Newsletter

Krajowy Zasób Nieruchomości: planujemy budować 10 tys. mieszkań rocznie

22.06.2022, 10:12aktualizacja: 22.06.2022, 10:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
W ramach programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych planujemy budować nawet 10 tys. mieszkań rocznie, co uczyniłoby nas największym deweloperem w Polsce. Za kilka lat jest to całkowicie realne - powiedział PAP Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) w trakcie 5. Edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe, w skrócie SIM-y, to realizowany od roku program Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). KNZ tworzy z gminami spółki, których celem jest budowa mieszkań społecznych o umiarkowanym czynszu.

„Gminy dostają od rządu na każdą inwestycję 3 miliony złotych, założenie spółki jest dla nich bezkosztowe. To szczególnie ważne dla gmin małych, średnich. Znam takie, które mają 10-milionowe budżety i nie są w stanie posiadać żadnej spółki gminnej, nie mówiąc już o budowaniu mieszkań” - mówił Arkadiusz Urban, prezes KZN.

Według niego program przeciwdziała depopulacji i służy zrównoważonemu rozwojowi. Mieszkania budowane przez SIM-y są dla osób, które nie mają zdolności kredytowej (a takich ludzi jest ostatnio coraz więcej), ale posiadają zdolność czynszową.

„Do tej pory osoby te znajdowały się w szarej strefie, bo z jednej strony nie były w stanie wejść w program mieszkań komunalnych, ponieważ zarabiały za dużo, a z drugiej nie mogły dostać kredytu. Jest to więc program idealnie skrojony na dzisiejsze czasy kryzysowe” - tłumaczył prezes Urban.

Aktualnie w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych KZN tworzy 30 spółek z 350 gminami.

„W naszej ocenie to 1/3 możliwości, jakie są do zrealizowania. W projekcie mogłoby wziąć udział 1000, 1200 gmin, a to dałoby łączny wolumen na poziomie 100 tys. mieszkań. W skali roku moglibyśmy budować ok. 10 tys. mieszkań, co czyniłoby nas największym deweloperem w Polsce” - mówił Arkadiusz Urban. Pierwsze inwestycje ruszą jeszcze w tym roku.

Najemcy SIM będą mogli zamieszkać w lokalu bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu. Umowa może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30 proc. kosztów budowy lokalu mieszkalnego, a stawki czynszu mogą być nawet o połowę niższe niż na rynku komercyjnym. Dla najemców istnieje również możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie 20-30 lat).

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 22.06.2022, 10:12
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.