Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, w skrócie SIM-y, to realizowany od roku program Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). KNZ tworzy z gminami spółki, których celem jest budowa mieszkań społecznych o umiarkowanym czynszu.
„Gminy dostają od rządu na każdą inwestycję 3 miliony złotych, założenie spółki jest dla nich bezkosztowe. To szczególnie ważne dla gmin małych, średnich. Znam takie, które mają 10-milionowe budżety i nie są w stanie posiadać żadnej spółki gminnej, nie mówiąc już o budowaniu mieszkań” - mówił Arkadiusz Urban, prezes KZN.
Według niego program przeciwdziała depopulacji i służy zrównoważonemu rozwojowi. Mieszkania budowane przez SIM-y są dla osób, które nie mają zdolności kredytowej (a takich ludzi jest ostatnio coraz więcej), ale posiadają zdolność czynszową.
„Do tej pory osoby te znajdowały się w szarej strefie, bo z jednej strony nie były w stanie wejść w program mieszkań komunalnych, ponieważ zarabiały za dużo, a z drugiej nie mogły dostać kredytu. Jest to więc program idealnie skrojony na dzisiejsze czasy kryzysowe” - tłumaczył prezes Urban.
Aktualnie w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych KZN tworzy 30 spółek z 350 gminami.
„W naszej ocenie to 1/3 możliwości, jakie są do zrealizowania. W projekcie mogłoby wziąć udział 1000, 1200 gmin, a to dałoby łączny wolumen na poziomie 100 tys. mieszkań. W skali roku moglibyśmy budować ok. 10 tys. mieszkań, co czyniłoby nas największym deweloperem w Polsce” - mówił Arkadiusz Urban. Pierwsze inwestycje ruszą jeszcze w tym roku.
Najemcy SIM będą mogli zamieszkać w lokalu bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu. Umowa może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30 proc. kosztów budowy lokalu mieszkalnego, a stawki czynszu mogą być nawet o połowę niższe niż na rynku komercyjnym. Dla najemców istnieje również możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie 20-30 lat).
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 22.06.2022, 10:12 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |