibice nie szanują piłkarzy.
„Na rynku są działające w ten sposób firmy. Oferują najwyższe wynagrodzenia, zatrudniają ekspertów w swoich dziedzinach, co oczywiście przekłada się na sukces. Ale według mnie to nie jest w ta droga rozwoju firmy, to nie jest model, który utrzyma sukces w długiej perspektywie” – przekonywał Mariusz Sosna.
Inną drogę obrał klub z Dortmundu. Borussia kupuje zawodników za stosunkowo małe pieniądze, ale dużo inwestuje w ich rozwój i podnoszenie umiejętności. Tu drużyna jest ważniejsza niż każdy zawodnik osobno. Borussia stawia na rozwiązania systemowe, buduje zespół dziś, licząc na efekty za kilka lat.
Mariusz Sosna wskazał, że rekrutacja pracowników ma cele podobne do tych z piłkarskiego boiska. Poszukiwane są konkretne osoby, z określonymi umiejętnościami, dopasowane do potrzeb firmy.
„Zamiast tego warto skupić się, żeby mieć najlepszy proces rekrutacyjny na rynku, który stale, miesiąc w miesiąc dostarcza najlepszych pracowników z rynku” – przekonywał Mariusz Sosna.
Dodał, że jeżeli pozyska się pracownika, ważny staje się proces rozwoju kadr. Ma on zapewnić, że z talentów uda wyciągnąć jak najwięcej.
„Istotne jest też rozwijanie marki. Każdy 15-16 latek chce grać w Borussi, bo wie, że to gwarantuje rozwój i stabilność kariery. My, jako firma, też tak działamy. Stawiamy na zapewnienie bezpieczeństwa naszym pracownikom” – podkreślił przedstawiciel ING Hubs Poland.
Zwrócił też uwagę, że tego typu systemowe podejście może wydawać się nudne, ale długoterminowa strategia oparta o codzienną pracę, jeśli dotrzyma się kilku warunków, zadziała. Według Mariusza Sosny te warunki w procesie rekrutacji to: zatrudnianie pasjonatów, bo talent jest ważniejszy niż wiedza, którą można zdobyć, po drugie charakter jest ważniejszy niż kompetencje, które można podnieść, po trzecie zaangażowanie powinno być stawiane ponad doświadczenie.
„Przyjęte przez nas motto firmy mówi, że stawiamy na rozwój pracowników, a wzrost firmy i dobre wyniki finansowe są tego konsekwencją” – podsumował Mariusz Sosna.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 31.05.2023, 11:52 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu