Newsletter

Innovatorium Łukasiewicza: pieniądze europejskie są dla wszystkich i warto z nich korzystać

21.06.2023, 11:10aktualizacja: 21.06.2023, 11:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/kadr z filmu
PAP/kadr z filmu
Przedsiębiorcy mają duży wachlarz możliwości, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków europejskich, jednak potrzebują wsparcia m.in. na etapie przygotowywania projektów oraz ich komercjalizacji na rynkach światowych i europejskich – uważają eksperci biorący udział w debacie „Czy pieniądze europejskie są też dla mojej firmy?” podczas na Innovatorium Łukasiewicza’23 w Poznaniu

„Pieniądze europejskie są dla wszystkich i warto z nich korzystać” - powiedziała Lidia Stępińska-Ustasiak z Sieci Badawczej Łukasiewicz, otwierając dyskusję na temat pozyskiwania funduszy unijnych na przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe.

O funduszach europejskich dostępnych dla biznesu w obecnej perspektywie finansowej mówiła Maria Nalewajko z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wskazała, że obecnie przedsiębiorcy mogą korzystać m.in. z bogatej oferty programu FENG w ramach ścieżki SMART. Dostępne są środki na projekty badawczo-rozwojowe, do których przedsiębiorca może dobrać fakultatywne moduły np. wdrożenie lub komercjalizację.

„Mamy nadzieję, że absorpcja środków będzie większa. To pieniądze m.in. na cyfryzację, ale to również wsparcie dla start-upów. Wychodzimy ku przedsiębiorcom i ciągle poszerzamy ofertę. Pomagamy przedsiębiorcom odnaleźć się w regulaminach, staramy się je upraszczać. Prosimy o to, by zastanowili się, czy chodzi o działania B+R czy np. tylko o prace rozwojowe w kontekście istniejących rozwiązań” - powiedziała Maria Nalewajko.

O wsparciu przedsiębiorców mówił też Marcin Graczyk z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

„Wspieramy małe i średnie przedsiębiorstwa w ich ekspansji na zewnątrz, także przy wykorzystaniu środków europejskich. Działamy jak duża firma doradcza, ale nie pobieramy za to pieniędzy” - wyjaśnił.

Dodał, że w realizowaniu projektów badawczo-rozwojowych kluczowa jest świadomość przedsiębiorców, potrzeb ich firm oraz tego, na jaki rynek chcieliby wejść ze swoim rozwiązaniem.

„Ta świadomość przedsiębiorców w Polsce ciągle jest niewielka i ciągle nad tym trzeba pracować” - ocenił Graczyk.

Ekspert z PAIH zaznaczył też, że polscy przedsiębiorcy w niewielkim stopniu uczestniczą w przetargach zagranicznych, gdzie mogliby wygrywać jakością i ceną, pozyskując środki na dalszy rozwój. W jego opinii powinno się to zmienić, szczególnie w kontekście wyzwań, jakie będą stały przed polskim biznesem w związku z odbudową Ukrainy.

O możliwościach związanych z pozyskiwaniem środków bezpośrednio z Komisji Europejskiej w ramach programu Horyzont Europa mówiła Aleksandra Ihnatowicz z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. Zaznaczyła, że jeśli przedsiębiorstwom uda się znaleźć własną ścieżkę rozwoju, uzyskanie wsparcia z programu Horyzont Europa może być łatwiejsze niż ubieganie się o środki rozdzielane na poziomie krajowym.

„Horyzont Europa jest szerokim portfelem instrumentów, które pozwolą firmom rozwijać innowacje i w gronie głównych graczy znaleźć potencjalnych klientów. Z jednej strony przedsiębiorstwa mogą się rozwijać, ale też wdrażać innowacyjne projekty, promować je i komercjalizować” - powiedziała Ihnatowicz.

Innowacje z zakresu przedsięwzięć środowiskowych wspiera program LIFE, o którym mówił Andrzej Muter - ekspert z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie przedsiębiorcy mogą pozyskać nawet 90 proc. środków na przedsięwzięcia, które w przyszłości będą się samofinansować. Jak zaznaczył Muter, program pozwala sfinansować zarówno testy i wdrożenie nowych rozwiązań, jak i ich promocję.

„Staramy się wspierać wnioskodawców od pisanie wniosków po ich realizację. Aplikowanie o środki europejskie to inwestycja w przyszłość” - powiedział Muter. 

Innovatorium Łukasiewicza to największe wydarzenie w Polsce poświęcone zagadnieniom B+R. Podczas paneli i dyskusji spotykali się przedstawiciele środowiska nauki i biznesu, w tym menadżerowie, naukowcy, przedstawiciele uczelni i administracji publicznej. Była to również okazja do nawiązania współpracy z ekspertami w zakresie finansowania projektów badawczo-rozwojowych oraz specjalistami do spraw funduszy europejskich, ponieważ jednym z celów Innovatorium jest budowanie zespołów zdolnych do sięgania po wielomilionowe projekty badawcze finansowane m.in. z programu Horyzont Europa.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 21.06.2023, 11:10
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ