Newsletter

KNM 2022: 98 proc. ciężkiego transportu w Polsce to diesle, a ich średni wiek wynosi 12 lat

16.09.2022, 11:26aktualizacja: 16.09.2022, 11:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PSPA (1)
PSPA (1)
Polska to jeden z największych europejskich rynków dla transportu ciężkiego, jednak spośród 30 tys. pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony zarejestrowanych w Polsce w 2021 r. tylko 4 były jednostkami zeroemisyjnymi – wynika z najnowszego raportu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, zaprezentowanego podczas ostatniego dnia Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi.

Ostatni dzień Kongresu Nowej Mobilności zdominowały wyzwania stojące przed sektorem transportu ciężkiego, dyskusje na temat rynku wodoru i paliw alternatywnych, rynku rowerów elektrycznych, a także debaty dotyczące edukacji wyspecjalizowanych kadr dla branży e-mobility. Podsumowano również pierwszy rok programu „Mój Elektryk”.

Rozwój sektora e-mobility w Polsce wspierają mechanizmy zachęt finansowych. Obejmują program dotacji do leasingu pojazdów elektrycznych „Mój Elektryk” o wartości ok. 147 mln EUR oraz subsydia o wartości ok. 183 mln EUR na infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych i tankowania wodoru.

„Byliśmy jedną z pięciu firm, które przystąpiły do programu >>Mój Elektryk<< i do końca sierpnia 2022 r. przeprocedowaliśmy ok. 100 wniosków. Program sprawił, że moja grupa osiągnęła trzykrotnie większe finansowanie pojazdów niż w zeszłym roku. Problem jest jednak z dostępnością e-samochodów” – powiedział Maciej Matelski, dyrektor Biura Kompetencji ds. Rynku Samochodów Osobowych w PKO Leasing.

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, wskazał, że Ustawa o Elektromobilności i Paliwach Alternatywnych m.in. wprowadziła m.in. zwolnienie z akcyzy i limit amortyzacji podwyższony dla pojazdów elektrycznych do kwoty 225 tys. zł.

„Dodatkowo nowelizacja ustawy obniżyła amortyzację pojazdów z silnikiem spalinowym do kwoty 100 tys. zł. To sprawia, że zakup samochodów elektrycznych staje się bardziej opłacalny dla przedsiębiorców” – dodał.

Zdaniem ekspertów najtrudniejsze wyzwania stoją przed sektorem transportu ciężkiego. W 2021 r. park pojazdów ciężarowych w Polsce liczył niemal 1,2 mln samochodów, a polskie firmy odpowiadają za ponad 25 proc. wszystkich przewozów w UE. 98 proc. ciężarówek to jednak pojazdy z silnikiem diesla, a ich średni wiek wynosi 12 lat.

Przeszkodą w transformacji transportu ciężkiego są koszty. Cena ciężarówki elektrycznej wciąż jest średnio trzykrotnie wyższa od ceny ciągnika siodłowego z silnikiem spalinowym. W przypadku ciężarówki zasilanej wodorem, koszt jest pięciokrotnie wyższy.

Niektóre firmy jednak już teraz decydują się na wymianę floty. Volvo Trucks, IKEA Industry i Grupa Raben podpisały umowę o współpracy w zakresie zeroemisyjnego transportu towarów. W ramach kontraktu IKEA wprowadzi elektryczne samochody ciężarowe Volvo FM, które będą kursowały pomiędzy fabrykami IKEA w Zbąszynku i Babimoście. Operatorem logistycznym jest Grupa Raben.

Ciężarówki będą ładowane w zakładach produkcyjnych IKEA Industry energią elektryczną pochodzącą z OZE. Pierwsza elektryczna ciężarówka z 24-tonową naczepą rozpocznie pracę jesienią 2022 roku, ale w planach jest rozbudowa floty o kolejne pojazdy.

Per Olof Arnäs, dyrektor strategii logistyki w Einride wskazał, że dzisiejszy transport ciężki, odpowiedzialny za 7 proc. globalnej emisji CO2, jest niezrównoważony, szkodliwy dla środowiska i nieefektywny.

„To, co robimy dzisiaj, ma wpływ na jutro. Trzeba ograniczyć emisję, poprawić koszty operacyjne i zwiększyć produktywność floty, ale tak, żeby ogarnąć całą złożoność systemu i tak, aby nie miało to wpływu na zyskowność biznesu” – zaznaczył.

Firma Einride stworzyła inteligentną, koordynującą wszystkie elementy transportowego ekosystemu platformę logistyczną Einride Saga, która zarządza flotą pojazdów autonomicznych na aplikowanych trasach.

„Chcemy współpracować z najlepszymi i najbardziej zaawansowanymi technologicznie firmami, przyspieszając transformację w branży motoryzacyjnej w kierunku zeroemisyjnych rozwiązań, ale szczególnie zależy nam na wzroście udziału local content w tym sektorze” – podkreślił Ireneusz Zyska.

Zdaniem ekspertów paliwa alternatywne są niezbędne do zrealizowania założeń transformacji energetycznej transportu, a zielony wodór będzie do tego celu wykorzystywany najszybciej. Jednak pomimo tego, że w Polsce zostały już określone przepisy dla wszystkich stacji tankowania wodoru - w tym stacji tankowania jednostek pływających, których nie uwzględnia jeszcze legislatura UE - wciąż nie ma opracowanych standardów technicznych.

Problemem jest również moc potrzebna do produkcji wodoru, która powinna pochodzić z OZE.

„Na 900 TWh energii, które zużywa dziś polska gospodarka, 588 TWh pochodzi z paliw kopalnych. Dekarbonizacja polega na tym, że energia powinna pochodzić w 100 proc. ze źródeł odnawialnych. Tymczasem obecne już na rynku energii OZE nie mogą zostać użyte do wytwarzania wodoru – jest zakaz regulacyjny, który powoduje, że moce do produkcji wodoru muszą być nowymi mocami” – wyjaśnił Tomoho Umeda, prezes Hynfra.

Tomoho Umeda wskazał, że unijne systemy certyfikacji odnawialnych źródeł wodoru już istnieją – na razie dobrowolne, ale staną się obowiązkowe wcześniej, niż powstanie pierwszy zakład elektrolizy na dużą skalę w UE.

Trzeciego dnia kongresu omówiono również kwestie związane z rynkiem rowerów elektrycznych, traktowanych priorytetowo w transportowym miksie w ramach założeń Nowego Transportu Miejskiego UE.

„Elektryczny rower oznacza >>dalej, szybciej, taniej<<. Rynek e-rowerów to 22 mln sztuk sprzedanych w UE, w tym 1,1 mln w Polsce. W 2030 r. będzie ich 30 mln. 16 mln sztuk – 80 proc., zostało wyprodukowanych w UE, w tym 900 tys. w Polsce. Przemysł rowerowy generuje 85 tys. miejsc pracy w produkcji, kolejne 170 tys. w branżach powiązanych i dalsze 200 tys. w sieci sprzedaży” – wskazał Moreno Fioravanti, prezes Europejskiego Zrzeszenia Producentów Rowerów.

Maciej Mazur, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, ogłosił na zakończenie kongresu otwarcie kierunku studiów podyplomowych Nowa Mobliność na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Studia startują w 2023 r.

„Celem tych studiów jest odpowiedź na oczekiwania rynku pracy, na których brakuje wyspecjalizowanych kadr, jednak, aby produkt był wysoce jakościowy, tematykę dobieraliśmy pod kątem praktyki, wspólnie z przedstawicielami branży elektromobilności” – powiedział Maciej Mazur.

Kongres Nowej Mobilności - wydarzenie, które łączy kupujących i sprzedających w całym łańcuchu wartości zrównoważonego i zeroemisyjnego transportu, odbył się w dniach 12-14 września 2022 r. w Łodzi.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.09.2022, 11:26
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.