Newsletter

KNM 2022: mechanizmy wsparcia finansowego i rozwój infrastruktury będą stymulować rynek elektromobilności w Polsce

19.09.2022, 11:44aktualizacja: 19.09.2022, 11:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PSPA (1)
PSPA (1)
Sektor automotive jest wysoce zintegrowany, bardzo innowacyjny i trzeba w nim szukać klucza do sukcesu gospodarczego w kolejnych latach - powiedział Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), podsumowując trzecią edycję Kongresu Nowej Mobilności, który pod hasłem „E-Mobility in Poland. What’s next?” odbył się w dniach 12-14 września w Łodzi.

Trzecia, rekordowa pod względem frekwencji edycja Kongresu Nowej Mobilności - najważniejszej konferencji w branży e-mobility i zrównoważonego transportu w Europie Środkowo-Wschodniej, zgromadziła ponad 1500 uczestników z całej Europy, w tym przedstawicieli administracji centralnej, samorządów, ekspertów, praktyków rynku elektromobilności oraz kilkudziesięciu wystawców.

Organizatorami KNM 2022 były Polskie Towarzystwo Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz miasto Łódź. W liczącej ponad 3500 m2 przestrzeni Łódzkiego EC1 - w historycznej Hali Maszyn, odbyło się 81 merytorycznych debat, sesji okrągłego stołu i warsztatów w pięciu ścieżkach tematycznych, w których wzięło udział 250 polskich i zagranicznych ekspertów oraz miały miejsce premiery, wystawy i pokazy.

„Łódź od samego początku była miastem innowacyjnym - pierwsza maszyna parowa w Polsce działała w Łodzi, a tutaj, w Hali Maszyn, produkowano przed IIWŚ Stetysze (od nazwiska hr. Stanisława Tyszkiewicza) - polskie samochody, które wzięły udział w rajdzie Monte Carlo. Dzisiaj Łódź jest jednym ze 100 miast w Europie, które zawalczą, żeby stać się neutralnymi klimatycznie do 2030 r.” - mówiła Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Jednym z celów KNM 2022 była wymiana dobrych praktyk i zacieśnianie współpracy polskiej branży e-mobilności w wymiarze międzynarodowym. Zagraniczni goście wskazywali, że w czasach geopolitycznych wyzwań warto inwestować w unowocześnianie gospodarki, a Polska na drodze gospodarczego rozwoju powinna stawiać na innowacje.

„Polska to silny gracz w zakresie rynku elektromobilności, wiodący w produkcji autobusów elektrycznych i baterii litowo-jonowych. Wkład holenderski może jeszcze zwiększyć potencjał polskiego przemysłu w dziedzinie e-mobility. Rozwój tego sektora wymaga jednak zacieśnienia współpracy pomiędzy wiodącymi interesariuszami” - stwierdziła Daphne Bergsma, ambasador Królestwa Niderlandów.

Zeroemisyjny transport publiczny jest jedną z polskich specjalizacji w europejskim łańcuchu dostaw sektora e-mobility. Potwierdziła to premiera całkowicie elektrycznego autobusu MAN Lion`s City 18, produkowanego w fabryce MAN w Starachowicach.

„W latach 2017-2021 r. z naszych fabryk na inne rynki UE trafiło 1937 autobusów elektrycznych. To prawie 1/3 wszystkich e-busów wyeksportowanych z Unii Europejskiej. Sumaryczna wartość polskiego eksportu z tego sektora w ww. okresie to ponad 750 mln euro, czyli niemal 40 proc. łącznej wartości eksportu z państw członkowskich Unii” - podkreślił Maciej Mazur.

Do końca I połowy 2023 r. polska flota e-busów powinna wzrosnąć do 950 szt., co będzie wiązało się ze wzrostem na poziomie 32,5 proc. r/r. W opinii dyrektora PSPA stymulatorem zdolności eksportowych polskich firm jest wysoki popyt na rynku krajowym i rosnące zainteresowanie ze strony samorządów.

Premierę miał również 40-tonowy ciągnik siodłowy Volvo. „To jest projekt, który już jest realizowany przez IKEA, samochód został kupiony przez firmę logistyczną Raben i on już zaraz zacznie jeździć pomiędzy zakładami IKEA Industry w Polsce. Tak więc to już nie projekt pilotażowy, ale konkretne wdrożenie” - zaznaczył Maciej Mazur.

Polska zajmuje piąte miejsce na świecie oraz pierwsze w Europie pod względem produkcji baterii litowo-jonowych. Wyprzedzają nas tylko Chiny, Korea Południowa, USA i Japonia. W naszym kraju są produkowane zarówno ogniwa li-ion, jak i komponenty: elektrolit, separatory, katody, folia miedziana czy też moduły bateryjne i akumulatory trakcyjne do pojazdów elektrycznych.

„Polska ma szansę umocnić pozycję kluczowego gracza nie tyle pod kątem sprzedaży, ale przede wszystkim wytwarzania komponentów” - powiedział Yong Girl Lee, Business Support Director, LG Energy Solution Wrocław.

Premiery podczas KNM 2022 to również dwa zakłady produkcyjne w Polsce: nowoczesna fabryka stacji ładowania pojazdów elektrycznych i magazynów energii ZPUE S.A. w Pszczynie, z której taśm produkcyjnych rocznie zjedzie kilka tysięcy ładowarek DC i AC o mocy od 50 do 350 kW oraz zakład recyklingu baterii li-ion firmy Rare Metals.

„W Polsce ma miejsce bardzo wiele pozytywnych projektów. Ważne abyśmy nie zapominali, że branża motoryzacyjna jest branżą wysoce zintegrowaną, bardzo innowacyjną i w tej branży trzeba szukać klucza do sukcesu gospodarczego w kolejnych latach” - podkreślił Maciej Mazur.

W opinii dyrektora PSPA przed branżą e-mobility w Polsce wciąż stoi szereg wyzwań i należy teraz przygotować narzędzia, które będą ten rynek stymulować, takich jak mechanizmy wsparcia finansowego i system zachęt, rozwój infrastruktury, a także zmiany regulacyjne ułatwiające zieloną transformację w transporcie.

„Otwieramy się na nowe tematy, które będą definiowały mobilność jutra. Jednym z nich jest autonomizacja transportu. To jeden z mega trendów, które już się dzieją i od nas zależy, czy Polska będzie w tym wyścigu technologicznym brała udział” - dodał Maciej Mazur.

Kongres Nowej Mobilności 2022, największa i najważniejsza w Polsce konferencja branżowa w całości poświęcona elektromobilności, miejsce wymiany idei i wiedzy eksperckiej, odbył się w dniach 12-14 września w Łodzi.

Linki do szczegółowego podsumowania Kongresu Nowej Mobilności 2022:

https://pspa.com.pl/2022/wydarzenia/12-wnioskow-po-kongresie-nowej-mobilnosci-2022/

https://elektromobilni.pl/12-wnioskow-po-kongresie-nowej-mobilnosci-2022/

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.09.2022, 11:44
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii