Newsletter

KGHM złożył pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii SMR

11.07.2022, 14:45aktualizacja: 11.07.2022, 14:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

KGHM (1)
KGHM (1)
KGHM złożył do Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii SMR - małych reaktorów modułowych, które spółka planuje uruchomić już w 2029 r.

„To historyczny dzień dla KGHM i ważny krok dla rozwoju energetyki jądrowej oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski” – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. podczas konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP.

Złożenie wniosku do PAA o ocenę technologii SMR amerykańskiej firmy NuScale Power oraz wydanie opinii ogólnej oznacza dla KGHM rozpoczęcie formalnych kroków prowadzących do uruchomienia inwestycji, w której efekcie ma powstać modułowa elektrownia atomowa z sześcioma reaktorami o łącznej mocy 460 MW.

„Prowadzimy już prace lokalizacyjne związane z posadowieniem elektrowni. Wybieramy miejsca optymalne ze względu na warunki formalne i technologiczne, polskie prawo atomowe, przepisy ochrony środowiska, kwestie ekologiczne czy przesyłu energii” - zaznaczył Marcin Chludziński.

W opinii prezesa miedziowej spółki, budowa i utrzymanie projektów jądrowych to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie, a także proceduralnie wątków rozwoju w przemyśle i energetyce. Dlatego KGHM równolegle opracowuje symulator centrum sterowania, w którym przyszli operatorzy tzw. control room’ów będą pracować, uczyć się i nabywać doświadczenie związane z obsługą technologii SMR-ów.

Technologia SMR firmy NuScale Power i jej projekt reaktora lekkowodnego uzyskały już zatwierdzenie Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego. Firma, która powstała 10 lat temu, w maju b.r. zadebiutowała na Wall Street i będąc spółką notowaną na giełdzie spełnia wymogi regulacyjne w zakresie raportowania i transparentności.

„Dla nas cenne jest to, że nasz partner może liczyć na administrację rządową w USA. Wyrazem tego było wskazanie NuScale przez prezydenta Joe Bidena na szczycie G7 jako przykładu przełomowych technologii amerykańskich, dzięki którym transformacja energetyczna może odbywać się i przyspieszać w krajach i w przemysłach, które tego wymagają” – podkreślił Andrzej Kensbok, wiceprezes zarządu ds. finansowych w KGHM Polska Miedź S.A.

NuScale jest obecny również w Rumunii, gdzie podpisane niedawno umowy wskazują już konkretne lokalizacje na uruchomienie zestawu małych reaktorów modułowych.

Zdaniem Andrzeja Kensboka dla KGHM ważne jest też to, że niedawno Parlament Europejski przyjął propozycję włączenia energetyki jądrowej i gazowej (gaz ziemny) do wykazu zrównoważonych środowiskowo działań gospodarczych, ujętych w taksonomii UE. Oznacza to, że instytucje unijne dostrzegają konieczność uczestniczenia energetyki jądrowej w procesie transformacji energetycznej w Europie, szczególnie pod kątem redukcji emisji CO2.

„Wielki przemysł będzie potrzebował energii czystej, ale stabilnej, której nie grożą przerwy w zaopatrzeniu. Nasze wstępne szacunki pokazują, że uruchomienie elektrowni jądrowej złożonej z sześciu małych reaktorów modułowych pozwoli znacznie zmniejszyć emisję CO2 koncernu” – zaznaczył Andrzej Kensbok.

KGHM Polska Miedź S.A. jest drugim co do wielkości konsumentem energii w Polsce, zużywającym ponad 3 TWh. Projekt NuScale daje możliwość wybudowania modularnego bloku energetycznego o elastycznej mocy od ok. 300 do ok. 900 MW. Energia z pierwszej elektrowni SMR zasili oddziały produkcyjne spółki.

Prof. Ludwik Pieńkowski, ekspert KGHM Polska Miedź S.A. wyjaśniał, że technologia SMR jest bardzo podobna do tej stosowanej w dużych reaktorach. Różni ją jedynie wyeliminowanie elementów systemu ciśnieniowego podawania wody (pompy, rury) i zastosowanie ciasnej stalowej obudowy bezpieczeństwa.

„Rdzeń tego reaktora spełnia te same warunki, co rdzenie 80 proc. reaktorów, które obecnie pracują na świecie. Innowacja polega na odmiennym obiegu wody. A jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to firma NuScale już 10 lat temu wybudowała elektryczny symulator reaktora – urządzenie o wysokości siedmiu metrów, w którym zamiast rdzenia jest grzałka elektryczna. Chodziło o sprawdzenie czy konwekcja dobrze działa. Projekt nabrał dzięki temu rozpędu” – powiedział prof. Pieńkowski.

Z przeprowadzonych w listopadzie 2021 r. badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że 74 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju, 58 proc. dopuszcza możliwość ich budowy w bliskim sąsiedztwie, a 82 proc. uważa, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej jest dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.07.2022, 14:45
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ