Pobierz materiał i Publikuj za darmo
O dołączeniu SKOK-ów do programu GWLN poinformował 18 września Rafał Matusiak, prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej podczas XXVIII Krajowej Konferencji SKOK „Wspólnie ku zmianom”.
„Uruchamiamy aktywność adresowaną do kobiet pracujących w Kasach po to, aby je wyciągnąć na światło dzienne, pokazać, że też mają ciekawe pomysły, że w trochę inny sposób, ale równie skutecznie jak mężczyźni, potrafią docierać do lokalnych społeczności - powiedział prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. - Kobiety poprzez swoją wrażliwość kierują uwagę na obszary, które nam mężczyznom nie zawsze przychodzą do głowy: profilaktykę zdrowotną, pomoc dla osób samotnie wychowujących dzieci czy wsparcie dla domów dziecka” – dodał prezes Matusiak.
Według danych Światowego Forum Ekonomicznego 56 proc. wszystkich dorosłych kobiet (ok. 980 mln) nie posiada rachunku w instytucji finansowej. Różnica między płciami na niekorzyść kobiet utrzymuje się również w procesach zarządzania i podejmowania decyzji.
Celem Globalnej Sieci Kobiet Aktywnych, założonej w 2009 roku przy Światowej Radzie Związków Kredytowych, jest zapewnienie kobietom wsparcia w dokonywaniu zmian i rozwoju ich życia zawodowego i osobistego.
„Cieszy mnie, że Polska będzie 28. krajem w sieci globalnej GWLN. Kasa Krajowa będzie podejmować inicjatywy związane z rozwojem kobiet w społeczeństwie, szczególnie dotyczące edukacji i niezależności finansowej – podkreśliła Małgorzata Gatz, wiceprezes zarządu Kasy Krajowej wspierająca inicjatywę pań. - Zawsze solidaryzowaliśmy się z osobami mniej zaradnymi życiowo, starszymi czy w trudnej sytuacji finansowej i w tym duchu braliśmy udział w wielu akcjach, między innymi przygotowując paczki świąteczne dla dzieci czy zbiórki na potrzeby osób z hospicjów” - uzupełniła.
Program GWLN jest skierowany do pań pracujących w SKOK-ach oraz członków SKOK-ów i obejmuje, poza wymienionymi wcześniej, działania związane z profilaktyką zdrowotną, edukacją oraz walką z wykluczeniem społecznym, finansowym i cyfrowym. Inicjatywy podejmowane w jego ramach poprzez działania Sisters Society (organizacji siostrzanych w różnych krajach) pomagają kobietom w drodze do osiągnięcia stanowisk kierowniczych, przyczyniając się do niwelowania różnic między kobietami i mężczyznami w branży unii kredytowych oraz wspierają rozwój społeczności lokalnych.
Program zrzesza również liderki i liderów stowarzyszeń kobiecych, wolontariuszy oraz sympatyków, którzy rozumieją, dlaczego angażowanie się w rozwój i awans kobiet ma znaczenie.
„W uniach kredytowych żyjemy według zasady +ludzie pomagają ludziom+. Ale w GWLN chodzi o pomaganie kobietom, by mogły stać się liderkami. Wszyscy rozumiemy wagę i potrzebę wspólnoty. Łączymy się, angażujemy wspólnie z międzynarodowymi partnerami, uczymy się od nich i dzielimy się wiedzą” – wyjaśniła Lena Giacomopoulos, dyrektor programowa GWLN przy WOCCU.
Misję Globalnej Sieci Kobiet Aktywnych wspierają krajowe oddziały organizacji siostrzanych, założone na poziomie lokalnym na całym świecie. Ich celem jest spotykanie się z pracownicami unii kredytowych (SKOK-ów), omawianie kwestii związanych z działalnością unii, wymiana pomysłów, nawiązywanie kontaktów z liderami oraz zapewnianie niezbędnej wiedzy. Każdy, kto jest związany z unią kredytową, może uczestniczyć w takich spotkaniach.
„SKOK-i pomagały, pomagają i pomagać będą, dlatego nie jest to nowa inicjatywa. Nowością jest to, że weszliśmy w kontakt z grupą kobiet z całego świata. Będziemy wymieniać się doświadczeniami i pozyskiwać kolejne, żeby pokazać, co polska Kasa Krajowa i SKOK-i robią na rzecz swoich członków” - dodała Magdalena Wiszniowska, pełnomocnik ds. zarządzania i nadzorowania projektów w Kasie Krajowej oraz koordynator Sisters Society w Polsce.
„Beneficjentkami programu będą zarówno pracownice Kas, jak i obecne, bądź przyszłe, klientki. Pracownice Kas będą miały możliwość rozwoju, wymiany doświadczeń, udziału w czymś nowym. Natomiast klientkom umożliwi się udział w szkoleniach, szeroko rozumianej edukacji społecznej, finansowej i zdrowotnej” – wyjaśniła Elżbieta Pytlik, dyrektor sprzedaży w SKOK-u Centrum.
W Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych 82 proc. zatrudnionych osób stanowią kobiety.
Inicjatywa GWLN mocno rozwinęła się w ciągu ostatnich kilku lat. W 2017 roku istniały 42 organizacje siostrzane, pod koniec 2018 roku było ich 81, a w 2020 roku jest ich już 120 w 27 krajach – najwięcej w USA, Brazylii, Nepalu i na Filipinach. Polska będzie 28. krajem na świecie i 4. w Europie w programie Globalnej Sieci Kobiet Aktywnych.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 23.09.2020, 17:35 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Unum z certyfikatem „Biuro bez barier”
Biuro Unum przy ulicy Łuckiej 9 otrzymało certyfikat "Biuro bez barier", potwierdzający, że to miejsce pracy jest w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Certyfikat został wydany na podstawie szczegółowej analizy dokonanej przez ekspertów Fundacji Integracja.- 05.02.2025, 13:41
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Unum Życie TUiR S.A.
-
Image
Reju nawiązuje współpracę ze spółdzielnią Cibutex w celu ustanowienia ekosystemu zamkniętego obiegu tekstyliów
- 05.02.2025, 13:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Michał Wrzesiński ponownie objął stanowisko prezesa WeNet Group S.A.
Z dniem 3 lutego br. Michał Wrzesiński ponownie objął stanowisko prezesa zarządu WeNet Group S.A., lidera transformacji w obszarze doradztwa internetowego dla małych i średnich przedsiębiorców. Na stanowisku zastąpił Jarosława Mikosa, który przechodzi do rady nadzorczej Grupy WeNet, gdzie jako wiceprzewodniczący będzie wspierał strategiczne zarządzanie spółkami Grupy WeNet.- 05.02.2025, 12:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: WeNet
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ