Newsletter

Jak zabezpieczyć się przed pożarem?

04.10.2018, 15:18aktualizacja: 04.10.2018, 15:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MAGO S.A.
MAGO S.A.
Co roku w Polsce wybucha ponad 150 tysięcy pożarów, blisko połowę stanowią obiekty handlowo-usługowe w szczególności sklepy, domy towarowe, lokale gastronomiczne, hurtownie, zakłady usługowe. Największe zagrożenie podczas pożaru stwarza dym, płonące krople i toksyczne produkty spalania, co jest przyczyną około 80% zgonów*.

Kiedy najczęściej występuje ryzyko pożarów i co jest jego przyczyną?

Paweł Ziębaczewski - menadżer ds. jakości w MAGO S.A. : W okresie jesienno-zimowym zwiększa się ryzyko wystąpienia pożarów w sklepach i magazynach. Z analizy statystyk PSP wynika, że pożary najczęściej spowodowane są wadami urządzeń i instalacji elektrycznych, grzewczych i ich nieprawidłową eksploatacją.

Co jest przyczyną przypadków śmiertelnych?

PZ: Dane zebrane na podstawie pożarów pokazują, że dym i toksyczne gazy powodują najwięcej przypadków śmiertelnych - zabijają dużo wcześniej, zanim wzrośnie temperatura lub rozwiną się płomienie.

W trakcie pożaru najważniejsza jest jak najszybsza ewakuacja osób z budynku, a czas na ewakuację zależy od materiałów wykończeniowych budynku oraz rodzaju znajdującego się w nim wyposażenia.

W jaki sposób można zmniejszyć ryzyko pożaru?

PZ: Aby zminimalizować ryzyko powstawania i rozprzestrzeniania pożarów elementy wyposażania stałego powinny być co najmniej trudno zapalne, tj. klasy reakcji na ogień co najmniej D-s1,d2. Regały firmy MAGO nie tylko spełniają te wymagania, ale zapewniają poziom bezpieczeństwa pożarowego znacznie wyższy niż wymagany. Są one wyrobami niepalnymi, niekapiącymi pod wpływem ognia i chrakteryzującymi się najniższym w trzystopniowej skali poziomem wydzielania dymu. Mają klasę reakcji na ogień A2-s1,d0, a zatem kilka poziomów wyższą niż wymagana. Wyroby takie uznaje się z definicji za nierozprzestrzeniające ognia.

*Dane statystyczne KG PSP [źródło: www.kgpsp.gov.pl, 18-02-01].

**Reakcja na ogień dotyczy wyrobów budowlanych i ich zachowania się pod wpływem ognia. Wskazuje czy / i w kontakcie z jak dużym ogniem, wyroby zapalają się, palą, jak szybko to następuje, ile wydzielają przy tym ciepła, czy wytwarzają płonące krople i jak dużo dymu towarzyszy ich spalaniu. Wszystkie te zjawiska mogą mieć wpływ na możliwość wystąpienia i późniejszy przebieg pożaru.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.10.2018, 15:18
Źródło informacji MAGO S.A.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ