Newsletter

Kampania „Krzywo weszło – zmień ustawienia”, czyli jak skutecznie przeciwdziałać narkomanii

13.11.2018, 15:10aktualizacja: 13.11.2018, 15:10

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Krzywo weszło – zmień ustawienia” - konferencja prasowa
„Krzywo weszło – zmień ustawienia” - konferencja prasowa
Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Fundacja Polska Sieć Polityki Narkotykowej rozpoczynają ogólnopolską kampanię społeczną „Krzywo weszło – zmień ustawienia” adresowaną do młodych ludzi w wieku 16-20 lat oraz ich rodziców, której celem jest promowanie zdrowych postaw życiowych oraz edukowanie na temat zagrożeń związanych z używaniem narkotyków i tzw. dopalaczy.

Większość młodych osób nie korzysta z narkotyków, mimo to problem jest istotny. W badaniu „Młodzież 2016” zrealizowanym przez CBOS 17% uczniów szkół ponadpodstawowych odpowiedziało twierdząco na pytanie o używanie nielegalnych substancji. [1] Co więcej, jak wskazuje raport EMCDDA, aż 10% polskich nastolatków w wieku od 15 do 16 lat choć raz w życiu próbowało dopalaczy [2].

Kampania społeczna „Krzywo weszło – zmień ustawienia” ma za zadanie zmniejszyć to negatywne zjawisko. W związku z tym organizatorzy chcą pokazać młodym ludziom w jaki sposób mogą się ustrzec przed niebezpieczeństwem, jakie normy i postawy mogą w tym pomóc oraz gdzie w razie potrzeby można szukać pomocy.

Hasło kampanii „zmień ustawienia” ma zaś zmotywować odbiorców do aktywnej postawy sprzeciwu wobec ich używania. „Chcielibyśmy, by młodzi ludzie unikali sytuacji lub zdarzeń, w których obecne są narkotyki, a także, żeby w razie konieczności potrafili adekwatnie zareagować chroniąc siebie i swoich znajomych przed możliwymi zagrożeniami. ‘Zmiana ustawień’ oznacza: kieruj tak swoim postępowaniem, by cieszyć się życiem i młodością. Zmieniaj ustawienia na coraz lepsze” - mówi Piotr Jabłoński, dyrektor KBPN.

Jak wskazują badania CBOS, 100% osób w wieku 16-24 korzysta z Internetu [3]. Z tego powodu głównym składnikiem kampanii jest gra edukacyjna oraz baza wiedzy na stronie www.krzywoweszlo.pl. „Gra jest atrakcyjną i bliską młodym osobom formą. Rozgrywka i podejmowane przez gracza wybory przy ‘zmianie ustawień’ pokazują w przyjazny sposób ‘drogowskazy’, jakimi należy kierować się w życiu” - mówi Agnieszka Sieniawska, przewodnicząca PSPN.

[1] Młodzież 2016, s. 218 http://www.cinn.gov.pl/portal?id=15&res_id=1150305,

[2] Poland Drug Report 2018, s. 7 http://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/8903/poland-cdr-2018-with-numbers.pdf,

[3] Korzystanie z internetu, CBOS s. 2 https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_049_17.PDF.

KONTAKT:

Damian Sobczyk

e-mail: dsobczyk@politykanarkotykowa.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 13.11.2018, 15:10
Źródło informacji Polska Sieć Polityki Narkotykowej
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ