Newsletter

Kongres 590: bezpieczeństwo strategiczne Polski to także bezpieczeństwo ekonomiczne

23.06.2023, 13:16aktualizacja: 26.06.2023, 11:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Zapewnienie długoterminowego rozwoju gospodarczego Polski wymaga poniesienia nakładów zwiększających bezpieczeństwo finansowe, energetyczne i infrastrukturalne. Nie można pominąć też kwestii cyberbezpieczeństwa – zwracali uwagę uczestnicy debaty, która odbyła się podczas Kongresu 590 w Warszawie.

Łukasz Świerżewski, członek zarządu Polskiej Agencji Prasowej S.A., otwierając panel pt. „Bezpieczeństwo strategiczne – koszt i zysk”, powiedział, że pojęcie bezpieczeństwa strategicznego jest pojęciem szerokim i zaproponował, aby w ramach dyskusji skupić się na bezpieczeństwie ekonomicznym. 

„Krwioobiegiem gospodarki jest sfera finansowa. Nie od dziś wiadomo, że dobrze >>naoliwiona<< sfera finansowa to dobrze >>naoliwiona<< gospodarka. Jak zatem wygląda kwestia bezpiecznego finansowania rozwoju polskiej gospodarki? - pytał Łukasz Świerżewski.

Adam Zygmunt Młodkowski, członek zarządu d.s. finansów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, odpowiadając na pytanie, podkreślił, że przez ostatnie prawie trzy dekady Polska miała nieprzerwany okres wzrostu gospodarczego i nawet podczas pandemii korekta wzrostu odnotowana przez nasz kraj, była niższa niż w innych krajach UE. Tego trendu, mimo pewnych wahań, nie zachwiał wybuch wojny w sąsiedniej Ukrainie. 

„Pod względem relacji długu publicznego do PKB, to jeśli spojrzymy na średnią w UE, która wynosi mniej więcej 80 procent, to u nas, w ostatnim roku, było to 50 procent. Wygląda na to, że Polska jest krajem bezpiecznym i zrównoważonym. Najlepszym dowodem na to jest napływ inwestycji zagranicznych. Z punktu widzenia odczytów mapy ekonomicznej, patrząc przez pryzmat rozwoju rynku kapitałowego, uważam, że polska gospodarka jest bezpieczna” – zaznaczył Młodkowski. 

Wiceprezes GPW dodał, że chociaż banki komercyjne znajdują się pod presją nowych orzeczeń dotyczących kredytów walutowych, to także w tym sektorze nie widać zagrożenia.

„Perspektywa uruchomienia KPO będzie impulsem rozwojowym, ale dużo zależeć będzie od rozwoju sytuacji, między innymi w Rosji” – dodał Adam Zygmunt Młodkowski.

Oceny polskiego sektora bankowego podjął się Sławomir Panasiuk, wiceprezes KDPW S.A. W jego opinii sektor działa sprawnie i rozwija się, ale w porównaniu ze swoimi odpowiednikami w państwach zachodnich ma małą kapitalizację.

„Sektor bankowy powinien w dłuższym okresie zwiększać kumulację kapitału po to, żeby finansować gospodarkę. Druga kwestia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to struktura gospodarki. W tej chwili ta struktura wydaje się być stabilna i bezpieczna” – wskazał. 

Zdaniem Panasiuka sektor publiczny, wbrew pozorom, specjalnie nie rośnie.

„Mamy duży sektor prywatny, w którym są przedsiębiorstwa małe i średnie, aczkolwiek chcielibyśmy, aby były one większe, i mamy dużo kapitału zagranicznego, choć jest pewna równowaga. I to jest bardzo korzystne dla gospodarki, gdy nie ma przewagi kapitału zagranicznego, nie ma przewagi państwa i jest rozwijający się sektor prywatnych przedsiębiorców” – ocenił Panasiuk.

Podczas dyskusji zastanawiano się też nad bezpieczeństwem rynku w kontekście wojny w Ukrainie oraz nad tym, jakie wyzwania ten konflikt postawił przed regulatorami rynku. 

Rafał Marczewski, pełnomocnik prezesa ds. współpracy z przewoźnikami lotniczymi PANSA, podkreślił, że wybuch wojny spowodował natychmiastowe zamknięcie przestrzeni lotniczej nad Ukrainą i Białorusią oraz wzrost wojskowego ruchu lotniczego. 

„Korzystamy ze źródeł informacji z Ukrainy, aby zapewnić bezpieczeństwo. To jest nasz priorytet. Podpisaliśmy niedawno porozumienie z PLL LOT i portami lotniczymi i nie ma żadnego kompromisu – sto procent bezpieczeństwa” – podkreślił Marczewski.

Nawiązując do kwestii związanych z bezpieczeństwem infrastrukturalnym i energetycznego Łukasz Świerżewski zapytał, jaki bilans zysków i kosztów musimy, jako Polska, podjąć. 

Remigiusz Kopoczek, wiceprezes ds. badawczych Sieci Badawczej Łukasiewicz powiedział, że „zakotwiczenie” pewnego rodzaju technologii na terenie naszego kraju daje nam pewne gwarancje bezpieczeństwa gospodarczego, ale przede wszystkim niezwykle cenne jest know-how.

„Kluczowa dla naszego bezpieczeństwa jest stabilność finansowania naszych działań przez przedsiębiorstwa, ponieważ jeżeli mamy wprowadzić nową technologię czy kwestie związane z energetyką, potrzebujemy stałego kontaktu z przedsiębiorcami, którzy muszą mieć stabilność finansową, aby później nasze rozwiązania implementować do siebie” – dodał Kopoczek. 

Podsumowując panel Łukasz Świerżewski i pozostali uczestnicy zauważyli, że bezpieczeństwo kraju, także ekonomiczne, należy rozpatrywać również w kontekście współpracy z państwami-sojusznikami.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.06.2023, 13:16
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ